Jak a kdy sázet fazole?
23. květen 2014Fazole jsou oblíbené jako příloha i jako samostatné jídlo. Jsou lehce stravitelné, chutné a obsahují spoustu vitamínů. Jejich pěstování není nijak složité, takže si je můžete vypěstovat i vy sami. Jak a kdy se sází fazole?
ReklamaVýběr odrůdy
Na začátek je třeba se rozhodnout jakou odrůdu fazolí chcete pěstovat. Můžete zvolit keříčkové nebo tyčkové odrůdy.
Keříčkové odrůdy se pěstují častěji. Mají kratší vegetační dobu, takže se fazolek dočkáte vcelku brzy. Rostliny sice zaberou na zahradě více místa, ale nepotřebují žádnou oporu. Během krátké doby poskytnou velikou úrodu. Pokud chcete fazole sklízet celé léto, musíte je vysévat opakovaně v rozestupu asi tří týdnů.
Tyčkové odrůdy mají delší vegetační dobu, proto sklízíme fazolky po delší dobu, než je tomu u keříčkových odrůd. Pro jejich pěstování je ale třeba vytvořit oporu z drátěné konstrukce nebo tyček. Ta zajistí dobrý zdravotní stav rostlin a kvalitní výnos.
Pokud máte vybráno, stačí zakoupit semena třeba v nějakém zahradním centru a můžete se pustit do pěstování.
Výběr stanoviště
Fazole potřebují záhřevné, spíše lehčí půdy s dostatkem živin, optimální ph zeminy by mělo být kolem 6,5. Vyberte slunné stanoviště, které je chráněné před větrem.
Kdy sázet?
Pro výsev je potřeba, aby teplota půdy neklesala pod 10°C a půda měla dostatek vláhy. Proto se semena sejí až v druhé polovině května. Pokud byste zaseli fazole moc brzy, v chladné zemi by osivo špatně klíčilo a často se stane, že úplně shnije.
Keříčkové fazole je vhodné vysévat v intervalech 2-3 týdnů a to až do konce června. Prodloužíte tím dobu sklizně.
Jak sázet?
Před vyséváním fazolí je dobré semena na několik hodin namočit do vody. Jejich povrch praskne a fazole rychleji vyklíčí. Až fazole prasknou, vyndejte je a dejte se do setí. Takto namočené fazole vám nesmí vyschnout, protože by ztratily svoji klíčivost. Neměli byste je ani máčet moc dlouho, aby příliš nenabobtnaly, to by mohlo být také na škodu.
Keříčkové fazole
Keříčkové fazole zasévejte po 3-5 semenech do důlku 3-5cm hlubokých a to do sponu 40x5cm.
Tyčkové fazole
Tyčkové fazole sejte po 3-6 semenech do hloubky 4-6cm do sponu 100x30cm. Pro rostlinky je nutné připravit oporu buď z drátěné konstrukce nebo pomocí tyčí. Opora musí být dostatečně pevná, aby vzostlou rostlinu unesla.
Předpěstování sazenic
Většinou se fazole sejí přímo do záhonu, ale i zde máte možnost si předpěstovat sazenice. Fazole vysejte již v březnu do malých kelímků s dobře propustnou půdou plnou živin. Kelímky dejte na slunné a teplé místo a pravidelně je zalévejte. V druhé polovině května, když už nehrozí ranní mrazíky, můžete sazeničky vysadit na jejich konečné stanoviště.
Další pěstování
Zaseté fazole vzejdou asi za dva týdny. Poté je třeba nakypřit půdu kolem rostlinek. Půdu okopávejte jen do začátku kvetení, pozdější kultivace způsobuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav rostliny. Nezapomínejte fazole pravidelně zalévat, abyste zvýšili výnos fazolí.
Budete-li se o fazole dobře starat, můžete se těšit na bohatou úrodu.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.26 hvězdiček / Hodnoceno: 85x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!