verze pro tisk

Jak a kdy vysadit brokolici?

20. květen 2014

Brokolice má pověst super zdravé potraviny a to díky vysokému obsahu živin. Obsahuje velké množství draslíku, kyseliny listové, vápníku a jiných neméně důležitých látek. Brokolice je historicky poměrně mladou košťálovou zeleninou, ale i tak ji mnozí z nás zkrátka milují! Jak a kdy ji ale vysadit, aby byla úroda, co možná nejlepší?

Reklama

Nároky na pěstování

Brokolice není na prostředí tolik náročná jako třeba květák. Roste dobře v lehčích i těžších půdách. Vyžaduje humózní půdu s obsahem vápníku a dostatkem organických látek. Pro dobrou výnosnost musí mít k dispozici vláhu během celého období růstu a hnojení. Ideální je hnůj nebo kompost.

Snáší jak vyšší, tak i nižší teploty, třeba až těsně pod bod mrazu.

Jaké jsou odrůdy?

U brokolice se pěstují rané, letní a podzimní odrůdy.

Existují dva typy brokolice:

  • Květákové brokolice – vytvářejí jedno velké květenství, oblíbené jsou především v Itálii.
  • Výhonkové brokolice -  má středové květenství, ale po stranách se větví a tvoří se zde velké množství drobných postraních růžiček.

Kdy vysadit?

Semena brokolice vyséváme v polovině února doma do truhlíku. Takto předpěstované sazeničky sázíme na záhon od března, ale pouze v teplejších krajích.

V chladnějších oblastech přesazujeme na trvalé stanoviště až v dubnu. Ani pozdější jarní přízemní mrazíky by rostlince neměly uškodit a navíc si rannou výsadbou zajistíme, že rostlina vytvoří velkou středovou růžici. Čím déle zasadíte, tím menší bude hlava brokolice.

Kdy přesně tedy vysadit?

Řiďte se především informacemi na balíčku s osivem. Většinou ale platí tyto termíny:

  • Rané druhy vyséváme v únoru, na záhon vysazujeme v dubnu až květnu, sklízíme v červnu.
  • Letní druhy vyséváme od března do dubna, ven přesazujeme od května do června a sklízíme od července do srpna.
  • Pozdní druhy vyséváme na začátku června, vysazujeme v červenci a sklízíme od října do listopadu.

Jak vysadit?

Předpěstované sazenice vysazujeme v daných termínech. Vhodným sponem pro výsadbu je 50x 40 – 60 cm, brokolice totiž vyžaduje velký prostor. Rané výsadby je vhodné na dobu 3 – 4 týdnů po výsadbě přikrýt netkanou textilií. Po výsadbě záhon pravidelně odplevelujeme a okopáváme. A nezapomínejte na pravidelnou závlahu!

Čas sklizně!

První sklizně se můžeme dočkat u raných odrůd v červnu. Růžice odřezáváme ostrým nožem a ukládáme do chladu. Po odříznutí středové růžice se začnou tvořit další , menší růžice, které sklízíme průběžně, třeba až do podzimu.

Řekněte, není brokolice úžasná zelenina?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Dokonalé zahradní jezírko musí mít i krásně kvetoucí lekníny. Na trhu se nabízí spousta druhů, různých velikostí i barev. U nás se volně vyskytuje leknín bílý, který je chráněnou rostlinou a nesmí se trhat. A jak na to, když si chcete vysadit svůj vlastní leknín?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Této sytě červené zelenině s bohatou nasládlou zemitou vůní, neholduje úplně každý. Jedná se ale o zeleninu velice výživnou, bohatou na kyselinu listovou, draslík, obsahuje vlákninu a látky, jako jsou antokyany a saponiny, které v trávicím traktu vážou cholesterol a snižují tak riziko srdečních chor…


Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

Jaterní dieta - co jíst a co nejíst?

Jaterní dieta - co jíst a co nejíst?

Byli jste u lékaře a ten vám nakázal dodržovat jaterní dietu? Tato dieta má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Pojďme se podívat na to, jak jaterní dietu dodržovat, co můžete jíst a co ne.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!