verze pro tisk

Jak napojit flexo potrubí digestoře?

26. únor 2016

Odsavače par neboli digestoře jsou jedním z běžných kuchyňských zařízení. Pomáhají odstraňovat přebytečné výpary, které vznikají během vaření. Aby však byla účinná a páry odcházely mimo místnost, je zapotřebí je napojit na komín pomocí potrubí. Jednou z variant je použití flexo potrubí.

Reklama

Flexo potrubí sice není nejvhodnější, neboť kvůli nerovným stěnám brání ve zcela volném průchodu vzduchu, přesto je celkem oblíbené. Je to dáno zejména z důvodu nízké pořizovací ceny a také poměrně jednoduché instalace.

Způsob napojení

Odtahové potrubí je v zásadě zapotřebí jen u těch typů digestoří, které fungují v odtahovém režimu. To znamená, že páry a vzduch odsávají mimo místnost, skrz komín do vnějšího prostředí.

Důležité je si uvědomit, že flexo potrubí by mělo být co nejkratší a zároveň také co nejméně zahnuté. V opačném případě totiž vzduch nebude proudit s dostatečným odtahem a bude se vracet zpět do místnosti.

Vzdálenost digestoře od komínu

Při napojení zvolte potrubí, které má stejný průměr jako je maximální průměr přímo u digestoře. Zpravidla jsou odtahové průměry digestoří kolem 15 cm. Jakmile je průměr menší, dochází ke snížení odtahu a zároveň při provozu digestoře vzniká příliš velký hluk.

Rozměry a tvar flexi potrubí

Ať už zvolíte flexo potrubí či jiný typ (spiro roury, KG roury), je podstatné umístit digestoř co nejblíže ke vstupu do komínu, maximálně 2 – 3 metry.

Rouru před instalací zkraťte do požadované velikosti ( nůžkami na plech) a připevněte k otvoru digestoře a komína. Na koncích použijte spojky. Flexo roura musí být co nejrovnější. Pokud je příliš zakroucená, sníží to výkon odtahu, a to až o 50%. Zároveň se při odtahu zvýší hlučnost kvůli velkému odporu.

Sklon

Roli hraje také sklon. Flexo potrubí tak má stoupat vzhůru, ovšem ne v příliš velkém úhlu, jinak uvnitř kondenzující páry budou stékat do digestoře. Ideální sklon je kolem 10°. Je-li vyšší, je vhodné k zařízení instalovat speciální odvaděč kondenzátu.

Výhody flexo potrubí

  • nízká pořizovací cena
  • Snadná montáž

Nevýhody

  • Hlučnost
  • Neatraktivní vzhled

Jaké budou náklady?

Flexo potrubí se dá v obchodech pořídit od cca 250 Kč, k upevnění je zapotřebí si dokoupit ještě spojky, které vyjdou na zhruba 50 Kč/kus.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.56 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

LED osvětlení je v dnešní době velice moderní. Využívá se v nejrůznějších prostorách, v domácnostech, firmách, galeriích či dílnách. Navíc sice počáteční investice není nejnižší, LED pásky však mají mnohem delší životnost, než běžné žárovky. Chcete si pořídit toto osvětlení jako osvěžení koupelny? P…Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!