verze pro tisk

Jak pěstovat bylinky v paneláku?

18. únor 2014

Bylinková zahrádka je snem každé hospodyňky. Pokud máme domek se zahradou, není nic jednoduššího, než si svůj sen splnit.

Reklama

Žijeme-li ale v bytě, mohlo by se zdát, že je to nemožné. Opak je ale pravdou. A dokonce to ani není žádná věda. Při troše péče nám může za oknem vyrůst naše vlastní bylinková minizahrádka, ze které se budeme těšit celou sezónu.

Jaké druhy bylinek můžeme v bytě pěstovat

Nejrozšířenější bylinkou, která nechybí snad v žádné domácnosti, je pažitka. Koupíme-li rostlou pažitku v supermarketu, dvakrát ji ořízneme a pažitka i přes pravidelnou zálivku uschne. Není se čemu divit. Bylinky jsou rychlené, určené k přímé spotřebě.

Pokud chceme, aby nám bylinky vydržely co nejdéle, zakoupíme předpěstované sazenice v některém z ověřených zahradnictví anebo si odvážnější z nás vypěstují vlastní sazeničky ze semen.

Zvolíme jen ty druhy, o kterých víme, že je budeme využívat. Vhodná je levandule, máta, šalvěj, bazalka, meduňka, majoránka, tymián. Pro domácí pěstování vybereme odrůdy, které jsou spíše menšího vzrůstu.

Setba a výsadba

Semena lze vysévat v době, kdy se počasí teplotně ustálí, tzn. od února do dubna. Bylinky vyséváme přímo do květináčků s kvalitním půdním substrátem určeným pro výsev. Semínka jsou velmi drobná, proto vyséváme jemně a opatrně na připravený a lehce utlačený povrch.

Poté je zasypeme velmi tenkou vrstvou zeminy. Nejvhodnější je rašelina s příměsí pilin nebo perlitu. Čerstvě zasetá semínka zalijeme, ale jen velmi opatrně, abychom je nevyplavili. Pro nejlepší růst potřebují slunečná okna a teploty kolem 25°C.

Jakmile rostlinky vykouknou a malinko povyrostou, protrháme je a necháme dále růst. Teprve, až se objeví alespoň dva pravé listy, měli bychom rostlinky přepíchat, tzn. přemístit do malých pěstebních květináčků. K tomuto účelu použijeme substrát pro výsev a množení.

 

Rostlinky opatrně vyjmeme pomocí přepichovacího kolíčku. Otvor, kam zasadíme novou rostlinku, vytvoříme také přepichovacím kolíkem a to tak, že jej zapíchneme do substrátu a vykloníme trochu ke straně. Zeminu mírně přitlačíme k rostlince a lehce zalijeme.

 

Podle toho, o jakou bylinku se jedná, vysadíme je jednotlivě nebo do trsů po několika.

Zhruba v polovině května (pokud jsme výsev provedli v únoru) můžeme mladé rostliny zasadit do velkých květináčů, truhlíků či jiných nádob. Pro každou bylinu musíme zvolit vhodný substrát.

Nejčastější chyby při pěstování

Říká se, že všeho moc škodí. To platí i v tomto případě, jelikož přehnaná péče může být našim výpěstkům spíše na škodu. Bylinky nepřeléváme, nemají to rády. Při nadměrné vlhkosti může dojít k uhnití kořínků a znehodnocení celé rostliny.

Samozavlažovací truhlíky proto nejsou příliš vhodné. Lepší je pravidelná přiměřená zálivka. Bylinky zaléváme do misky, až je substrát vyschlý. Vše, co rostlinka do dvou hodin nevypije, vylijeme.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Domácí bylinky: jak pěstovat bazalku?

Domácí bylinky: jak pěstovat bazalku?

Když se řekne Itálie, představí si většina z nás azurové moře, horké slunce, písečné pláže, palmy, voňavou pizzu či těstoviny na milion způsobů.

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!