verze pro tisk

Jak pěstovat cuketu?

22. květen 2014

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety  jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj. pomáhá prý při hubnutí. Tak jak tedy pěstovat cuketu?

Reklama

Nároky na pěstování

Pěstování cuket je velice snadné a zvládne je i začátečník. Cukety dobře prosperují na  dobře hnojené půdě, úspěšně je lze pěstovat například i na kompostu. Cukety mají bohatě vyvinutou kořenovou soustavu a dobře snáší i delší období sucha. Nejrychleji růst a plodit budou na výhřevném, ale přitom chráněném stanovišti.

V našich podmínkách si cukety vedou velmi dobře, jsou odolné a to zejména i proti plísni okurkové.

Kdy je ta správná doba?

Semena cukety můžeme předpěstovat, bez problémů ale vyrostou z přímého výsevu na záhon. S výsevem v žádném případě nespěchejte. Teplota půdy pro výsev by se měla pohybovat nad 10 stupňů Celsia. Pro výsev je ideální květen. Dostatečnou úrodu ale získáte i z červnových výsevů.

Rostlina roste rychle a 50 – 55 dnů po výsevu se objevují první květy.

Jak vysévat?

Vyséváme do hnízd po 2-3 semenech ve sponu 50 - 100 cm. Rostliny potřebují dostatek prostoru, ale díky keříčkovitému růstu se vejdou i na menší zahradu.

Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi, pořiďte jim květináč dostatečně velký a ve správnou dobu vysaďte na místo.

Opylování cuket!

Na cuketách rostou samičí i samčí květy. Květy obvykle opyluje hmyz. Dostatečné opylení je podmínkou pro dobrý vývoj plodů. Pokud je chladno a deštivo a hmyzu moc nelétá, můžete opylovat květy ručně. Tak budete mít větší jistotu, že bude dobrá sklizeň. Samičí květ poznáte tak, že má za květem nabobtnalý zárodek plodu. Pyl ze samčích květů přeneste na samčí jemným štětečkem, pokud jsou květy těsně blízko vedle sebe můžete otřít samčí květ o tem samičí.

Jak sklízet cukety?

U cuket je důležité pravidelně sklízet mladé plody. Rostlina díky tomu stále kvete a tvoří nové. Nejlepší je sklízet cukety veliké asi 20 cm. Jsou křehké a velice chutné i za syrova.

Když plody nebude sklízet malé a necháte je na rostlině přerůst, další plození se zastaví a vyrostou 2 –3 veliké plody. Ostatní tak zakrní a postupně zahnívají.

Pokud ale tyto velké plody v plné vegetaci odstraníte, v průběhu 12 –14 dní cuketa opět obnoví svoji plodnost!

Pokrm z květů?

Věděli jste, že květy cuket plněné rýží jsou vynikající jako chuťovky? Mohou se připravovat i obalované v těstíčku a smažené na oleji. Dají se plnit různými náplněmi a přidávat do salátů. A jak si je připravíte vy?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…

Jak pěstovat rukolu?

Jak pěstovat rukolu?

Máte rádi listové saláty? Pak jste určitě ochutnali také rukolu. Tento druh listové zeleniny je příjemným zpestřením na našem talíři a navíc je velmi zdravá. A má ještě jednu výhodu, můžete si ji lehce vypěstovat i doma a ani nepotřebujete zahrádku. Jak na to?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!