verze pro tisk

Jak pěstovat jahody na balkoně?

5. červen 2014 Reklama

Mít vlastní zahrádku je snem každého milovníka přírody, voňavých květin, čerstvého ovoce a zeleniny. Patříme-li mezi šťastlivce, kterým se sen o kusu přírody u domu stal skutečností, můžeme si gratulovat. V opačném případě nevěšme hlavu, vždyť trochu té zeleně si můžeme vypěstovat i na balkoně. Pěstovat můžeme různé druhy květin, bylinky, keříková rajčata a světe div se, dokonce i jahody! Takové námi vypěstované červené, voňavé a sladké jahůdky, které si můžeme kdykoliv, když máme chuť, utrhnout přímo z truhlíku, to je něco úplně jiného, než jahody ze supermarketu.  A hlavně naše děti budou nadšené…

Výsev

V zahradnictví, na internetu, či ve velkém zahradním centru zakoupíme vhodná semena, zeminu a můžeme začít s výsevem. Chceme-li, aby nám rostliny plodily ještě tentýž rok, musíme semena vysít v únoru, nejpozději však začátkem března. Existují odrůdy specielně vyšlechtěné pro balkónové pěstování. Vhodnou odrůdou jsou také měsíční jahody, které mají sice menší plody, ale jsou sladké jako lesní jahůdky a plodí celý rok. Použijeme dobře propustný, humózní substrát s pH okolo pěti.

Zasetá semínka zpočátku spíše rosíme, aby se proudem vody nevyplavila, jakmile vykouknou první rostlinky, můžeme už pomalu zalévat klasickým způsobem. Rosíme i zaléváme přiměřeně, substrát nesmí být přemokřený, ani vyschlý. V červnu bychom už měli mít silné rostliny, které budou brzy plodit.

Nákup sazenic

Další možností je pěstování jahod z již předpěstovaných sazeni. Základem je výběr rostlinek – mladých odnoží jahod, které na jaře zakoupíme v kterémkoliv zahradnictví, dále pak truhlíky, či závěsné nádoby a vhodná zemina, přičemž bohatě postačí univerzální zahradní substrát. Silné mladé rostlinky přesadíme do nádob, zasypeme zeminou, mírně přitlačíme a samozřejmě nezapomeneme na přiměřenou zálivku. Dostatek vláhy by měl být samozřejmostí po celou dobu pěstování. Kořenové baly udržujeme mírně vlhké, proto jsou ideálním řešením samozavlažovací truhlíky. Tím nám odpadá spousta starostí.

Hnojení je důležité

Pěstujeme-li jahody stáleplodící, pravidelním přihnojováním docílíme velkých výnosů, správné zralosti plodů a také celkové vitality rostlin. Použít můžeme sušená nebo tekutá bio hnojiva. Pokud dáváme přednost před přírodními hnojivy hnojivům komerčním, zakoupíme v zahradnictví speciální hnojivo na jahody.

Jahody milují sluníčko, nicméně polední žár jim škodí a proto je potřeba občas rostliny zastínit, aby netrpěly.

Zazimování rostlin

Chceme-li, aby nám jahody plodily i další sezónu, musíme je správně zazimovat. Dno a stěny nádoby odizolujeme, rostliny přikryjeme chvojím. Po celé období nesmíme zapomínat na mírnou zálivku, neboť jim v zimě nehrozí jen zmrznutí, ale i uschnutí, na což se často zapomíná.

 

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!