verze pro tisk

Jak pěstovat keříková rajčata?

27. květen 2014 Reklama

Zelenina by měla tvořit základnu, takový stavební kámen jídelníčku každého z nás. Dnes už je tento sortiment dostupný na každém kroku jak v sezóně, tak i mimo ni. O množství vitamínů kupříkladu v rajčatech v zimním období by se sice dalo polemizovat, nicméně dopřát si je můžeme, neboť barevně i chuťově doladí většinu jídel.

V sezóně už je to ovšem jiná kapitola, zelenina má úplně jinou chuť, vůni i barvu, zasytí, osvěží, nadopuje nás vitamíny. Bez postřiků z vlastní zahrádky chutná nejlépe. Nejsme-li vlastníkem zahrady, netřeba věšet hlavu. Vždyť taková rajská jablíčka si můžeme pohodlně vypěstovat i na balkóně.

Kterou odrůdu vybrat?

Keříková rajčata existují v mnoha odrůdách. Jsou většinou menšího vzrůstu s drobnějšími plody a nemají velké nároky na prostor kolem sebe. Záleží jen na nás, pro kterou odrůdu se rozhodneme. Můžeme kombinovat i více druhů a vyzkoušet, kterému z nich se bude dařit nejvíce. Obecně platí, že keříková rajčata jsou ideální z důvodu snadného pěstování a také velkých výnosů jak ve sklenících, na záhonech, tak i v nádobách na terasách a balkónech. Proto také patří k odrůdám nejoblíbenějším.

Výsev semen

Považujeme-li se za zdatné pěstitele, můžeme začít s výsevem semen. Výsev provádíme dle odrůdy rajčat od druhé poloviny měsíce března, do poloviny dubna. Zvolíme sypkou zeminu, ideální je výsevní substrát či kompost s příměsí perlitu nebo písku. Semena vyséváme do výsevních misek, truhlíků nebo jiných vhodných nádob do hloubky cca 5mm. Nádoby poté umístíme na slunečné stanoviště, nejlépe za okno. Pozor musíme také dávat na teplotu, která by neměla přesáhnout 20°C. Při těchto podmínkách bychom měli první malé rostlinky spatřit již 2-3 dny po výsevu.

Přesazování

Jakmile máme dostatečně silné rostliny, tzn. v období od konce dubna do druhé poloviny května, můžeme je postupně přesadit do volné půdy, která má být kolem 10°C. Pěstujeme-li keříková rajčata na balkóně, přesadíme rostliny do nádob o průměru minimálně 25cm s kvalitní zeminou. Nejlepší je kompostovaná půda doplněná hnojivem. Nádoby umístíme na slunné stanoviště na balkón.

Nezbytná opora

Ať už rajčata pěstujeme na zahradě, ve skleníku či na terase, je nutné rostliny přivázat k podpěře, jejíž funkci dobře plní spirála, kolík či jakákoliv tyčka, aby se nám váhou plodů či větrem nepolámaly. Po celou dobu pěstování udržujeme přiměřenou zálivku, hlavně dbáme na to, aby nám rajčata nezasychala.

Nákup sazenic

Pakliže si v oblasti pěstování zase až tolik nevěříme, vsaďme na jistotu a zakupme již předpěstované sazenice. Investovaná částka nebude příliš vysoká a při příznivých podmínkách se nám investice několikanásobně vrátí v podobě šťavnatých rudých plodů plných vitamínů.

Jak zvýšit výnosy?

U některých odrůd keříčkových rajčat můžeme docílit vyšších výnosů zaštipováním bočních výhonů. Rostlina nemusí vyvíjet tolik energie a živin velkému množství stonků, plody jsou díky zaštipování kvalitnější, větší, lépe dozrávají, dostane se k nim více sluníčka.

Sklizeň

Rajčata sklízíme od června až do září dle odrůdy a stupně zralosti. Ne všechna rajčata nám dozrají do požadované barvy. U balkonových rajčat můžeme zkusit přemístit nádoby do místnosti na slunné stanoviště, kde budou mít šanci alespoň některé z nich v teple dozrát.  Jedná-li se o rajčata vysázená na záhoně, sklízíme je zelená. Vybereme pouze zdravé plody, které necháme dozrát v místnosti. Pokud se jedná o větší množství zelených plodů, nejlépe jim bude v bednách v suchých prostorách s minimální teplotou 20°C. Při těchto podmínkách je velká šance, že nám jich většina dozraje do požadované barvy i chuti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak pěstovat jahody na balkoně?

Jak pěstovat jahody na balkoně?

Mít vlastní zahrádku je snem každého milovníka přírody, voňavých květin, čerstvého ovoce a zeleniny. Patříme-li mezi šťastlivce, kterým se sen o kusu přírody u domu stal skutečností, můžeme si gratulovat. V opačném případě nevěšme hlavu, vždyť trochu té zeleně si můžeme vypěstovat i na balkoně. Pěst…

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…
Vložit komentář

Komentáře

Václav

čtvrtek, 25. květen 2017
07:21

...tento článek je na nic. Popisujete pěstování rajčat tyčkových - tam se MUSí vylamovat boční výhony. U keříkových se nevylamují vedlejší výhony protože s nimi má keřík vyšší výnosy. Chtěl jsem se dovědět jak se keřík upravuje ale tyto informace jsou k ničemu.


Napsal: Václav [Odpovědět]