Jak pěstovat keříková rajčata?
27. květen 2014 ReklamaZelenina by měla tvořit základnu, takový stavební kámen jídelníčku každého z nás. Dnes už je tento sortiment
dostupný na každém kroku jak v sezóně, tak i mimo ni. O množství vitamínů
kupříkladu v rajčatech v zimním období by se sice dalo polemizovat,
nicméně dopřát si je můžeme, neboť barevně i chuťově doladí většinu jídel.
V sezóně už je to ovšem jiná kapitola, zelenina má úplně jinou chuť, vůni i
barvu, zasytí, osvěží, nadopuje nás vitamíny. Bez postřiků z vlastní
zahrádky chutná nejlépe. Nejsme-li vlastníkem zahrady, netřeba věšet hlavu.
Vždyť taková rajská jablíčka si můžeme
pohodlně vypěstovat i na balkóně.
Kterou odrůdu vybrat?
Keříková rajčata existují v mnoha odrůdách. Jsou většinou menšího vzrůstu s drobnějšími plody a nemají velké nároky na prostor kolem sebe. Záleží jen na nás, pro kterou odrůdu se rozhodneme. Můžeme kombinovat i více druhů a vyzkoušet, kterému z nich se bude dařit nejvíce. Obecně platí, že keříková rajčata jsou ideální z důvodu snadného pěstování a také velkých výnosů jak ve sklenících, na záhonech, tak i v nádobách na terasách a balkónech. Proto také patří k odrůdám nejoblíbenějším.
Výsev semen
Považujeme-li se za zdatné pěstitele, můžeme začít s výsevem semen. Výsev provádíme dle odrůdy rajčat od druhé poloviny měsíce března, do poloviny dubna. Zvolíme sypkou zeminu, ideální je výsevní substrát či kompost s příměsí perlitu nebo písku. Semena vyséváme do výsevních misek, truhlíků nebo jiných vhodných nádob do hloubky cca 5mm. Nádoby poté umístíme na slunečné stanoviště, nejlépe za okno. Pozor musíme také dávat na teplotu, která by neměla přesáhnout 20°C. Při těchto podmínkách bychom měli první malé rostlinky spatřit již 2-3 dny po výsevu.
Přesazování
Jakmile máme dostatečně silné rostliny, tzn. v období od konce dubna do druhé poloviny května, můžeme je postupně přesadit do volné půdy, která má být kolem 10°C. Pěstujeme-li keříková rajčata na balkóně, přesadíme rostliny do nádob o průměru minimálně 25cm s kvalitní zeminou. Nejlepší je kompostovaná půda doplněná hnojivem. Nádoby umístíme na slunné stanoviště na balkón.
Nezbytná opora
Ať už rajčata pěstujeme na zahradě, ve skleníku či na terase, je nutné rostliny přivázat k podpěře, jejíž funkci dobře plní spirála, kolík či jakákoliv tyčka, aby se nám váhou plodů či větrem nepolámaly. Po celou dobu pěstování udržujeme přiměřenou zálivku, hlavně dbáme na to, aby nám rajčata nezasychala.
Nákup sazenic
Pakliže si v oblasti pěstování zase až tolik nevěříme, vsaďme na jistotu a zakupme již předpěstované sazenice. Investovaná částka nebude příliš vysoká a při příznivých podmínkách se nám investice několikanásobně vrátí v podobě šťavnatých rudých plodů plných vitamínů.
Jak zvýšit výnosy?
U některých odrůd keříčkových rajčat můžeme docílit vyšších výnosů zaštipováním bočních výhonů. Rostlina nemusí vyvíjet tolik energie a živin velkému množství stonků, plody jsou díky zaštipování kvalitnější, větší, lépe dozrávají, dostane se k nim více sluníčka.
Sklizeň
Rajčata sklízíme od června až do září dle odrůdy a stupně zralosti. Ne všechna rajčata nám dozrají do požadované barvy. U balkonových rajčat můžeme zkusit přemístit nádoby do místnosti na slunné stanoviště, kde budou mít šanci alespoň některé z nich v teple dozrát. Jedná-li se o rajčata vysázená na záhoně, sklízíme je zelená. Vybereme pouze zdravé plody, které necháme dozrát v místnosti. Pokud se jedná o větší množství zelených plodů, nejlépe jim bude v bednách v suchých prostorách s minimální teplotou 20°C. Při těchto podmínkách je velká šance, že nám jich většina dozraje do požadované barvy i chuti.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Iveta Zouharová
Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Václav
čtvrtek, 25. květen 201707:21
...tento článek je na nic. Popisujete pěstování rajčat tyčkových - tam se MUSí vylamovat boční výhony. U keříkových se nevylamují vedlejší výhony protože s nimi má keřík vyšší výnosy. Chtěl jsem se dovědět jak se keřík upravuje ale tyto informace jsou k ničemu.
Napsal: Václav [Odpovědět]