verze pro tisk

Jak pěstovat petúnie?

19. únor 2014

Jaro je bezesporu nejkrásnějším ročním obdobím. Příroda se probouzí ze zimního spánku, ptáčci vesele štěbetají, vzduch voní a my cítíme, jak se nám do žil vlévá nová energie.

Reklama

Každý rok netrpělivě čekáme na poslední dozvuky zimy a jen co svůj svátek oslaví Pankrác, Servác a Bonifác, vrháme se na výsadbu truhlíkových květin s vidinou, že letos bude nejkrásněji vyzdobený balkon právě ten náš. Sebelepší umělá dekorace živým, pestrobarevným a voňavým květinám konkurovat prostě nemůže. Jak tedy pěstovat tolik oblíbené petúnie?

Způsoby pěstování

Petúnie patří k nejrozšířenějším a také nejkrásnějším balkonovkám. Díky široké škále barev, bohatému květenství a nenáročnosti pěstování se drží v žebříčku oblíbenosti na vrcholu.

Existují dva způsoby,  jak si petúnie vypěstovat. Pro trpělivé je tu možnost vypěstovat si vlastní sazenice ze semen, dalším a mnohem jednodušším způsobem je zakoupení hotových sazenic. V tomto případě nehrozí pěstitelský neúspěch ani svátečním zahradníkům.

Výsev

Pokud se rozhodneme vypěstovat si vlastní rostlinky, musíme zasít semena již během února. Do misek nasypeme substrát pro výsev a do hloubky cca 3 cm semena zasejeme.

Dostatečně zalijeme a dáme do igelitového sáčku, který musí zůstat pootevřený. Tím si vytvoříme takové domácí pařeniště a semínka nám vyklíčí rychleji. Tento proces vyžaduje teplotu mezi 18 až 20°C. Jakmile začnou rostlinky růst, odstraníme igelit a dáme na okno. Stále dodržujeme doporučenou teplotu.

Jakmile vyraší první lístky, měli bychom rostlinky přesadit do malých květináčků. Stále používáme substrát pro výsev. Počínáme si velmi opatrně, rostlinky, zejména pak kořínky, jsou velmi křehké.

Minimálně týden chráníme rostliny před přímým slunečním svitem. Lépe jim bude na okně orientovaném na sever. V polovině května už máme silné sazenice, takže nám nic nebrání přesadit je na záhon či do květináčů.

Nákup sazenic

Pro ty z nás, kteří si chtějí práci usnadnit a dočkat se záplavy barevných květů téměř bez práce, je tu ideální řešení. V kterémkoliv květinářství zakoupíme hotové rostliny a zasadíme je do truhlíků či jiných květinových nádob do substrátu pro petúnie a surfínie.

Jak na pěstování?

Do klasického truhlíku o délce 60 cm se vejdou tři rostlinky, které se bohatě rozrostou. Květiny pečlivě zalijeme, prvních 7-10 dní nepřihnojujeme, protože substrát potřebné živiny zpočátku pokryje. Dostatečnou zálivku udržujeme po celou dobu růstu a kvetení.

Pokud máme květiny v samozavlažovacích truhlících, je třeba do doby, než se rozrostou, směřovat zálivku přímo ke květinám, ne do otvorů pro zavlažování. Rostlinky nejsou ještě dostatečně prokořeněné, voda ze zavlažovacích otvorů by se k nim nedostala a květiny by neprospívaly. V průběhu kvetení odstraňujeme odkvetlé květy, aby se mohla tvořit nová poupata.

Při správné péči, která není nijak náročná, si budeme moci tuto barevnou nádheru vychutnávat až do podzimu.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!