verze pro tisk

Jak pěstovat rukolu?

22. červen 2014

Máte rádi listové saláty? Pak jste určitě ochutnali také rukolu. Tento druh listové zeleniny je příjemným zpestřením na našem talíři a navíc je velmi zdravá. A má ještě jednu výhodu, můžete si ji lehce vypěstovat i doma a ani nepotřebujete zahrádku. Jak na to?

Reklama

Rukola

Rukola je listová zelenina, která se nejčastěji používá syrová do salátů nebo zeleninových obloh. Má lehce pikantní nahořklou chuť a vypadá jako malé lístky pampelišky.

Je velmi oblíbená pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálních látek. Má ale další zdraví prospěšné vlastnosti - podporuje trávení a zdravou chuť k jídlu, působí proti nadýmání, podporuje činnost jater, čistí krev, má kladný vliv na imunitní systém, obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu C a beta-karotenu.

Její pěstování je nenáročné a můžete ji pěstovat i doma za oknem.

Pěstování na vatě

Pro domácí pěstování ani nepotřebujete záhon nebo truhlík, rukolu lze vypěstovat také na vatě nebo buničině. Semínka koupíte v zahradnictví nebo v hobby marketu.

Pro pěstování na vatě si připravte mělký tácek, který se vám vejde na okno. Tácek vyložte vatou, navlhčete ji a rovnoměrně do ní nasypte semínka. Ty opatrně zatlačte do vatového podkladu a jemně zalijte. Pak jen stačí pravidelně zalévat a za 14 dní budete moci sklízet první lístky rukoly.

Pěstování v truhlíku

Vhodnější variantou jak pěstovat rukolu, je zasadit ji do truhlíku, kde se ji bude dařit o něco lépe než na vatě.

Do truhlíku nasypte zahradnický substrát a zasaďte semínka ve vzdálenosti asi 10cm do hloubky 0,5cm. Až rukola vzejde, je dobré rostlinky projednotit, aby byly od sebe vzdálené 20cm a pěkně rostly.

Pěstování na záhonu

Protože je rukola velmi odolná rostlina, je vhodná i pro pěstování na záhonu, kde může růst od března do srpna.

Před zasetím je třeba připravit záhon, který odplevelte a okopejte. Zvolte slunné místo s propustnou zeminou s dostatkem živin. Záhon můžete pohnojit kompostem.

Semínka sázejte do řádku asi 5 cm od sebe, do hloubky 0,5-1cm. Jednotlivé řádky musí být od sebe vzdálené 20cm. Když semínka vzejdou, je potřeba rukolu v řádku projednotit na vzdálenost 20cm.

Rukola nepotřebuje žádnou další speciální péči - stačí ji pravidelně zalévat, okopávat a odstraňovat plevel. Můžete ji občas pohnojit hnojivem pro klasické hlávkové saláty.

Sklízení

Rostlinky vzejdou asi týden od zasetí semínek a za dalších 14 dní již můžete rukolu začít sklízet. Lístky rukoly opatrně odštipujte, tak aby nedošlo k poškození mateční rostliny. Čím víc budete rukolu sklízet, tím více se bude rozrůstat.

Bude-li mírná zima, rukola na záhoně s největší pravděpodobností bez problémů přezimuje a na jaře znovu obrazí. V truhlíku bohužel nejspíš vymrzne.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!