
Jak pěstovat rukolu?
22. červen 2014Máte rádi listové saláty? Pak jste určitě ochutnali také rukolu. Tento druh listové zeleniny je příjemným zpestřením na našem talíři a navíc je velmi zdravá. A má ještě jednu výhodu, můžete si ji lehce vypěstovat i doma a ani nepotřebujete zahrádku. Jak na to?
ReklamaRukola
Rukola je listová zelenina, která se nejčastěji používá syrová do salátů nebo zeleninových obloh. Má lehce pikantní nahořklou chuť a vypadá jako malé lístky pampelišky.
Je velmi oblíbená pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálních látek. Má ale další zdraví prospěšné vlastnosti - podporuje trávení a zdravou chuť k jídlu, působí proti nadýmání, podporuje činnost jater, čistí krev, má kladný vliv na imunitní systém, obsahuje velké množství kyseliny listové, vitamínu C a beta-karotenu.
Její pěstování je nenáročné a můžete ji pěstovat i doma za oknem.
Pěstování na vatě
Pro domácí pěstování ani nepotřebujete záhon nebo truhlík, rukolu lze vypěstovat také na vatě nebo buničině. Semínka koupíte v zahradnictví nebo v hobby marketu.
Pro pěstování na vatě si připravte mělký tácek, který se vám vejde na okno. Tácek vyložte vatou, navlhčete ji a rovnoměrně do ní nasypte semínka. Ty opatrně zatlačte do vatového podkladu a jemně zalijte. Pak jen stačí pravidelně zalévat a za 14 dní budete moci sklízet první lístky rukoly.
Pěstování v truhlíku
Vhodnější variantou jak pěstovat rukolu, je zasadit ji do truhlíku, kde se ji bude dařit o něco lépe než na vatě.
Do truhlíku nasypte zahradnický substrát a zasaďte semínka ve vzdálenosti asi 10cm do hloubky 0,5cm. Až rukola vzejde, je dobré rostlinky projednotit, aby byly od sebe vzdálené 20cm a pěkně rostly.
Pěstování na záhonu
Protože je rukola velmi odolná rostlina, je vhodná i pro pěstování na záhonu, kde může růst od března do srpna.
Před zasetím je třeba připravit záhon, který odplevelte a okopejte. Zvolte slunné místo s propustnou zeminou s dostatkem živin. Záhon můžete pohnojit kompostem.
Semínka sázejte do řádku asi 5 cm od sebe, do hloubky 0,5-1cm. Jednotlivé řádky musí být od sebe vzdálené 20cm. Když semínka vzejdou, je potřeba rukolu v řádku projednotit na vzdálenost 20cm.
Rukola nepotřebuje žádnou další speciální péči - stačí ji pravidelně zalévat, okopávat a odstraňovat plevel. Můžete ji občas pohnojit hnojivem pro klasické hlávkové saláty.
Sklízení
Rostlinky vzejdou asi týden od zasetí semínek a za dalších 14 dní již můžete rukolu začít sklízet. Lístky rukoly opatrně odštipujte, tak aby nedošlo k poškození mateční rostliny. Čím víc budete rukolu sklízet, tím více se bude rozrůstat.
Bude-li mírná zima, rukola na záhoně s největší pravděpodobností bez problémů přezimuje a na jaře znovu obrazí. V truhlíku bohužel nejspíš vymrzne.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!