verze pro tisk

Jak položit dlažbu?

26. září 2014

Chcete si do chodby položit dlažbu a váháte zda tuto práci zvládnete sami? Jestli jste alespoň trochu šikovní a nebojíte se, určitě pokládku dlažby zvládnete i vy. Se současně dostupnými materiály je pokládka dlažby jednoduchá. Navíc, pokud si dlažbu položíte sami, ušetříte spoustu peněz, které by stálo její položení od odborníků. Jak dlažbu položit?

Reklama

Vybíráme dlažbu

Nejprve je nutné vybrat dlažbu. Na výběr máme z různých rozměrů, povrchových úprav, barev atd. Berte ohled na účel, ke kterému bude dlažba sloužit. Jiné dlaždice vyberte do chodby, do kuchyně nebo do koupelny.

Když máte dlažbu vybranou, můžete si lehce spočítat, kolik dlaždic musíte koupit. Vydělte plochu místnosti plochou jedné dlaždice a připočítejte 10% na prořez a jako rezervu.

Nákup materiálu

Kromě dlažby je nutné nakoupit i další potřebný materiál. Když budete mít připravené veškeré nářadí a materiál, půjde vám práce dobře od ruky a nebudete se muset zdržovat sháněním chybějících věcí.

K pokládce dlažby budete potřebovat:

  • lepidlo na dlažbu - lepidlo vybírejte podle druhu dlaždic a podkladu
  • spárovací hmotu nebo tmel - záleží na druhu dlaždic a také využití dlažby
  • vodící křížky - používají se mezi dlaždice, aby spáry mezi nimi byly stejné

Dále budete potřebovat nářadí:

  • zednickou lžíci
  • hřebenovou stěrku
  • vodováhu
  • řezačku na dlaždice
  • gumovou palici

Všechen materiál i nářádí pořídíte v hobby marketu, kde vám s výběrem toho vhodného jistě rádi poradí.

Příprava podkladu

Dlažbu je nutné pokládat na rovný a čistý podklad. Pokud jsou na podlaze nějaké nerovnosti, můžete je vyrovnat pomocí samonivelační stěrky nebo pomocí tmelu, který si poradí s drobnými nerovnostmi. Podkladový povrch zbavte všech nečistot, prachu i mastnosty. Je vhodné ho natřít také penetračním nátěrem, zejména u drolivých povrchů.

Pokládka dlažby

Jestliže máte vše připraveno, můžete přejít k samotnému pokládání dlaždic. Nejprve si rozvrhněte jejich rozložení a nezapomeňte ani na mezery mezi dlaždicemi.

Dlaždice se začínají pokládat od středu místnosti. Pro první řadu dlaždic si přiložte na zem vodící lať, která bude určovat směr pokládky. Díky ní vám dlaždice nebudou "lítat" v prostoru.

Když máte rozvrženo, namíchejte si lepidlo podle návodu na obalu. Vždy si namíchejte tolik lepidla, abyste ho stihli zpracovat během půl až třičtvrtě hodiny. Poté si namícháte novou dávku lepidla.

Lepení dlaždic

Lepidlo nanášejte na podklad zednickou lžící a rovnoměrně ho rozetřete hřebenovou stěrkou. Poté přiložte dlaždici a pomocí gumové palice na ni poklepejte, aby dobře přilnula k lepidlu. Lepidlo, které se dostane na povrch dlažby ihned setřete. Nezapomeňte vodováhou zkontrolovat, zda je dlaždice v rovině. Takto pokračujte po celé ploše.

Aby byly spáry pravidelné, použijte k vymezení mezer mezi dlaždicemi vodící křížky. Křížky ponechejte na místě, později je zakryjete spárovací hmotou, takže nebudou vidět. Budete-li lepit i sokly, dejte pozor, aby spáry podlahy a soklu navazovaly.

Dlaždice, které jsou u zdi budete nejspíš muset upravit na požadovaný rozměr.

Řezání dlaždic

K řezání dlaždic se používá řezačka na dlaždice, kterou si můžete zapůjčit v půjčovně nářadí. Každou dlaždici si proměřujte zvlášť a zakreslete na ni požadovaný řez. Dlaždici poté na povrchu nařízněte a přes pevnou hranu ji odlomte. Složitější tvary řezejte pomocí úhlové brusky a k vylamování přebytečných kusů použijte kleště. Uříznutnou hranu můžete ještě zabrousit bruskou.

Spárování

Nyní už stačí jen dlažbu vyspárovat. K tomuto kroku přistupte až po důkladném zaschnutí lepidla, což bývá asi za 24 hodin po přilepení dlaždic.

Spárovací hmotu si připravte podle návodu na obalu a pomocí gumové stěrky nanášejte hmotu do spár mezi dlaždicemi. Stěrkou pohybujte kolmo ke spáře, aby se prostor mezi dlaždicemi rovnoměrně vyplnil. Přebytečné množství z dlaždic odstraňte pomocí houbičky a hmotu uhlaďte nejlépe mokrým prstem.

Silikonový tmel se do spár nanáší pomocí aplikační pistole, i tmel je možné nakonec uhladit navlhčeným prstem.

Nyní stačí nechat spárovací hmotu dostatečně zaschnout a máte hotovo. Tak ať vám vaše nová dlažba dlouho a dobře slouží.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak upravit okolí bazénu?

Jak upravit okolí bazénu?

Okolí venkovního bazénu na zahradě je potřeba upravit tak, aby bylo dostatečně stabilní a zároveň bezpečné. Myslete na to, že z vody vylézáte s mokrýma nohama. Na nevhodném a nezpevněném terénu pak můžete snadno uklouznout.

Jak složit ubrousek?

Jak složit ubrousek?

Perfektně připravená slavnostní tabule se neobejde bez dobře složeného ubrousku. Ten se používá nejen k otření úst a ochraně oděvů, ale i jako dekorace. Čistý a voňavý látkový ubrousek docela jistě poslouží k dotvoření celé sváteční atmosféry. Jak ale ubrousek složit?


Jak na nejchutnější velikonoční nádivku?

Jak na nejchutnější velikonoční nádivku?

Velikonoce se kvapem blíží a vy už přemýšlíte, jak a co upečete, uvaříte a připravíte. Z časopisů, internetu i televize se na vás valí nepřeberné množství receptů a nápadů. Vy máte ale v jednom jisto, na velikonočním stole nesmí chybět tradiční velikonoční nádivka!

Jak požádat o ruku?

Jak požádat o ruku?

Mohlo by to probíhat jako v americkém romantickém filmu. Krásná žena, pohledný mladý muž, romantická hudba a večeře při svíčkách. Najednou muž poklekne, vyzná své drahé lásku, otevře krabičku. V ní je samozřejmě prsten, na kterém se blýská diamant velikosti pingpongového míčku. Se slzou v oku se sv…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!