verze pro tisk

Jak přesadit pokojové rostliny?

19. únor 2014

Teplo domova vytvářejí různé detaily. Ať už jsou to obrázky, dekorace, maličkosti připomínající nám něco příjemného, tu největší práci stejně udělají pokojové rostliny.

Reklama

Bez nich by byl interiér chudý, neveselý. Stačí jedna zelená  rostlinka a celý pokoj se rozzáří. O tyto malé pomocníky je ale třeba pečovat. Není na tom nic složitého a rostliny nám za naši péči poděkují. Jak je přesazovat?

Kdy je ten správný čas?

Pokud naše pokojové rostliny začnou blednout, ztrácet listy, na povrchu substrátu vykukují kořeny a celkově nám přestanou prospívat, je nejvyšší čas je přesadit.

Ideální doba je začátkem jara. Rostlina volající po přesazení má kompaktní kořenový bal se spoustou drobných kořínků. Zemina u těchto rostlin již neobsahuje téměř žádné živiny, je světlá a kořeny vystupují na povrch.

Na co si dát pozor?

Rostliny nepřesazujeme do původního květináče, ale vždy do většího o cca tři centimetry. Není vhodné používat co největší květináče, protože potom by rostlina rostla hlavně kořeny, nikoli květy. Hlubší a úzké nádoby volíme pro palmy s kulovým kořenem, mělké nádoby pro azalky.

Který substrát je ten nej?

Důležitým úkolem je zvolit vhodný substrát. Jeho složení je mimořádně důležité. Všechna zahradnictví a květinářství nabízejí širokou škálu substrátů vhodných k přesazování rostlin. Který je ale ten nejvhodnější?

Záleží na druhu a nárocích rostliny, kterou chceme přesazovat. Substrát pro pokojové rostliny je vhodný pro kvetoucí rostliny jako například brambořík, gloxínie, fuchsie, fialky, kalanchoe …, pro nekvetoucí rostliny ozdobené pouze listy je určen substrát pro palmy a zelené rostliny.

Pro sukulenty a kaktusy je k dostání speciální substrát, který je dokonale propustný. Naprosto nevhodné je použití půdy z vlastní zahrádky. Nemá dostatek živin a navíc může obsahovat choroboplodné zárodky, takže ve finále naděláme víc škody, než užitku. Pokud si nebudeme výběrem substrátu jisti, v každém květinářství či zahradnictví nám jistě ochotně poradí a pomohou.

Jak na to?

Před samotným přesazováním je vhodné namočit květináč do vody, aby nebral vlhkost rostlinám. Na dno květináče či jiné zvolené nádoby dáme drenážní vrstvu keramzitu, písku nebo agroperlitu. Tím se zvyšuje propustnost.

Dříve, než vyjmeme květinu ze starého květináče, namočíme zeminu a nádobu opatrně překlopíme dnem vzhůru. Pokud jsou kořeny prorostlé i spodním otvorem květináče, může se stát, že budeme muset květináč rozbít.

Při přesazování je důležité neporušit kořenový bal, který tvoří kompaktní celek. Odstraníme pouze vrchní vrstvu zeminy a také ji opatrně oklepeme z kořenů. Uhnilé a jinak poškozené části odstraníme. Substrát nasypeme na dno, opatrně vložíme rostlinu a dosypeme substrát i po stranách.

Přesazenou rostlinu jemně u stonku přitlačíme a pořádně zalijeme. Přihnojovat je vhodné až cca po 14-ti dnech. Do té doby nároky na živiny pokryje čerstvá zemina.

Péče o přesazené rostliny

Pravidelná zálivka je samozřejmostí, čerstvě přesazené rostlinky také chráníme proti přímému sluníčku. Rovněž průvan jim neprospívá. Jednou za 14 dní je dobré květiny přihnojovat vhodně zvoleným hnojivem.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zazimovat muškáty?

Jak zazimovat muškáty?

Muškáty čili pelargonie jsou během léta ozdobou mnoha oken a balkónů. Jak přijde konec léta, je třeba muškáty uklidit a zazimovat. Nesnesou totiž ranní mrazíky, které by je mohly nenávratně poškodit. Jak správně zazimovat tyto rostliny, aby vám příští rok zase krásně rostly a kvetly? Stačí se řídit …

Jak pěstovat petúnie?

Jak pěstovat petúnie?

Jaro je bezesporu nejkrásnějším ročním obdobím. Příroda se probouzí ze zimního spánku, ptáčci vesele štěbetají, vzduch voní a my cítíme, jak se nám do žil vlévá nová energie.


Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…

Jak udělat kvásek?

Jak udělat kvásek?

Na pultech je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů chleba, rohlíků, bulek, slaného i sladkého kynutého pečiva. Stále častěji ale pečeme doma. Co takhle křupavý chléb právě vytažený z trouby s bylinkovým máslem vlastní výroby? Kdo by odolal? Základem celého chlebu je kvásek, který byl v do…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!