verze pro tisk

Jak připravit zahradu na jaro?

12. duben 2014

Venku začíná být hezky a sluníčko nás láká na zahradu. Však je tam po zimě spousta práce. Po zimě se vše začíná probouzet a zahrada potřebuje naši péči.

Reklama

Škody po zimě

Jako první projděte zahradu a zjistěte škody. Těžký sníh a mráz mohl poškodit chodníčky, terasy, schody nebo okrasné nádoby a květináče. Zkontrolujte zahradní nábytek. Podle teplot můžete začít postupně odkrývat zimní přikrývky.

Vysazování nových stromů a keřů

Na začátku jara je čas vysazování nových stromů a keřů. Jako první se vysazují ovocné stromy, později okrasné opadavé stromy a keře a jako poslední pak břízy a jehličnany. Vysaďte si také nový živý plot. Vhodná doba je i pro maliníky, které po vysazení seřízněte.

Ovocné stromy

Prořezejte ovocné stromy - odstraňte poškozené větve a prořezejte korunu. Podle typu půdy je vhodné ovocné stromy jednou za 2-3 roky pohnojit. Pokud mají stromy rány způsobené mrazem, ošetřete je stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem.

Růže a trvalky

Je-li tepleji, odkryjte růže a odstraňte poškozené větve a staré listy. Sestříhejte okrasné trávy i trvalky několik centimetrů nad zemí. Dejte pozor, abyste neustřihli i nové výhonky. Sestříhejte také vřesy a vřesovce.

Trávník

Až trávník trochu proschne, shrabejte zbytky listí a posekejte ho na vyšší délku. Pak přichází na řadu vertikulace. Speciálním nástrojem se svislými noži prořežte drny a odstraňte zplstnatělou trávu a mechy. Nyní můžete trávu na prázdých místech dosít a trávník pohnojit.

Záhony

Záhony pro zeleninu je třeba nakypřit a pohnojit. Až vyschnou, zryjte je, zbavte plevelů, pohnojte a uhrabejte. Budete je mít připravené na teplejší počasí pro vysazování zeleniny.

Předpěstujte si sazeničky

Předpěstujte si doma do kelímků zeleninu a bylinky, abyste je měli přichystané k vysazení do záhonu. Hrášek nebo ředkvičky můžete vysít přímo do záhonu a přikrýt je folií nebo netkanou textilií, aby byli chráněné před možnými nočními mrazíky.

Než tohle všechno uděláte a přichystáte, bude tady jaro a s ním další práce. Práce na zahradě totiž nikdy nekončí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kombucha - jak ji připravit?

Kombucha - jak ji připravit?

Taky vám připadá název kombucha vtipný a nevíte co si pod ním vlastně představit? Jde o houbu, ze které se připravuje velmi zdravý nápoj, který chutná podobně jako burčák. Má blahodárné účinky na lidské tělo a proto ho pravidelně užívá spousta lidí. Navíc si tento nápoj můžete připravit sami doma. A…

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Většina studentů se po maturitě hlásí na vysokou školu. A mnoho z nich má větší obavy z přijímacích zkoušek na vysokou školu, než-li z celé maturity. Je k tomu důvod? A jak se vlastně dobře připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu?


Jak se připravit na maturitu?

Jak se připravit na maturitu?

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a…

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Hledáte už delší dobu práci, ale pokaždé, když slyšíte o pracovním pohovoru, vstávají vám vlasy hrůzou? Bojíte se, že se u pohovoru totálně znemožníte? Nemějte strach, stačí dodržet několik zásad a příští měsíc možná nastoupíte na vysněné pracovní místo!
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!