verze pro tisk

Jak si postavit bazén?

24. červenec 2014

Když teploty stoupají ke třicítkám, spousta lidí zatouží po svém vlastním bazénu. Pokud máte zahradu, můžete si toto přání splnit. Někomu stačí obyčejný nadzemní bazén, který na konci léta uklidíte, jiný zatouží po velkém bazénu zapuštěném do země. Jak si takový bazén postavit?

Reklama

Nadzemní bazén

Nejjednodušší a nejlevnější varianta je nadzemní bazén. Můžete si zvolit obyčejný malý nafukovací bazén, který se hodí především pro děti. Větší bazény, kde najde osvěžení celá rodina, jsou například ty s nafukovacím prstencem nahoře, ale i různé montované nadzemní bazény.

Výhodou těchto bazénů je jejich rychlá a snadná instalace. Po koupací sezóně je vypustíte, sbalíte a uložíte třeba do sklepa nebo do garáže. Jejich velikost je ale omezená a rozhodně si v nich nezaplavete.

Jak ho postavit?

Stavba nadzemního bazénu je snadná a rychlá.

Výběr místa

Nejprve musíte vybrat místo, kam chcete bazén postavit. Ideální je slunné místo s dostatkem prostoru okolo, ale vždy záleží na konkrétní dispozici zahrady.

Příprava terénu

Každý bazén by měl mít rovný podklad. Malý dětský nafukovací bazének můžete umístit přímo na trávník, tak aby pod ním nebyli žádné ostré kamínky, ale pro větší typy bazénů je třeba terén připravit. Podle velikosti a tvaru bazénu je nutné vyrovnat terén, odkopat drny, hlínu udusat a prostor vysypat jemným pískem bez kamínků, nakonec na plochu položit geotextilii.

Stavba bazénu

Na připravený terén můžete postavit bazén.

Bazén s nafukovacím prstencem stačí vybalit z krabice, rozložit na připravenou plochu, nafouknout prstenec a postupně začít napouštět vodu. Tím jak voda bude přibývat, bude se prstenec zvedat a bazén se sám vztyčí. Pokud máte bazén vybavený filtrací, zapojte ji dle návodu.

Stavba montovaného bazénu s pevnou konstrukcí je složitější a je potřeba alespoň dvou lidí. U jednotlivých bazénů se řiďte návodem, který by měl být přiložen, ale obecně se dá říci, že je potřeba smontovat konstrukci, správně vypnout a zafixovat vnitřní folii a můžete napouštět. Některé typy montovaných bazénů lze částečně zapustit do země.

Péče o vodu

Ani u malého bazénu nezapomínejte na péči o vodu, aby vám vydržela co nejdéle čistá a nezačala se kazit. Pokud máte bazén s filtrací, pravidelně ji zapínejte. Nezapomínejte ani na bazénovou chemii, která pomůže udržet správné pH vody i hodnoty chloru.

Zapuštěný bazén

Máte-li větší zahradu a nechcete každou sezonu bazén rozkládat a zase ho na podzim skládat, pak si můžete pořídit zapuštěný bazén. Jde sice o větší investici, ale zase má větší živosnost.

Typy zapuštěných bazénů

Nejčastěji se používají plastové bazény, které jsou na výstavbu poměrně jednoduché a bývají i kvalitní. Konstrukce bazénu je již hotová plastová vana, která se zapustí do terénu. Dalším typem je francouzský bazén, který je vybetonovaný a využívá metodu ztraceného bednění.

Ať už si vyberete kterýkoliv typ zapuštěného bazénu, je vhodné přenechat jeho stavbu odborníkům. Firmy, které tyto bazény prodávají, zajišťují také jejich realizaci.

Postup stavby zapuštěného bazénu

I když je lepší přenechat realizaci na odbornících, některé kroky při stavbě můžete zajistit vlastními silami. Záleží na vašich možnostech a dovednostech.

Výběr místa

Správný výběr místa je pro tento typ bazénů velmi důležitý, protože zde není možnost bazén jakkoliv přemístit nebo přesunout. Proto si umístění bazénu opravdu dobře promyslete.

Výkopové práce

Podle velikosti a hloubky bazénu a s přihlédnutím k manipulačnímu prostoru při instalaci bazénu, je nutné připravit dostatečně velikou jámu. Nejprve si vytyčte prostor kde budete kopat a můžete začít. Při hloubení jámy je třeba počítat také s tloušťkou základové desky. Detaily ohledně kopání proberte s firmou, která vám bude bazén instalovat.

Základová deska

Pro plastový bazén je třeba připravit základovou desku, která bývá zpravidla v tloušťce 15-20cm. Detaily také prodiskutujte s firmou, od které bazén kupujete.

Usazení bazénu, zapojení filtrace a dalšího příslušenství

Poslední fází je usazení bazénu a dokončovací práce jako je zapojení filtrace a ostatního příslušenství. Tento krok raději přenechte odborné firmě. Podle finančních možností můžete jako další příslušenství zvolit například ohřev vody, protiproud nebo podvodní osvětlení bazénu.

Terénní úpravy kolem bazénu

Nakonec zbývá úpravit místo kolem již nainstalovaného bazénu. Záleží na vás zda chcete mít okolo trávu, dlaždice či dřevěnou terasu. Tyto úpravy si také můžete udělat sami podle vlastních představ.

A máte-li hotovo, bazén je napuštěný, můžete si začít užívat léta. Tak ať vám bazén dobře slouží.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak si postavit krb?

Jak si postavit krb?

Pohled na plápolající oheň v krbu dokáže zpříjemnit nejeden sychravý večer. Jestli krb ještě nemáte a rádi byste ho měli, pak se podívejte jak si krb postavit. Není to úplně jednoduché a chce to jisté zkušenosti. Vždyť krb tvoří dominantu ve vašem bytě, tak by podle toho také měl vypadat. A jak na t…

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Když chcete mít na své zahrádce soukromí, postavte si kolem plot, který vytvoří pomyslný ochranný štít před zraky kolemjdoucích. Může to být plot dřevěný, který zvládnete postavit s trochou zručnosti a trpělivosti i sami. A jak ho postavit?


Proč si nechat postavit rodinný dům na klíč a jak ho výhodně financovat?

Proč si nechat postavit rodinný dům na klíč a jak ho výhodně financovat?

PR. Investice do pořízení nového rodinného domu je zcela zásadním životním krokem, u kterého je potřeba zvážit spoustu aspektů. Krom jiného to, jaký typ domu zvolíte, kdo vám jej postaví a za jakých podmínek. V neposlední řadě je pak nutné uvážit také způsob financování.

Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!