
Jak si postavit bazén?
24. červenec 2014Když teploty stoupají ke třicítkám, spousta lidí zatouží po svém vlastním bazénu. Pokud máte zahradu, můžete si toto přání splnit. Někomu stačí obyčejný nadzemní bazén, který na konci léta uklidíte, jiný zatouží po velkém bazénu zapuštěném do země. Jak si takový bazén postavit?
ReklamaNadzemní bazén
Nejjednodušší a nejlevnější varianta je nadzemní bazén. Můžete si zvolit obyčejný malý nafukovací bazén, který se hodí především pro děti. Větší bazény, kde najde osvěžení celá rodina, jsou například ty s nafukovacím prstencem nahoře, ale i různé montované nadzemní bazény.
Výhodou těchto bazénů je jejich rychlá a snadná instalace. Po koupací sezóně je vypustíte, sbalíte a uložíte třeba do sklepa nebo do garáže. Jejich velikost je ale omezená a rozhodně si v nich nezaplavete.
Jak ho postavit?
Stavba nadzemního bazénu je snadná a rychlá.
Výběr místa
Nejprve musíte vybrat místo, kam chcete bazén postavit. Ideální je slunné místo s dostatkem prostoru okolo, ale vždy záleží na konkrétní dispozici zahrady.
Příprava terénu
Každý bazén by měl mít rovný podklad. Malý dětský nafukovací bazének můžete umístit přímo na trávník, tak aby pod ním nebyli žádné ostré kamínky, ale pro větší typy bazénů je třeba terén připravit. Podle velikosti a tvaru bazénu je nutné vyrovnat terén, odkopat drny, hlínu udusat a prostor vysypat jemným pískem bez kamínků, nakonec na plochu položit geotextilii.
Stavba bazénu
Na připravený terén můžete postavit bazén.
Bazén s nafukovacím prstencem stačí vybalit z krabice, rozložit na připravenou plochu, nafouknout prstenec a postupně začít napouštět vodu. Tím jak voda bude přibývat, bude se prstenec zvedat a bazén se sám vztyčí. Pokud máte bazén vybavený filtrací, zapojte ji dle návodu.
Stavba montovaného bazénu s pevnou konstrukcí je složitější a je potřeba alespoň dvou lidí. U jednotlivých bazénů se řiďte návodem, který by měl být přiložen, ale obecně se dá říci, že je potřeba smontovat konstrukci, správně vypnout a zafixovat vnitřní folii a můžete napouštět. Některé typy montovaných bazénů lze částečně zapustit do země.
Péče o vodu
Ani u malého bazénu nezapomínejte na péči o vodu, aby vám vydržela co nejdéle čistá a nezačala se kazit. Pokud máte bazén s filtrací, pravidelně ji zapínejte. Nezapomínejte ani na bazénovou chemii, která pomůže udržet správné pH vody i hodnoty chloru.
Zapuštěný bazén
Máte-li větší zahradu a nechcete každou sezonu bazén rozkládat a zase ho na podzim skládat, pak si můžete pořídit zapuštěný bazén. Jde sice o větší investici, ale zase má větší živosnost.
Typy zapuštěných bazénů
Nejčastěji se používají plastové bazény, které jsou na výstavbu poměrně jednoduché a bývají i kvalitní. Konstrukce bazénu je již hotová plastová vana, která se zapustí do terénu. Dalším typem je francouzský bazén, který je vybetonovaný a využívá metodu ztraceného bednění.
Ať už si vyberete kterýkoliv typ zapuštěného bazénu, je vhodné přenechat jeho stavbu odborníkům. Firmy, které tyto bazény prodávají, zajišťují také jejich realizaci.
Postup stavby zapuštěného bazénu
I když je lepší přenechat realizaci na odbornících, některé kroky při stavbě můžete zajistit vlastními silami. Záleží na vašich možnostech a dovednostech.
Výběr místa
Správný výběr místa je pro tento typ bazénů velmi důležitý, protože zde není možnost bazén jakkoliv přemístit nebo přesunout. Proto si umístění bazénu opravdu dobře promyslete.
Výkopové práce
Podle velikosti a hloubky bazénu a s přihlédnutím k manipulačnímu prostoru při instalaci bazénu, je nutné připravit dostatečně velikou jámu. Nejprve si vytyčte prostor kde budete kopat a můžete začít. Při hloubení jámy je třeba počítat také s tloušťkou základové desky. Detaily ohledně kopání proberte s firmou, která vám bude bazén instalovat.
Základová deska
Pro plastový bazén je třeba připravit základovou desku, která bývá zpravidla v tloušťce 15-20cm. Detaily také prodiskutujte s firmou, od které bazén kupujete.
Usazení bazénu, zapojení filtrace a dalšího příslušenství
Poslední fází je usazení bazénu a dokončovací práce jako je zapojení filtrace a ostatního příslušenství. Tento krok raději přenechte odborné firmě. Podle finančních možností můžete jako další příslušenství zvolit například ohřev vody, protiproud nebo podvodní osvětlení bazénu.
Terénní úpravy kolem bazénu
Nakonec zbývá úpravit místo kolem již nainstalovaného bazénu. Záleží na vás zda chcete mít okolo trávu, dlaždice či dřevěnou terasu. Tyto úpravy si také můžete udělat sami podle vlastních představ.
A máte-li hotovo, bazén je napuštěný, můžete si začít užívat léta. Tak ať vám bazén dobře slouží.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!