verze pro tisk

Jak si postavit krb?

22. říjen 2014

Pohled na plápolající oheň v krbu dokáže zpříjemnit nejeden sychravý večer. Jestli krb ještě nemáte a rádi byste ho měli, pak se podívejte jak si krb postavit. Není to úplně jednoduché a chce to jisté zkušenosti. Vždyť krb tvoří dominantu ve vašem bytě, tak by podle toho také měl vypadat. A jak na to?

Reklama

Jaký typ krbu zvolit?

Chcete-li si pořídit krb, musíte se nejprve rozhodnout jaký typ krbu se pro vás nejlépe hodí. Je třeba zohlednit především účel krbu - zda ho chcete využívat k vytápění celého bytu nebo jen jako příjemnou kulisu pro dlouhé zimní večery. Můžete vybírat z velkého množství značek a typů krbů. Rozhodněte se, zda chcete volně stojící krbová kamna nebo otevřený či uzavřený krb.

Výběr vhodného umístění

Podle dispozic pokoje, ve kterém bude krb umístěn, je třeba vybrat vhodné místo. Můžete krb postavit například do rohu místnosti.

Nakreslete si podrobný výkres jak bude krb vypadat a podle něho se budete dále řídit při stavbě.

Nákup materiálu

Než začnete s realizací krbu, je třeba pořídit materiál. Kromě krbové vložky budete potřebovat cihly, šamotové cihly, izolační desky, lepidlo nebo tmel pro stavbu krbu, větrací mřížky. Všechny materiály by měly odolávat vysokým teplotám. Zcela nevhodný je sádrokarton (i ten protipožární) nebo vaty a desky s hliníkem.

Stavba krbu

Než začnete se stavěním krbu, pozvěte si odborníka a nechejte zkontrolovat komín, zda je vůbec vhodný k napojení krbu, nebo jestli bude nutné komín nechat vyvložkovat, atd.

Postup stavby se pro jednotlivé typy krbů liší. Nejjednodušší je koupit krbová kamna a nechat si je připojit ke komínu. Pro taková kamna stačí připravit vhodné místo a na podlahu umístit vhodný podklad - může to být například skleněná deska.

My si ukážeme, jaké jsou jednotlivé kroky pro stavbu krbu s uzavřenou krbovou vložku, která se obezdívá. Jednotlivé kroky se musí přizpůsobit podle konkrétního typu krbové vložky, ale obecně je postup následující.

Náš tip

Stavba krbů Plzeň - moderní a originální krby a kachlová kamna od zručných kamnářů přinesou teplo do vašeho domova.

Příprava spodní části krbu

Nejprve je třeba postavit spodní část krbu, na kterou bude usazena krbová vložka. Některé typy krbových vložek se dodávají i se spodní částí, kterou složíte nebo postavíte dle návodu. Nebo můžete spodní část krbu vyzdít podle svého výkresu. Je třeba počítat s tím, zda bude mít krb ve spodní části prostor pro dřevo nebo ne.

Odizolování stěny za krbem

Stěny kolem krbu, ale i strop a podlahu je třeba odizolovat. K tomu se používají izolační desky, se kterými se pracuje podobně jako se sádrokartonem. Lepí se speciálními lepidly a tmely. Tyto desky odolávají velmi vysokým teplotám.

Usazení krbové vložky a napojení kouřovodů

Dalším krokem je usazení krbové vložky na připravené místo a připojení kouřovodu. Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby především napojení kouřovodu ke komínu bylo správně a odborně provedeno. Tento krok je proto lepší přenechat odborníkům.

Obezdění krbové vložky

Když je krbová vložka usazena, pusťte se do jejího obezdění. Na obou stranách kolem vložky by měl být stejně veliký prostor. Je možné obezdívat šamotovými cihlami, ale i zde lze použít izolační desky na krb. V horním části nad krbovou vložkou nezapomeňte na krbovou mřížku, kterou teplý vzduch proudí do místnosti.

Dokončovací práce

Konečné práce se liší podle konkrétního návrhu krbu. Můžete krb obložit cihlami nebo ho omítnout. Nad krbem často bývá krbová římsa. Když máte krb hotový, vyčkejte několik dní, až všechny použité materiály vytvrdnou a můžete zatopit a začít si užívat příjemných chvil u krbu.

Nejste-li si jistí, pozvěte si odborníky

Pokud si nejste s čímkoliv jistí, vyplatí se obrátit se na odbornou firmu, která vám krb postaví. Jen tak budete mít zajištěno, že krb bude dobře a bezpečně postaven. Jakékoliv chyby při stavbě krbu mohou znamenat riziko požáru.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Frederick

pátek, 5. říjen 2018
05:04

Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any responses would be greatly appreciated.


Jayson

středa, 24. říjen 2018
21:43

Keep on writing, great job!


Niamh

čtvrtek, 15. listopad 2018
16:45

Excellent post. I'm dealing with some of these issues
as well..


Napsal: Niamh [Odpovědět]

Ferda

čtvrtek, 28. únor 2019
17:59

Nad pořízením krbu přemýšlím už delší dobu. Ale ještě nevím no... trochu mě od toho odrazuje i to, že společně s krbem bych musel investovat i do nové komínové sestavy. A to není úplně nejlevnější záležitost.


Napsal: Ferda [Odpovědět]

David

neděle, 31. březen 2019
23:15

Jediné, co mě od stavby krbu momentálně odrazuje je to, že bych si společně s ním nejspíš musel pořídit i nový komín. Docela se mi ale zamlouvá alternativa v podobě takových těch krbů na biolíh, které komín nepotřebují. Máte s tím někdo zkušenost?


Napsal: David [Odpovědět]

Romaine

pátek, 10. květen 2019
15:12

I am truly grateful to the holder of this web site who has shared this fantastic
piece of writing at at this place.


Petr

neděle, 25. srpen 2019
04:23

No, my klasický krb už doma naštěstí máme a jsme s ním spokojení. Já teď ale docela začal uvažovat nad tím, že bych si na zahradu pořídil takový ten zahradní krb. Nemáte s tím náhodou někdo zkušenost? Pokud ano, můžete doporučit? Už jsem se jen tak předběžně po nějakých zahradních krbech díval a docela mě překvapilo, jak se některé dají sehnat levně. Třeba tady http://krby-na-zahradu.cz/ jich mají docela dost a ještě k tomu za dobré ceny.


Napsal: Petr [Odpovědět]