verze pro tisk

Jak si postavit krb?

22. říjen 2014

Pohled na plápolající oheň v krbu dokáže zpříjemnit nejeden sychravý večer. Jestli krb ještě nemáte a rádi byste ho měli, pak se podívejte jak si krb postavit. Není to úplně jednoduché a chce to jisté zkušenosti. Vždyť krb tvoří dominantu ve vašem bytě, tak by podle toho také měl vypadat. A jak na to?

Reklama

Jaký typ krbu zvolit?

Chcete-li si pořídit krb, musíte se nejprve rozhodnout jaký typ krbu se pro vás nejlépe hodí. Je třeba zohlednit především účel krbu - zda ho chcete využívat k vytápění celého bytu nebo jen jako příjemnou kulisu pro dlouhé zimní večery. Můžete vybírat z velkého množství značek a typů krbů. Rozhodněte se, zda chcete volně stojící krbová kamna nebo otevřený či uzavřený krb.

Výběr vhodného umístění

Podle dispozic pokoje, ve kterém bude krb umístěn, je třeba vybrat vhodné místo. Můžete krb postavit například do rohu místnosti.

Nakreslete si podrobný výkres jak bude krb vypadat a podle něho se budete dále řídit při stavbě.

Nákup materiálu

Než začnete s realizací krbu, je třeba pořídit materiál. Kromě krbové vložky budete potřebovat cihly, šamotové cihly, izolační desky, lepidlo nebo tmel pro stavbu krbu, větrací mřížky. Všechny materiály by měly odolávat vysokým teplotám. Zcela nevhodný je sádrokarton (i ten protipožární) nebo vaty a desky s hliníkem.

Stavba krbu

Než začnete se stavěním krbu, pozvěte si odborníka a nechejte zkontrolovat komín, zda je vůbec vhodný k napojení krbu, nebo jestli bude nutné komín nechat vyvložkovat, atd.

Postup stavby se pro jednotlivé typy krbů liší. Nejjednodušší je koupit krbová kamna a nechat si je připojit ke komínu. Pro taková kamna stačí připravit vhodné místo a na podlahu umístit vhodný podklad - může to být například skleněná deska.

My si ukážeme, jaké jsou jednotlivé kroky pro stavbu krbu s uzavřenou krbovou vložku, která se obezdívá. Jednotlivé kroky se musí přizpůsobit podle konkrétního typu krbové vložky, ale obecně je postup následující.

Náš tip

Stavba krbů Plzeň - moderní a originální krby a kachlová kamna od zručných kamnářů přinesou teplo do vašeho domova.

Příprava spodní části krbu

Nejprve je třeba postavit spodní část krbu, na kterou bude usazena krbová vložka. Některé typy krbových vložek se dodávají i se spodní částí, kterou složíte nebo postavíte dle návodu. Nebo můžete spodní část krbu vyzdít podle svého výkresu. Je třeba počítat s tím, zda bude mít krb ve spodní části prostor pro dřevo nebo ne.

Odizolování stěny za krbem

Stěny kolem krbu, ale i strop a podlahu je třeba odizolovat. K tomu se používají izolační desky, se kterými se pracuje podobně jako se sádrokartonem. Lepí se speciálními lepidly a tmely. Tyto desky odolávají velmi vysokým teplotám.

Usazení krbové vložky a napojení kouřovodů

Dalším krokem je usazení krbové vložky na připravené místo a připojení kouřovodu. Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby především napojení kouřovodu ke komínu bylo správně a odborně provedeno. Tento krok je proto lepší přenechat odborníkům.

Obezdění krbové vložky

Když je krbová vložka usazena, pusťte se do jejího obezdění. Na obou stranách kolem vložky by měl být stejně veliký prostor. Je možné obezdívat šamotovými cihlami, ale i zde lze použít izolační desky na krb. V horním části nad krbovou vložkou nezapomeňte na krbovou mřížku, kterou teplý vzduch proudí do místnosti.

Dokončovací práce

Konečné práce se liší podle konkrétního návrhu krbu. Můžete krb obložit cihlami nebo ho omítnout. Nad krbem často bývá krbová římsa. Když máte krb hotový, vyčkejte několik dní, až všechny použité materiály vytvrdnou a můžete zatopit a začít si užívat příjemných chvil u krbu.

Nejste-li si jistí, pozvěte si odborníky

Pokud si nejste s čímkoliv jistí, vyplatí se obrátit se na odbornou firmu, která vám krb postaví. Jen tak budete mít zajištěno, že krb bude dobře a bezpečně postaven. Jakékoliv chyby při stavbě krbu mohou znamenat riziko požáru.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!