verze pro tisk

Jak správně pěstovat mrkev?

12. květen 2014

Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou používáme téměř denně. Hodí se do polévek, pod maso, často jen tak, dobře omytá. Doma vypěstovaná mrkev má podstatně lepší chuť, než ta kupovaná, a tak pokud máte volný záhonek, pusťte se do pěstování mrkve!

Reklama

Jakou odrůdu zvolit?

Má – li mrkev správné podmínky, je dokonale nenáročná. Nejprve je třeba zvolit si odrůdu mrkve. Dnes se pěstují odrůdy s kořeny různých tvarů, barev, s různou dobou vegetace a s rozdílným použitím.

Můžeme je rozdělit do tří základních skupin:

  • Karotka – je raná odrůda mrkve s vyšším obsahem cukru a křehčí konzistencí dužiny, ale poněkud menšími kořeny. Je vhodná k přímé konzumaci v syrovém stavu.
  • Mrkev polopozdní a pozdní – mají větší kořeny a jsou vhodné k delšímu skladování. Kořeny mají vysoký obsah beta – karotenu.
  • Mrkev krmná – ta má mohutné kořeny světlejší barvy a slouží ke krmení hospodářských zvířat.

Nároky na pěstování

Pro pěstování mrkve jsou vhodné dobře propustné hlubší půdy, ovšem existují odrůdy, které jsou vhodné do většiny půd. Například odrůda „Tip Top“ je středně velká mrkev a výborně se hodí i do kamenitých a těžších půd.

Na teplotu prostředí a množství vláhy je mrkev méně náročná. Libuje si v teplotě okolo 18 stupňů. Vlhkost půdy by však měla být neustále stejná, bez velkých výkyvů, jelikož by potom docházelo k pukání kořenů.

Mrkev se nesmí pěstovat na půdách čerstvě vyhnojených.

Čtěte také: Návod, jak správně pěstovat mrkev.

Jak vysadit?

Semeno se vysévá přímo na pozemek dobře připraveného záhonků. Sadbu můžeme vysévat hned po rozmrznutí půdy v únoru či březnu. Karotku vyséváme až do června, jelikož má kratší vegetační dobu. Pokud budete vysévat postupně, zajistíte si tak neustálý přísun čerstvé mrkve až do podzimu. Semeno klíčí až 4 týdny.

Polopozdní a pozdní odrůdy se mohou vysévat až do konce září.

Vzdálenost řádků od sebe by měla být kolem 30 cm. Výsev je nutné vyjednotit, protrháváme, aby nám zůstaly silné rostlinky vzdálené 3-5 cm u karotky a u pozdní mrkve 5-8 cm.

Jak se o ni starat dál?

Mrkev je opravdu na ošetřování nenáročná, kromě odplevelování a zálivky, mrkev nepotřebuje další vaši péči. Ideální zelenina, že?

Jak přelstít škůdce?

I mrkev má svého oblíbeného škůdce a tím je pochmurnatka mrkvová. První generace se líhne počátkem června a larvy ožírají jemné kořínky rané mrkve a tím jí ničí. Pokud odložíte výsev na konec května, či červen, úroda napadení unikne. V blízkosti záhonu s mrkví pěstujte aromatické rostliny, jako je česnek a cibule. Jejich zápach pochmurnatku zmate a ta si ji pak ani nevšimne!

Kdy a jak sklízet?

Mrkev je možné sklízet postupně,tak jak kořeny dorůstají. Pozdní mrkve se sklízejí  pro skladování co nejpozději na podzim, před příchodem prvních mrazů.

A jak je co nejsnadněji vytáhnout? Nejprve záhon zalijte. V lehkých půdách stačí mrkev zatlačit do země, tím se přetrhají kořenové vlásky a mrkev lze pak bez problémů vytáhnout.

Skladování ve sklepě i v zemi!

Mrkev skladujte na chladném místě v bedýnkách mezi vrstvami písku. Pokud chcete nechat mrkev v zemi, uřezejte jí listy, řádky překryjte pruhy drátěného pletiva, na které navrstvíte opadané listí, nebo slámu. Tak je mrkev dokonale chráněná a kdykoliv budete potřebovat, stačí odkrýt a vykopnout si. Vydrží do dubna až května.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně pěstovat petržel?

Jak správně pěstovat petržel?

Dobrá slepičí polévka se neobejde bez kousků zelené petržele. Vůně a chuť této rostliny povznášejí požitek z některých pokrmů přímo do nebes. Jak si ale správně petržel vypěstovat?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!