verze pro tisk

Jak správně pěstovat petržel?

21. květen 2014

Dobrá slepičí polévka se neobejde bez kousků zelené petržele. Vůně a chuť této rostliny povznášejí požitek z některých pokrmů přímo do nebes. Jak si ale správně petržel vypěstovat?

Reklama

Jaké jsou druhy petržele?

Každý z nás ví, že existují dva druhy petržele. Petržel obecná kořenová a petržel obecná naťová.

Petržel kořenová má dvojí využití. Dává listy i kořen, který je jakousi alternativou pastináku. Spolu s mrkví tvoří ten nejlepší základ pro polévkovou zeleninu. Kořen této velice zdravé zeleniny má až čtyřikrát víc vitamínu C, než pomeranč.

Petržel naťová se pěstuje pouze pro nať. Kořen této petržele je krátký a často rozvětvený, a tak se nepoužívá ke konzumu. Naťovou petržel můžete pěstovat i v truhlíku. Je oblíbenou zelenou ozdobou nejen do polévek, ale i pomazánek a dalších pokrmů.

Nároky na pěstování!

Petržel má ráda slunné, popřípadě polostinné stanoviště. Jedná se o dvouletou mrazuvzdornou rostlinu. V prvním roce roste kořen, či nať, v druhém roce kvete a semena lze použít k dalšímu pěstování.

Kořenová petržel potřebuje hluboké lehčí půdy, petržel naťová se spokojí s půdou méně hlubokou. Ale na rozdíl od kořenové potřebuje během své vegetace více dusíku.

Oběma druhům se dobře daří v mírně kyselé půdě, která je dostatečně vlhká a bohatá na živiny. Ale pozor na trvalé přemokření, raději volte pravidelnou závlahu.

Čtěte také: Jak pěstovat petržel?

Jak vyset?

Semena petržele klíčí dlouhou dobu, v prohřáté zemi asi 4 týdny, ve studené půdě ještě mnohem déle. Klíčení můžete urychlit tím, že semínka namočíte před výsevem do vlažné vody.

Jak vyset naťovou petržel?

V přímém výsevu sejte v květnu nebo červnu do teplé půdy. Násadou motyčky či hrábí udělejte mělký asi 6 mm hluboký řádek. Semena smíchejte s hrstí suchého písku. Tím docílíte rovnoměrného výsevu. Potom semena překryjte asi 6 mm vrstvou jemně proseté země. Řádku zalijte a položte na ni černou folii. Když se objeví první lístky, folii odstraňte.

Jak na kořenovou?

Semeno se vysévá co nejdřív na jaře, nejlépe začátkem března přímo na místo. Vzdálenost mezi řádky by měla být 30 cm, aby měly kořeny dostatečný prostor pro svůj růst. Pokud chcete, aby vám petržel vyrostla do optimální velikosti, neměl by být výsev proveden později než v  polovině dubna. Vzdálenost rostlin po vyjednocení porostu by měla být 5-8 cm.

Čas sklizně!

Naťovou petržel můžeme sklízet celý rok, tak jak listy s řapíky dorůstají. Krátkodobě lze skladovat v ledničce, potom ale vadnou. Dlouhodobé skladování je možné v mrazničce a nebo po usušení.

Kořenovou petržel sklízíme během vegetace probírkou a na podzim potom jednorázově. Petržel je odolná vůči mrazu, a tak ji první mrazíky rozhodně neublíží. Kořeny je možné skladovat ve vlhkém sklepě, nebo v bedně s pískem.

Nať můžete použít za čerstva, zamrazit nebo nasušit!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně pěstovat mrkev?

Jak správně pěstovat mrkev?

Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou používáme téměř denně. Hodí se do polévek, pod maso, často jen tak, dobře omytá. Doma vypěstovaná mrkev má podstatně lepší chuť, než ta kupovaná, a tak pokud máte volný záhonek, pusťte se do pěstování mrkve!

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!