verze pro tisk

Jak vybrat matraci?

7. srpen 2014

To, že spánek sílí, ví každé malé dítě. Spánek tělu dodává nový přísun energie, léčí, regeneruje a né nadarmo se říká: ,,Ráno moudřejší večera“.

Reklama

Často se ale probouzíte rozlámaní, unavení a bolest zad či hlavy vám znesnadňuje vykročení do nového dne? Potom je na řadě podívat se na matraci! Je proleželá, nerovná a leželi jste na ní už před deseti lety? Pokud  nechcete vypadat každé ráno jako oživlá mrtvola, vydejte se pořídit si matraci novou! Ale jak vybrat tu správnou?

Měkkou nebo tvrdou?

Většina z nás vybírá matraci nejčastěji podle tvrdosti a to je taky jeden z nejdůležitějších aspektů při volbě. Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti a ortopedi doporučují matrace od tří výše, tedy spíše matrace tvrdší.

Volit bychom měli podle své hmotnosti. Platí zde pravidlo, že lidé s vyšší hmotností by měli vybírat tvrdší matrace, lidé s nižší váhou ty měkčí. Každopádně je dobré si matraci vyzkoušet, alespoň několik minut na matraci poležet a to třeba i v takové poloze, v které převážnou část noci spíte.

Materiál matrace nepodceňujte!

Trh nabízí matrace z různých materiálů a pro laiky je leckdy těžké se v nich vyznat. Nejlepší je vydat se do specializovaného obchodu, kde vám dovolí na každou matraci si sáhnout, ukáží vám, jak materiál funguje, z čeho se skládá nebo jak se udržuje.

Velice oblíbené jsou matrace z líné pěny. Tento typ pěny mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Matrace se v kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla, ale přitom díky pomalému vracení do původního stavu nevytváří protitlak.

Sehnat lze taštičkové matrace, pružinové, sendvičové, z bio pěny, gelové, latexové a mnoho dalších druhů.

Pratelný potah výhodou!

Pro někoho možná né až tak důležitá věc, pro matku s dětmi, které mají čas od času nehodu, téměř nutnost. Řeč je o snímatelném a pratelném potahu na matrace. Udrží vaši matraci čistou a navíc její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů v matraci ( roztoči, bakterie, houby). Obzvlášť alergici speciální potah ocení.

Jaký máte v posteli rošt?

I to je třeba při výběru zohlednit. Pro některé matrace je vhodná spíše pevná podložka ( taštičkové a pružinové matrace),  k některým ale patří laťkový nebo lamelový rošt (latexové a pěnové matrace). Doporučení, jakou matraci na jaký rošt, většinou prodávající či výrobce, uvádí.

Investujte do vašeho spánku!

Rozloučili jste se s matrací po 20 – ti letech a nyní vás, při pohledu na ceník, musí křísit? Ano, ceny jsou dnes trochu jinde, nebojte se ale do matrace investovat. Věřte, že se vám to vrátí v podobě dobrého spánku a odpočinutého těla.

Sháníte matraci na chalupu či do pokoje pro hosty? Jistě zde nemusí být matrace za desetitisíce. Jestliže ale na novou matraci budete ulehat den co den, dopřejte si kvalitu, i když budete muset sáhnout hlouběji do kapes. Určitě lze sehnat matraci cenově výhodnou a přitom kvalitní.

Kde nakupovat?

Pokud patříte ke znalcům v oboru výběru matrací a víte přesně, co chcete, není problém nakupovat v e – shopech. Raději ale zajděte do kamenného obchodu, kde se můžete na vše, co vás zajímá, zeptat a matraci vyzkoušet. Vyhněte se nákupu v supermarketech, lépe se vám bude nakupovat ve specializovaných obchodech a studiích zdravého spaní.

Tak na kterou nakonec ulehnete?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!