verze pro tisk

Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

24. květen 2014

Dokonalé zahradní jezírko musí mít i krásně kvetoucí lekníny. Na trhu se nabízí spousta druhů, různých velikostí i barev. U nás se volně vyskytuje leknín bílý, který je chráněnou rostlinou a nesmí se trhat. A jak na to, když si chcete vysadit svůj vlastní leknín?

Reklama

Kdy vysazovat?

Lekníny je možné vysazovat od konce dubna až do konce července. Mohou se vysadit přímo na dno jezírka nebo rybníčku, ale pro malá zahradní jezírka je častějším způsobem výsadba do plastových košů.

Aby lekníny krásně kvetly, potřebují dostatek slunce a závětrnné místo.

Jakou vodu a hloubku lekníny potřebují?

Všechny lekníny potřebují ke svému zdárnému růstu klidnou vodu s dostatkem slunce. V létě by teplota vody měla být 15-20°C. Mají rády mírně kyselou vodu s ph 5-6. V takové vodě se netvoří řasy a rostliny mohou dobře dýchat. Listy rostliny by neměly pokrývat více jak polovinu vodní plochy.

Jednotlivé druhy leknínů mají rozdílné nároky především na hloubku vody, ve které budou růst.

Optimální hloubka pro většinu běžných leknínů je 60-90cm. Ale můžete koupit malé druhy, které potřebují hloubku jen 10-30cm a stačí jim plocha kolem jednoho metru čtverečného. Listy těchto malých leknínů mají okolo 5cm. Největší druhy leknínů s listy kolem 50cm potřebují mnohem více prostoru a hloubku 100-120cm.

Některé druhy leknínů mají listy co plují na hladině, jiným trčí nad vodu.

Výsadba na dno jezírka

Pokud máte jezírko hlubší jak 60cm, můžete vysadit leknín přímo na dno jezírka. Tato hloubka zajistí možnost přezimování venku. Jezírko musí mít dostatečnou hloubku pro druh, který chcete sázet.

Leknín musíte sázet, když máte jezírko vypuštěné. Na dno dejte trochu substrátu a lekníny do něho zasaďte. Rostlinu obsypte kameny a můžete napustit vodu. Za pár týdnů se objeví na hladině první listy.

Výsadba do koše

Pokud chcete zasadit menší leknín do příliš hlubokého jezírka, můžete ho zasadit do plastového koše a na potřebnou hloubku ho vypodložit. Použití koše také ulehčí následnou manipulaci s leknínem, například při přezimování, kdy stačí koš s leknínem vyndat a na zimu ho přenést do sklepa, kde ho umístíte do nádoby s vodou.

V zahradnictví koupíte většinou již lekníny zasazené do plastové nádoby, ale ty je lepší před umístěním do jezírka přesadit. Vhodnější jsou mělčí a širší nádoby nebo drátěné koše s hustým děrováním. Jako substrát můžete použít jílovitou půdu, kterou smícháte s hnojivem nebo lépe s kravským hnojem. Vzniklou směsí naplňte nádobu do tří čtvrtin. Pokud chcete použít hnojivové tablety, položte je na dno koše, tak aby se jich nedotýkaly kořeny leknínu.

Nyní vložte do nádoby leknín a dosypejte substrátem. Všechny listy rostliny by měly po zasazení zůstat nad povrchem půdy. Zeminu dostatečně zatlačíme a nakonec rostlinu obsypeme říčními kameny. Při manipulaci dávejte pozor, protože leknín má poměrně křehké listy, kořeny i poupata.

A teď můžeme leknín přesunout do jezírka. Můžete ho dát rovnou do konečné hloubky, ale lepší je postupně hloubku zvyšovat, až na konečnou hloubku. Menší vrstva vody se rychleji prohřeje a nová rostlinka rychleji a lépe zesílí.

Lekníny a ryby v jezírku

Chcete-li mít v jezírku lekníny společně s rybami, jsou nutná jistá opatření. Velikost kamenů, kterými jste lekníny obsypali, přizpůsobte velikosti ryb, tak aby je nikam neposunovaly a nepřesouvaly.

Pro býložravé ryby, jako amuři nebo tolstolobici, je leknín pochoutkou. Proto je nutné lekníny oplotit, nejlépe drátěným pletivem potahovaným zeleným plastem, aby nebyl ve vodě vidět.

A teď už nezbývá než se těšit z krásných rostlin a užívat si příjemnou atmosféru, kterou zahradní jezírko s lekníny vytváří.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a kdy vysadit brokolici?

Jak a kdy vysadit brokolici?

Brokolice má pověst super zdravé potraviny a to díky vysokému obsahu živin. Obsahuje velké množství draslíku, kyseliny listové, vápníku a jiných neméně důležitých látek. Brokolice je historicky poměrně mladou košťálovou zeleninou, ale i tak ji mnozí z nás zkrátka milují! Jak a kdy ji ale vysadit, ab…

Jak na zazimování trávníku před příchodem prvních mrazů

Jak na zazimování trávníku před příchodem prvních mrazů

Říjen je obdobím, kdy se dají očekávat první mrazíky během nočních a ranních hodin, případně i přes den. A právě proto je nyní nejvyšší čas se pustit do zazimování trávníku na zahradě, aby se i příští rok na jaře krásně zazelenal a nebyl nakažen plísněmi a chorobami.


Jak a kdy sázet červenou řepu?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Této sytě červené zelenině s bohatou nasládlou zemitou vůní, neholduje úplně každý. Jedná se ale o zeleninu velice výživnou, bohatou na kyselinu listovou, draslík, obsahuje vlákninu a látky, jako jsou antokyany a saponiny, které v trávicím traktu vážou cholesterol a snižují tak riziko srdečních chor…

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!