Jak zabezpečit byt proti zloději?
8. červen 2014Často nad večerními zprávami kroutíte hlavou, když vysílají reportáž o zlodějích, kteří vykrádají byty za bílého dne? Říkáte si, že to se vám přece nemůže stát. Ale tím si opravdu nemůžete být tak jistí… Pokud nemáte byt či dům dostatečně zabezpečen, může se příště mluvit o vašem vykradeném domě. Jak tedy dobře zabezpečit byt proti zlodějům?
ReklamaZabezpečení oken a dveří
Mechanické zabezpečení dveří a oken je základním prvkem ochrany vašeho bytu. Většina zlodějů se totiž dostává dovnitř nejčastěji vstupními dveřmi nebo sklepními a dalšími níže položenými okny.
Jaké vybrat dveře?
Bezpečnostní dveře se dělí podle EU do bezpečnostních tříd od 1 do 6, čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita. Bezpečnostní dveře mohou být dřevěné nebo kovové. A jak se liší od těch klasických dveří? Bezpečnostní dveře nemají pouze jeden zámek, ale hned zámků několik. Ty nejlepší dveře mají až 20 zamykacích bodů.
Dobrou funkci dveří ovšem zajistí jen správné zasazení do zárubní s bezpečnostními parametry. Takové zárubně jsou vyztužené, odolné a připravené na vyšší váhu dveří.
Máte ještě další dveře? Pokud ano, vyzbrojte i tyto. Nebo si myslíte, že si zloděj bude lámat hlavu s otevřením dveří bezpečnostních, když za rohem na něj budou čekat dveře, které pamatují ještě vašeho dědečka, když byl malý?
Ochrana oken!
Okna lze chránit nejen mřížemi, ale především bezpečnostními fóliemi. Ty se lepí na vnější sklo z vnitřní strany. Po rozbití okna střepy zůstávají nalepené na fólii a okno i nadále drží v rámu. Odolá i nárazům sekery nebo kladiva. Folie není vidět, ani nezabraňuje pronikání světla. Jen montáž raději přenechejte odborné firmě, jednou nalepenou folii, už nesundáte.
Dobrým zabezpečením mohou být i předokenní rolety. Nejenže zloději zabrání v proniknutí do bytu, jelikož dobré rolety neprokopne ani neprorazí, ale mají i výborné tepelně-izolační vlastnosti!
Mříže úplně nezavrhujte, sklepní okénka klidně mřížemi opatřete.
Investujte do elektronického zabezpečení!
V dnešní době není jen výsadou bohatších, tuto techniku si může dovolit téměř každý. Elektronické zabezpečení se skládá z centrály, kamer, čidel pohybu, sirén a podobně.
Tyto systémy pachateli v ničem nebrání, ale informují ochranku, či majitele domku, že se někdo cizí uvnitř pohybuje. A navíc, mohou zloděje pěkně vyděsit.
Nejefektivnější je kombinace elektronického zabezpečení s tím mechanickým ( bezpečnostní dveře, mříže atd.).
Nezapomeňte si domov pojistit!
Nenechte nic náhodě a nechte svůj dům či byt dobře pojistit. Nemovitost můžete pojistit pro případ odcizení věcí krádeží, vloupáním nebo loupeží předmětů.
Pojištění domácnosti zahrnuje veškeré vybavení domácnosti, nábytek, elektroniku, techniku,šperky, cennosti atd.
Vyplatí se tedy udělat seznam majetku, spočítat jeho hodnotu a podle toho zvolit výši pojistky. Jestliže se hodnota vašeho majetku změní, je nutné na to myslet i vzhledem k pojistce.
Dobré je mít zdokumentované fotografie stavby, jednotlivé místnosti a jejich zařízení. Cennosti vyfotografujte zvlášť a složku uschovejte pro případ pojistné události!
Dobré vztahy se sousedy!
Myslíte si, že dobré vztahy se sousedy vám rozhodně nezajistí, že vám zloději nevykradou byt? Ano, 100% na své sousedy nespoléhejte, ale pokud vaši známí uvidí, že se kolem vašeho bytu potuluje cizí člověk, mohou se na něj zaměřit, případně zavolat policii a zachránit vám tak majetek.
A tady je právě důležité, jaký vztah se sousedy máte. Nemůžete si se sousedy přijít na jméno? Pak je docela možné, že až někoho zahlídnou u vašeho domu, nebudou volat o pomoc, ale otočí se zády a budou se škodolibě posmívat.
Pokud odjíždíte na delší dobu, poproste své důvěryhodné sousedy o to, aby vám občas vyvětrali, vybrali schránku, zalili květiny. Plná schránka a žádný pohyb v domě jsou dobrým tipem pro zloděje!
Hlídací pes již v dnešní době bohužel nestačí, a tak svoji domácnost zabezpečte opravdu důkladně. Rozhodně se to vyplatí!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!