verze pro tisk

Jak zařídit obývací pokoj?

1. březen 2015

Domov má být místem, kde se cítíme dobře, příjemně a v bezpečí. K tomu, aby bylo pohodově nejen nám, ale i ostatním, je potřeba svůj byt vhodně vybavit. Nejčastěji své přátelé a rodinu zveme do obývacího pokoje. Jak tedy tuto místnost vhodně zařídit?

Reklama

Držte se svého stylu!

Ještě předtím, než se do rekonstrukce či zařizování obývacího pokoje, vrhnete, vše si důkladně promyslete. Kolik v něm budete trávit času a jakým způsobem? Bude to místo pro relaxaci, pouhé sledování televize? Chcete v obývacím pokoji shromažďovat potřeby k vašim koníčkům? A bude tato místnost opravdu jen obývacím pokojem, nebo zároveň i jídelnou?

Teprve, až všechny tyto podstatné věci dobře promyslíte, můžete se dát do práce. Přihlídněte k novým trendům, ale vždy se držte svého stylu! Přece jen, jde o váš obývací pokoj, a proto ho zařiďte tak, aby vyhovoval především vám!

Barvy, barvy, barvičky!

Pokud se chystáte svůj příbytek oživit barvami, pamatujte na jednoduché pravidlo. Nejtmavější plochou v místnosti by měla být podlaha, nejsvětlejší naopak strop. Tmavost ostatním stěn by měla být, něco mezi tím.

Světlé barvy v prostoru dělají místnost vzdušnější, opticky lehčí a mnohem jednodušeji se s nimi pracuje v kombinaci se světlem. Světlé odstíny prostor zvětšují a dávají mu punc čistoty. Tmavé barvy působí těžkým, možná až depresivním dojmem.

Vždy ale záleží především na tom, v čem se budete cítit dobře. Takže klidně svůj obývací pokoj vymalujte nazeleno, jen dávejte pozor, abyste místnosti neubrali na prostoru a přizpůsobte této barvě další vybavení a bytové doplňky!

Televizní koutek s pohodlnou pohovkou!

Většina z nás má obývací pokoj spojený především se sledováním televize. Často se tu večer také schází celá rodina. Myslete proto na dostatek sedacího nábytku. Vhodným a častým řešením je pořízení sedačky pro dvě až tři dospělé osoby. K tomu je nutné pořídit ale většinou ještě křesla, aby se zvýšil počet míst.

Jestliže vám to ale prostory obývacího pokoje dovolují, je pohodlnější pořídit větší sedačku a to buď ve tvaru písmene L, nebo U. A co když často hostíte několik přátel? Pořiďte několik menším snadno přesunutelných sedacích prvků, abyste mohli s návštěvou sedět tváří v tvář a celý komplet doplňte ještě vhodným a barevně sladěným konferenčním stolkem. A kam pohovku umístit? Čtěte v článku Romana Beneše.

Pro televizi najděte takové místo, kde se nebude v televizní obrazovce odrážet sluneční světlo, nejlépe někde v temnějším rohu místnosti.

Obývací stěnu? Ano, ale…

Masivní stěny s úložnými prostory dnes do obývacího pokoje příliš nepatří. Preferují se spíše jednoduché televizní stolky, individuální police, stěny rozdělené na nízkou skříňkovou sestavu a nástěnnou část. Cílem je, aby za nábytkem zůstala viditelná světlá zeď a rozsvítila a opticky zvětšila menší prostory.

Ale co když je obývák jediným místem, kde můžete uložit větší množství právě nepotřebných věcí? Pokuste se poohlédnout po komodě, nebo prosklené skříni, která nebude působit v prostoru tak mohutně a přitom se na věci nebude prášit.

Nezapomeňte na bytové doplňky!

Teplo domova vytváří také doplňky. Obrazy, květiny, fotky na stěnách nebo i dobře zvolené záclony. Víte, že při výběru záclony byste měli zohlednit to, kam patří? Přečtěte si, jak vybrat záclony do obýváku a budete mít jasno!

Nebojte se tedy svůj domov doplňky zkrášlit. Zapomeňte přitom ale na výstavku keramických prasátek či drobných postaviček jiných tvorů a svatebního servisu po babičce! Máte-li k těmto věcem citový vztah, ukliďte je na bezpečné místo a nenechte je na sebe chytat prach.

Zvolte doplňky větší, jako jsou třeba vkusné sošky, vázy plné čerstvých květů nebo pokojovou květinu v pěkné nádobě.

Pamatujte, i při zařizování obývacího pokoje platí, že méně je někdy opravdu více!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zařídit dětský pokoj?

Jak zařídit dětský pokoj?

Narození dítěte je bezesporu nejkrásnější a nejradostnější událost, která nás může potkat. Život dostává úplně jiný směr, jiný rozměr, najednou nežijeme jen sami pro sebe, ale je tu někdo, komu bychom snesli modré z nebe, kdo plně a beze zbytku naplňuje naše srdce láskou doposud nepoznanou.

Jak zařídit rychlopas?

Jak zařídit rychlopas?

Zlákala vás cena zájezdu do zahraničí na poslední chvíli a až po jeho zakoupení jste zjistili, že máte propadlý cestovní pas? Přestaňte vyndávat věci z kufru, ještě není nic ztraceno! Je tu možnost, vyřídit si tak zvaný rychlopas! O co se jedná, za jak dlouho bude vystaven a co je třeba zařídit?


Jak připravit pokoj před tím, než si domů přinesete křečka?

Jak připravit pokoj před tím, než si domů přinesete křečka?

PR. Domácí mazlíčci jsou příjemným zpestřením do každé domácnosti. Před tím, než si je pořídíte, je ale nutné jim náležitě připravit zázemí tak, aby se cítili pohodlně a v bytě vám nenadělali zbytečný nepořádek. Dnes se podíváme na to, co je třeba pořídit před tím, než si domů přinesete křečka, nejo…

Jak si zařídit dílnu: Bez kvalitního ponku se neobejdete

Jak si zařídit dílnu: Bez kvalitního ponku se neobejdete

Mnozí domácí kutilové si v garáži či kůlně vytvářejí malou dílnu, v níž se pak prostřednictvím výroby nábytku a různých domácích potřeb a doplňků seberealizují. Ani domácí dílna se stejně jako větší firemní provozy neobejde bez kvalitního vybavení. Základem je přitom pracovní stůl, tedy takzvaný pon…
Vložit komentář

Komentáře

Jan

úterý, 30. červen 2015
13:00

Díky za inspirativní článek. Ještě bych doplnil, že zařízení obývacího pokoje by mělo být v souladu se zbytkem místností v bytu.


Napsal: Jan [Odpovědět]