verze pro tisk

Jak zateplit fasádu?

31. leden 2015

Vlastníte nebo stavíte domek a přemýšlíte nad tím, jak uspořit co nejvíce energie a tím samozřejmě i peněz? Uvažujete o zateplení fasády? Neváhejte a pusťte se do toho! Zateplením můžete na vytápění uspořit 30% -5O%. Jak na správné zateplení fasády?

Reklama

Proč zateplovat?

Když pominete velké úspory energií, přináší zateplení fasády i další výhody a to zejména:

  • Nedochází ke zmenšení obytného prostoru
  • Lze vynechat vnější omítky - může se aplikovat přímo na obvodový plášť
  • Zvýší se akumulace tepla ve zdivu a tím dojde ke zkrácení topného cyklu
  • Tepelná pohoda i v letním období
  • Vyloučí se díky tomu vznik trhlin vnějšího pláště
  • Sníží se spotřeba paliv, což významně snižuje znečištění ovzduší
  • Úplné vyloučení tepelných mostů v místech nosníků, stropů apod.
  • Dochází k odstranění příčiny vzniku plísní na vnitřních stěnách
  • Zateplenou fasádou můžete dát svému domu zcela nový architektonický rozměr

Jak zateplit svépomocí?

Stavební práce během zateplení fasády nejsou úplně snadné, ale šikovný kutil si s nimi jistě poradí. Nebo můžete zvolit specializovanou firmu, které ale zaplatíte poměrně vysokou částku za práci. Další možností je sehnat dobrého řemeslníka – zedníka a být mu při ruce. Je jen na vás, jaký zvolíte způsob, podstatné je, že fasáda bude kvalitně a správně zateplena!

Vlastníte dřevostavbu? I dřevěnou fasádu je nutno chránit. Podívejte se, jak na to v následujícím článku Romana Beneše.

Druhy zateplení

Zateplení můžete provést prakticky dvěma způsoby. Jedná se tzv. kontaktní zateplení fasády, neboli kontaktní fasáda a druhým je pak provětrávaná fasáda. Ta umožní domu lépe dýchat a také má o něco lepší zvukovou izolaci.

Z důvodu snazšího provedení samotného zateplení je ale častěji používaná kontaktní fasáda. Izolantem je zde minerální vata nebo pěnový polystyren, který je napevno přichycen přímo na stávající fasádu.

Dnes se častěji upřednostňuje fasádní polystyren před minerální vatou a to především kvůli své nižší ceně. S polystyrenem je lepší manipulace a snadno se opracovává. Jak tedy na kontaktní fasádu?

Jak při zateplování postupovat?

  1. Podklad pro izolant musí být suchý a pevný. Zbavte fasádu všech nečistot a mastnot. Případné nesoudržné nebo uvolněné části fasády odstraňte.
  2. Nyní je třeba provést penetrační nátěr. Penetrace se nanáší zednickou štětkou. Penetrační nátěr je třeba ke spojení mezi podkladní a lepící vrstvou.
  1. Následuje případná demontáž všech fasádních prvků, které by mohly bránit provedení prací při zateplování.  Jedná se o hromosvody, různé střešní svody a odvětrávací mřížky, světla a další podobné prvky. Po zateplení lze fasádní prvky navrátit zpět, nebo je nahradit třeba nově oplechovanými.
  2. Čeká vás montáž zakládacích soklových lišt. Ty je potřeba osadit kolem obvodu domu, všude tam, kde budete lepit izolant.
  3. Dalším krokem je lepení fasádního izolantu. Může se jednat o desky polystyrenu v různé, vámi zvolené tloušťce, nebo o desky fasádní vaty. Zde je ale třeba myslet na větší nasákavost lepící hmoty. Speciální lepidlo naneste na zadní stranu desky izolantu a to ve formě terčů, nebo pásů. Tepelný izolant lepíme na fasádu a to vždy od spodu nahoru od základních lišt a ve vodorovných řadách na vazbu.
  4. Desky je třeba ukotvit! Použijte k tomu tzv. talířové hmoždinky s plastovým nebo ocelovým trnem. Hmoždinky zajistí stálý přítlak izolačních desek na lepidlo. Aplikujte minimálně 4 kusy hmoždinek na m2. A jaká je další funkce hmoždinek? Zamezí nadzvednutí vůči povrchu podkladu, snižují smykové zatížení izolantu a posunutí do stran.
  5. Úprava nároží, parapetů, podhledů se provádí pomocí rohových. Použít lze lišty hliníkové nebo PVC s výztužnou tkaninou. Lišty zajistí pevné spojení a chrání rohy a další namáhaná místa před poškozením.
  6. Nyní následuje přebroušení celé plochy do roviny. Díky tomu, tak vznikne rovná souvislá plocha.
  7. Teď je na řadě stěrka. Stěrku provádíme vždy směrem shora dolů a o síle 2 až 5 mm. Tato vrstva zajistí spolupůsobení vrstvy izolantu, výztužnou tkaninou a povrchovou úpravou nové fasády.
  8. Perlinka – jedná se o výztužnou tkaninu, která se vtlačí do krycí stěrkové hmoty. Perlinka musí být z obou stran krytá stěrkovou hmotou, dalo by se říct, ponořená ve stěrce. Jednotlivé vrstvy překládejte, při napojování jednotlivých pruhů perlinky dodržujte překrytí minimálně 10cm. 
  9. A je tu zase penetrace. Po důkladném vyschnutí stěrky i perlinky, přijde na řadu penetrace - podklad pro omítku.
  10. Můžete provést osazení parapetů, oplechování, odvětrávacích mřížek atd.
  11. Zbývá zatmelit prostory spáry kolem oken a je téměř hotovo!

Bílou nebo barevnou? Konečným krokem je povrchová úprava omítkou. Vyberte takový barevný odstín, o kterém už dlouho sníte, nemusíte sáhnout opět po té bílé! Váš dům v novém kabátku bude nejen dobře vypadat, ale brzy se vám investice vložené do zateplení, vrátí!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...



Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!