verze pro tisk

Jak vypadá platný cestovní pas?

1. říjen 2014

Chystáte se do zahraničí a nejste si jistí, jestli je váš cestovní pas stále platný a zda vás s ním pustí za hranice? Tak si ho řádně zkontrolujte a hned uvidíte, jestli budete muset žádat o nový. Jak vypadá platný cestovní pas?

Reklama

Kdy potřebujete cestovní pas?

Pokud se chystáte do zahraničí, měli byste mít platný cestovní doklad. Obzvlášť jestli cestujete mimo členské státy EU, kde je platný cestovní pas podmínkou. Obvykle je požadováno, aby byl cestovní pas platný ještě 6 měsců od doby, kdy danou zemi opustíte. Pro vstup do některých zemí budete navíc potřebovat také vízum.

Cestování v rámci Evropské Unie

Pokud se chystáte navšívit některý členský stát EU, bude vám stačit pouze platný občanský průkaz. Ale i zde je lepší mít sebou také cestovní pas pro případ, že byste museli prokázat svoji totožnost.

Jak vypadá platný cestovní pas?

V současné době se vydávají dva typy cestovních pasů - s biometrickými údaji a bez biometrických údajů.

Pas s biometrickými údaji

Jde o cestovní doklad, který obsahuje, kromě základních informací o svém držiteli, také digitální nosič s fotografií a otiskem prstu majitele pasu. Tento typ pasu se vydává od roku 2006 a jeho platnost je 10 let pro občana staršího 15 let nebo 5 let pro děti od 5 do 15 let.

Pokud máte pochybnosti o funkčnosti nosiče dat s biometrickými údaji, můžete si funkčnost pasu nechat ověřit všude tam, kde tyto pasy vydávají.

Pas bez biometrických údajů

Tento cestovní doklad neobsahuje biometrické prvky, ale jen strojově čitelné údaje o držiteli pasu. Jeho platnost je omezena na 6 měsíců, takže s ním nelze vycestovat do zemí, které vyžadují delší dobu platnosti.

Cestovní doklady pro děti

Od roku 2011 se děti nezapisují do cestovních pasů rodičů a od roku 2012 neplatí ani staré zápisy dětí, proto je nutné, aby i dítě mělo při cestě do zahraničí svůj cestovní doklad.

Neplatný cestovní pas

Máte-li cestovní pas, kterému trvá doba platnosti, i tento doklad může být neplatný a to z několika důvodů. Neplatný je v případě, že je poškozený nebo údaje v něm jsou nečitelné, dále pokud obsahuje nesprávná data. Pokud se stane, že cestovní pas ztratíte nebo vám byl ukraden a vy tuto skutečnost nahlásíte, tento pas bude také označen za neplatný. Jestli jste změnili příjmení z důvodu uzavření manželství, váš pas přestane platit 3 měsíce po této změně. Neplatný je váš pas také v případě, že jste výrazně změnili podobu a fotografie tak neodpovídá současnosti.

Kde zažádat o nový cestovní pas?

Pokud nemáte platný pas, můžete o něj zažádat na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. K podání žádosti není nutné vyplňovat žádný formulář, stačí předložit požadované dokumenty, jako je občanský průkaz nebo rodný list. K podání žádosti se musíte dostavit osobně, protože vám bude pořízena digitální fotografie do pasu. Pokud žádáte o vydání cestovního pasu pro své dítě, je nutné ho vzít sebou, protože i jemu je třeba udělat digitální fotografii přímo na místě.

Tak si nezapomeňte před cestou zkontrolovat platnost vašeho pasu s dostatečným předstihem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč si sjednat cestovní pojištění?

Jak a proč si sjednat cestovní pojištění?

Ať už cestujeme organizovaně s cestovní kanceláří či zvolíme dobrodružnější variantu a vydáme se na vlastní pěst, určitě bychom ani v jednom případě neměli zapomínat na cestovní pojištění. Jen tak si můžeme být jisti, že se nám v případě potřeby dostane plnohodnotné zdravotní péče. Chystáme-li se na…

Jak vyplnit cestovní příkaz?

Jak vyplnit cestovní příkaz?

Cestovní příkaz, lidově zvaný ,,cesťák“, je formulář k vyúčtování služební cesty. I vy jste vysláni na služební cestu a cestovní příkaz, na kterém má být vše dokonale vypsáno, jste v životě neviděli? Žádný strach, vypsání cestovního příkazu není nic složitého. Jak ho tedy správně vyplnit?


Proč trávit Vánoce u moře?

Proč trávit Vánoce u moře?

Chcete letos strávit Vánoce nějak jinak, možná trochu netradičně a originálně? Pak vyražte k moři. Někteří lidé ve vašem okolí vám budou takové Vánoce opravdu závidět, ale počítejte také s nepochopením a jistě si mnohokrát vyslechnete, že takové Vánoce nejsou ty pravé a že si je neužijete. Tak proč …

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Létání letadlem je nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování na dlouhé vzdálenosti. Létá se na dovolenou nebo třeba na služební cesty. Pojďte se podívat na 9 věcí, na které nezapomenout při cestování letadlem.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!