verze pro tisk

Střevní problémy na dovolené - jak se jim vyhnout?

29. květen 2014

Chystáte se na dovolenou do nějaké exotické země a bojíte se střevních obtíží? Střevní problémy tvoří zhruba třetinu všech zdravotních obtíží na dovolených. Průjem a bolesti břicha jsou nejčastěji způsobovány viry a bakteriemi, které jsou pro naše tělo nové a střeva si s nimi neumí poradit. Jak se střevním problémům na dovolené vyhnout?

Reklama

Střevní problémy - jak se projevují?

Pokud jdete víc než třikrát za den na záchod a máte řídkou stolici, mluvíme o průjmu. Průjem mohou provázet křeče do břicha, nutkání na zvracení, bolest hlavy nebo zvýšená teplota.

Může mít mnoho příčin - po zkaženém jídle, jako reakce na antibiotika, vlivem stresu nebo jen změnou prostředí. V těchto případech mívá lehčí průběh a lze ho dobře vyléčit, většinou trvá 3-5 dní. Těžší průběh mívá průjem způsobený viry nebo bakteriemi.

Se střevními obtížemi se mladý a zdravý člověk vyrovná lépe než senior nebo dítě. Proto je lepší s dětmi mladšími tří let do rizikových oblastí vůbec nejezdit.

Pozor na dehydrataci

V případě dlouhotrvajícího průjmu, zejména u dětí, může dojít až k dehydrataci organismu a následnému kolapsu. Proto při průjmových onemocněních dbejte na dostatečný pitný režim a v případě známek dehydratace vypijte rehydratační roztok (nap. Kulíšek), který doplní do těla minerály.

Země s vysokým rizikem střevních problémů

Se střevními potížemi se nejčastěji potýkají turisté ve státech severní Afriky (Egypt, Tunisko), v zemích blízkého východu (Turecko, Dubaj) nebo jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam, Malajsie).

Jak se vyhnout střevním problémům?

Abyste průjmům předešli, je důležité dodržovat následující pravidla:

 • ve zvýšené míře dodržujte základní hygienické návyky - často si myjte ruce
 • k pití používejte jen balenou vodu - zkontrolujte zda není poškozený uzávěr
 • převařujte vodu i na čištění zubů
 • ovoce omývejte převařenou nebo balenou vodou a ještě ho oloupejte
 • vyhněte se konzumaci nápojů s ledem nebo džusů a nápojů ředěných vodou
 • vyhněte se potravinám a jídlům z pouličního prodeje
 • nejezte zmrzlinu
 • nejezte tepelně neupravené jídlo - pozor na konzumaci sýrů, studených mas, mléka a mléčných výrobků
 • nejezte syrovou zeleninu a zeleninové saláty
 • nekoupejte se a neoplachujte se ve studnách a fontánách
 • zažívací obtíže můžou způsobit i místní speciality a ostrá jídla, na která nejste zvyklí
 • dodržujte dostatečný pitný režim

Tato pravidla vám pomohou předejít střevním problémům, proto se je vyplatí dodržovat.

Co můžete udělat ještě před cestou?

Již před dovolenou můžete zvýšit příjem probiotik, která zajišťují zdravou střevní mikroflóru. Jezte proto dostatek zakysaných mléčných výrobků. Třeba i toto opatření vám pomůže lépe zvládnout případné střevní obtíže.

Jaké léky proti střevním obtížím?

Do lékárničky na dovolenou vždy zabalte léky proti průjmu. V lékárně koupíte například Endiaron, Imodium, Enterol, Carbocit, Carbosorb, Smectu a další.

Snažte se na vaší dovolené jednat tak, abyste nemuseli strávit většinu času na toaletě.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Sladidla v potravinách - proč se jim vyhnout?

Sladidla v potravinách - proč se jim vyhnout?

Sladká chuť je pro člověka přirozená, vždyť se s ní poprvé setkáme už v mateřském mléce. Člověk potřebuje cukry ke svému životu, protože jsou zdrojem energie. Většina lidí bohužel konzumuje nadměrné množství cukrů a s tím souvisí obezita a vysoká kazivost zubů. Proto se začala používat v potravinách…

Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?


Lékárnička na dovolenou - co a proč musí obsahovat?

Lékárnička na dovolenou - co a proč musí obsahovat?

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte co všechno si zabalit? V kufru by určitě neměla chybět lékárnička pro případ náhlé nemoci, střevních obtíží nebo zranění. Co a proč musí lékárnička na dovolenou obsahovat?

Proč trávit Vánoce u moře?

Proč trávit Vánoce u moře?

Chcete letos strávit Vánoce nějak jinak, možná trochu netradičně a originálně? Pak vyražte k moři. Někteří lidé ve vašem okolí vám budou takové Vánoce opravdu závidět, ale počítejte také s nepochopením a jistě si mnohokrát vyslechnete, že takové Vánoce nejsou ty pravé a že si je neužijete. Tak proč …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!