Jak na koliky u kojenců?
7. duben 2014Narozením dítěte začíná nová kapitola života celé rodiny. Je to doba radosti, štěstí, ale někdy i pláče a starostí. Vaše miminko pláče a pláče, a to i přesto, že je nakrmené, přebalené a mělo by být spokojené. Ale není. Důvodem může být kojenecká kolika. Co můžeme pro spokojené bříško svého miminka udělat?
ReklamaJedná se opravdu o koliku?
Kojeneckou koliku poznáte snadno. Projevuje se jako stav neklidu a neztišitelného pláče. Dítě napíná bříško, přitahuje si nožičky k tělu a je rudé v obličeji. Kolika vzniká náhle a většinou dojde k úlevě po odchodu střevních plynů. Záchvat může trvat tři hodiny i déle a může se vyskytovat ve stejnou denní či noční dobu. Postihuje děti od narození až do 6. měsíce věku dítěte, většinou ale po třetím měsíci ustanou. Bolestmi bříška trpí jak chlapci, tak i děvčátka.
Příčiny?
- Může za to nezralý trávicí systém dítěte! Způsobuje zvýšenou plynatost a tím i svíravé bolesti.
- Špatná technika kojení a nedostatečné odříhnutí po krmení.
- Velké množství napolykaného vzduchu nejen během kojení, ale i během pláče.
- Nezralost struktur mezi žaludkem a jícnem, kdy dochází k návratu potravy buď do jícnu, nebo až do úst. Dítě často zvrací a ublinkává.
- Též nervozita v rodině, neshody a hádky mohou ovlivnit pohodu dítěte a to poté trpí častěji kolikami.
- Příliš nadýmavá strava matky.
- Někdy může být příčinnou i alergie na bílkovinu kravského mléka. Bílkovina způsobuje dítěti silné koliky. Takové dítě ale ani nepřibírá na váze, je neklidné většinu dne a může se objevit i krev ve stolici.
Lze kolikám předejít?
Můžete se o to alespoň pokusit. Pokud kojíte, jezte vyváženou a pestrou stravu, ale pokud možno se vyhněte potravinám, které vás nadýmají. Některé matky mohou jíst během kojení úplně všechno, jiným stačí kolikrát jen pohled na čerstvý rohlík a večer se jejich dítě mučí v křečích. Je na vás, abyste vypozorovala, co vašemu dítěti vadí a co né. Pokud máte ráda bylinkové čaje, pijte několikrát denně fenyklový či kojící čaj.
Klid v rodině
Zajistěte dítěti co nejklidnější a nejpříjemnější domácí prostředí. Pokud sama cítíte, že jste silně nervózní, pokuste se to odbourat, protože dítě vaše špatné rozpoložení vycítí.
Jak vašemu miminku pomoci?
Zkuste miminku dát teplý obklad na bříško. Můžete ohřát plenu, nebo polštářek z třešňových pecek. Masáž bříška po směru hodinových ručiček kolem pupíku může dítěti také pomoct s uvolněním plynů.
Dítě chovejte, noste v šátku, houpejte v kočárku.
Vyzkoušejte polohu, která bude miminku vyhovovat a uleví mu. Můžete dítě položit na bříško, nebo opřít zádíčky o vaše břicho a kolínka přitáhnout k tělu. Hlazení po zádech a lehké poplácávání po zadečku může též přinést zlepšení stavu.
Kdy má dítě hlad?
Není dobré miminko krmit po hodině, většinou napolyká hodně vzduchu a je přejedené. Ne každý pláč znamená hlad a tak se snažte ,,hladový“ pláč rozeznat od pláče jiného. Jestli vám ale vaše matka radí, nechat dítě minimálně 3 hodiny hladovět, tak tuto radu raději hned zapomeňte!
Zázračné kapičky existují, stačí jen vybrat!
Pokud už víte, že dítě na koliky trpí, zkuste se do lékárny vydat pro kapky. Je několik druhů a možná jich vyzkoušíte víc, než zjistíte, které vašemu dítěti sedí nejlépe.
Probiotické kapky
Tyto kapky obsahují živé bakterie Lactobacillus reuteri Protectis, které vytváří v trávicím traktu „přátelské“ prostředí. Dětem se dává pouze 5 kapek denně a v této dávce je obsaženo 100 miliónů živých bakterií. Po čtyřech týdnech podávání těchto kapek došlo k výraznému snížení proplakaných okamžiků až o 3 hodiny. Kapky jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu! Stojí necelé 300 stovky.
Zkuste i další kapky!
Další možností jsou kapky s obsahem simetikonu, ten usnadňuje odříhnutí a vstřebávání plynů ve střevě. Na trhu je několik přípravků, většinou se stejným obsahem účinné látky.
Pokud věříte přírodě, můžete též zkusit kapky přírodní, složené pouze z fenyklového, anýzového a mátového oleje. Stačí tuto směs olejů naředit vodou a můžete nadávkovat dítěti. Dobré zkušenosti mám s kapičkami Espumizan.
Vydržte!
První rok v životě dítěte je nesmírně důležitý a stojí za to. Možná, že někdy přijdou chvíle, kdy vaše dítě bude plakat již druhou hodinu a vy budete mít všeho po krk, ale vydržte! I trápení s bříškem přejde, z miminka se stane půl roční kojenec a vy si najednou uvědomíte, že to najednou všechno tak nějak uteklo. Tak si užívejte každý den s vaším novorozencem, dávejte mu lásku a pocit bezpečí. Věřte, že jednou vám to zajisté vrátí!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Eva
pondělí, 20. červenec 201506:37
Také jsme si prošli kolikovým obdobím A vyzkoušeli jsme kde co... nejlíp se nám osvědčiliy kapičky Espumisan a masáž bříška či přitahování nožiček k bříšku. Když bříško hodně bolelo a bylo tvrdé, tak pomohla teplá koupel.
Napsal: Eva [Odpovědět]
Markéta
čtvrtek, 19. listopad 201519:51
Espumisan je opravdu velký pomocník...má rychlý nástup,po pár dnech užívání,je vidět opravdu velké zlepšení...alespoň nám zabral na jedničku...
Napsal: Markéta [Odpovědět]
Julie
čtvrtek, 3. prosinec 201520:57
My toho zkoušeli povícero,ale Espumisan měl víc pro než proti...cena,chuť i výsledek opravdu perfektní a navíc je pro nejmenší děti od narození a to u nás tay rozhodovalo......
Napsal: Julie [Odpovědět]
Gábinka
pondělí, 7. prosinec 201509:17
Každé miminko je jinačí, tak se to musí vyzkoušet, co zabere... naší dceři na bříško pomáhaly teplé oblkady, nahřívací polštářek a klidnější byla v zavinovačce (jiné děti to zas nesnesou :-O ) Jinak jsme od narození kapali Espumisan a s ním se to postupně zlepšovalo...cca ve 2 měsících bylo po prdíkách definitivně.
Napsal: Gábinka [Odpovědět]