verze pro tisk

Jak na zlobivé děti?

22. srpen 2014

Děti jsou pro rodiče darem, pokladem, úžasným malým tvorem, za kterého by dali život. Jsou ale chvíle, kdy i přes velikou lásku k dětem, máte pocit, že vám z nich brzo ,,bouchne“ hlava? Když dítě začne zlobit, rodičům se zvyšuje tlak a klesá schopnost se ovládat. Jak tedy na zlobivé děti?

Reklama

Proč děti zlobí?

Je pravdou, že některé děti to mají přímo v krvi. Dokáží se předvádět, vztekat, dupat a třeba se i houpat na lustru. V tu chvíli se většina z nás cítí jako neschopný rodič, špatná matka, která své dítě nezvládá. Víte ale o tom, že se nám děti snaží svým zlobením něco naznačit?

Proč děti nejčastěji zlobí?

  • V době, kdy jsou unavené, ospalé, hladové
  • Dítě touží po pozornosti a nemůže přijít na žádný jiný způsob, jak ji na sebe upoutat.
  • Má nějaké trápení a zlobením je následně ventiluje ( hádky mezi rodiči, hrozící rozvod v rodině, pocit opuštění)
  • Rodiče svými příkazy a dalšími nesprávnými výchovnými zásahy, v dětech zlobení vyvolávají
  • Důležitou roli hraje i věk
  • Chování může být zapříčiněno nějakou fyziologickou poruchou, např. lehkou mozkovou dysfunkcí

Co s tím?

Především se přestaňte obviňovat, že jste ten nejhorší rodič na světě. Není na světě dítě, které by nikdy nezazlobilo. Někdy je zlobení dokonce projev velké radosti a nadšení!

Rodič se poprvé setká se ,,zlobením“ nejčastěji v období vzdoru, i když bychom to neměli zlobením nazývat. Vzdor není namířen proti matce nebo otci, nelze ho brát osobně, a už vůbec bychom neměli dítě v takových situacích trestat!

Období vzdoru je náročné! Vydržte!

Tato etapa začíná většinou před druhým rokem a končí kolem třetího roku, někdy ale může pokračovat dál. Období vzdoru je nedílnou součástí vývoje, každé dítě si tímto obdobím projde a samozřejmě každé jiným způsobem. Některé je popudlivé, zuřivé, vzteklé a každý dobře míněný zákaz (,,nechoď do silnice, jede auto!“) v dítěti vyvolává velkou reakci.

Jak se nezbláznit?

Pokuste se zachovat klid, výbuchy vzteku ignorovat, popřípadě dítě odvést do pokoje, aby se vykřičelo tam. Můžete se pokusit dítě napodobit, obvykle úžasem přestane. Na některé děti ale zkrátka neplatí nic. Vydržte, jednou to určitě skončí!

Existují také děti, které se za ,,kritické období“ dvakrát třikrát rozčílí a je po všem!

Zlobivé a neposlušné dítě

Co když ale ,,první puberta“ ,jak se období vzdoru říká, pominula a dítě zlobí, neposlouchá, odmlouvá a vy už si nevíte rady?

Každý den stejně!

Nesmírně důležité jsou pro život dítěte zaběhnuté rituály. Dodávají dítěti jistotu. Snažte se každý den zachovávat určitý řád, ať dítě ví, co bude následovat a jak vypadá takový běžný den.

Volný den, absolutně bez režimu a se spoustou změn ,dokáže dítě pořádně vykolejit, rozladit a udržovat v napjaté náladě. Snažte se proto o to, aby během dne probíhalo všechno ve stejnou dobu a stejném pořadí.

Naučte své dítě to, že ráno se snídá, čistí zuby, před obědem se uklízí hračky a jde se odpočívat. Zažitá by měla být i společná večeře, koupání a ukládání ke spánku. Pokud dítěti dopřejete tyto rituály, nejenže získá pocit rodinné sounáležitosti, ale na režim si zvykne a nebudete tak muset řešit hysterické výstupy před každým jídlem nebo spaním.

Zabavte ho!

Pokuste se zjistit, co by dítě bavilo. Né nadarmo se přece říká: ,,Kdo si hraje, nezlobí“.

Najděte ve vašem okolí zájmový kroužek, který bude pro vaše dítě naplněním.

Máte sportovně založeného syna, a přesto stále odkládáte jeho zařazení do sportovního družstva? Jděte do toho, dítě se zabaví a vybije přebytečnou energii, kterou by jinak vkládalo do zlobení!

I doma ale můžete své dítě dokonale zaměstnat. Je tolik možností! Malování vodovými barvami, modelína, vystřihování, ale i  pomoc při domácích pracích.

Dítě potřebuje váš čas!

Děti často obklopujeme tím nejlepším, co je právě na trhu. Kupujeme jim značkové oblečení, hračky i mobily a často si myslíme, že to stačí. Honíme se za prací, vyděláváme peníze i o víkendech a neobětujeme ani trochu času pro své dítě.

Je přirozené, že se pak setkáváme s plačícími, vzteklými dětmi, které si vynucují pozornost a přitom stačí tak málo!

Dejte svému dítěti váš čas. Sedněte si s ním, přečtěte pohádku, hrajte si, povídejte. To vše je důležité proto, aby vaše dítě pociťovalo, že je milované a chtěné.

Najděte pro své dítě denní porci popovídání, pochvaly a lásky!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.38 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

8 rad, jak trestat děti!

8 rad, jak trestat děti!

Každé dítě občas zazlobí, je drzé, anebo provede opravdu velkou klukovinu. Je na rodičích, aby tyto situace zvládali tak, aby svým jednáním nepoškozovali křehkou duši svého dítěte. Nutností však je, aby dítě pochopilo, že některé věci se zkrátka nedělají. Jak tedy dítě potrestat?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…


Jak na kašel u dětí?

Jak na kašel u dětí?

Kašel u dětí, hlavně v mladším předškolním věku, je velice častým onemocněním. V tomto věku dítě často přichází do styku s dalšími dětmi, a tak můžete mít pocit, že váš syn nebo dcerka kašlou snad pořád. Umíte rozeznat kašel a poradit si s ním? Jak na kašel u dětí?

Jak zabavit děti v autě?

Jak zabavit děti v autě?

Chystáte se s dětmi na výlet nebo na dovolenou na nějaké vzdálenější místo a pojedete tam autem? Pak se na takovou cestu dobře připravte, abyste věděli jak děti zabavit. Obzvlášť jestli cestujete s malými dětmi, počítejte s tím, že je jízda autem nebude moc dlouho bavit a pak přichází na řadu křik,…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!