verze pro tisk

Jak naučit dítě mluvit?

23. září 2014

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpořit malé dítě, aby se naučilo mluvit?

Reklama

Vývoj řeči

Mluvení je pro nás zcela přirozené, ale malé dítě se ho musí naučit. S tím jak roste, začíná chápat, že slova slouží jako prostředek komunikace mezi lidmi, a postupně začne mluvit, aby také mohlo vyjadřovat svoje potřeby a pocity. Nejprve se jedná jen o jednoduché slabiky, poté jednotlivá slůvka, krátká spojení slov, až se naučí mluvit zcela srozumitelně a ve větách.

Obecně lze říči, že řeč prochází tímto vývojem:

  • kolem prvního roku dítě začíná opakovat krátká slova jako je "máma", "táta", "bába", "ham" - v tomto věku umí říci asi 10 slov, ale základním slovům rozumí
  • kolem druhého roku již spojuje slova do krátkých vět
  • kolem třetího roku umí složit větu a má vytvořen základní slovník

Každé dítě je ale jedinečné, takže pokud na prvním roce ještě vůbec nemluví, vše se může během pár dní až měsíců změnit a za krátko už dítko může štěbetat jako o závod.

Proč dítě nemluví?

Může se stát, že vaše dítě po prvním roce života mluvit nechce, ať děláte co děláte. Pokud je v pořádku po fyzické i psychické stránce, není důvod se znepokojovat. Většina dětí se po druhém roce sama rozmluví.

Svůj vliv má také genetika. Pokud tatínek začal také mluvit později, může se stát, že i jeho syn začne mluvit o něco déle než ostatní děti. Dítě také musí mít dostatečný stimul ze svého okolí. Pokud s ním rodiče skoro nemluví, nemá se mluvení kde naučit.

Schopnost naučit se mluvit ovlivňuje samozřejmě i celkový psychomotorický vývoj dítěte a některá zdravotní postižení. Děti které neslyší nebo slyší jen velmi špatně, nemají možnost řeč odposlouchat, proto nemluví. Pokud má dítě opožděný psychický vývoj, nebo má nějakou vrozenou vadu, může mít s mluvením problémy. Stejně tak děti s vadou zraku.

Jak podpořit dítě, aby mluvilo?

Jestli je vaše dítko po zdravotní stránce v pořádku a mlčí jako ryba, můžete ho v mluvení podpořit.

Mluvte s ním

Nejdůležitější je s dítětem komunikovat. Snažte si s ním často povídat, i když vám neodpovídá. Popisujte co děláte a co vidíte kolem sebe. Když jdete na procházku, popisujte co po cestě vidíte, co se okolo děje. Prohlížejte si s dítětem obrázkové knížky, popisujte mu obrázky a společně si čtěte. Můžete si spolu při hře zpívat nebo si říkat básničky.

Je důležité, abyste na dítě mluvili jasně, čistě, ne příliš rychle. Nešišlejte a nekomolte slova, ale také ho neopravujte, když řekne něco špatně. Když s dítětem mluvíte, snažte se navázat oční kontakt. Dopřejte ale svému dítěti také chvíli klidu a odpočinku.

Chvalte ho

Jakmile se dítko začne snažit napodobovat jednotlivá slova nebo už je umí a začíná je skládat k sobě, chvalte ho a povzbuzujte. Uvidíte, že bude mít radost z vašeho nadšení.

Hlavně nenutit

Nikdy své dítě k mluvení nenuťte. Je třeba ho nenásilně vést, protože neustálé přemlouvání a nátlak, aby něco řeklo, se vám může pěkně vymstít. Dítě se může zaseknout a bude naschvál mlčet.

Kdy se obrátit na odborníky?

Pokud i přes to vaše dítě ani kolem třetího roku nemluví nebo se vám cokoli nezdá, zkonzultujte stav s vašim dětským lékařem. Ten vás v případě potřeby pošle k dalším odborníkům na vyšetření. Většinou je třeba odborné posouzení od foniatra, neurologa, případně psychologa nebo logopeda. Ti pomůžou odhalit ten pravý důvod, proč dítě nemluví a navrhnou nejlepší postup řešení.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?


Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Sonia

úterý, 9. duben 2019
23:42

Hi there, constantly i used to check web site posts here early in the break of day, since i love to gain knowledge of more and more.


Napsal: Sonia [Odpovědět]

Ricky

neděle, 2. červen 2019
20:32

Appreciation to my father who stated to me regarding this
web site, this webpage is truly awesome.


Napsal: Ricky [Odpovědět]

Chau

středa, 24. červenec 2019
01:26

I always spent my half an hour to read this blog's articles or reviews daily along with a
mug of coffee.


Napsal: Chau [Odpovědět]

Glenna

úterý, 22. říjen 2019
11:04

Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us
so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and
will be tweeting this to my followers! Superb blog and terrific style and design.


Gustavo

pátek, 15. listopad 2019
03:50

Hi, after reading this awesome post i am as well happy to share my familiarity here with friends.


Moises

pátek, 22. listopad 2019
02:59

Everything is very open with a precise explanation of the challenges.
It was definitely informative. Your site is very useful.
Thanks for sharing!


Rosaura

pondělí, 30. prosinec 2019
14:39

Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at this web site, and paragraph is really fruitful in favor of me,
keep up posting these articles.


Dennis

pátek, 3. leden 2020
02:55

Hi, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was inspiring.
Keep on posting!