verze pro tisk

Jak podpořit kojení?

17. duben 2014

Máte malé miminko, které kojíte?Přijde vám, že i po nakrmení má stále hlad, ale vy už nemáte co nabídnout? Nic si z toho nedělejte, s tímto problémem se setkala spousta maminek. Naštěstí není veliký problém tvorbu mlíčka zvýšit. A jak na to?

Reklama

Jsou situace, kdy dojde k nedostatečné tvorbě mateřského mléka. Ať už jde o ženy po císařském řezu, maminky nedonošených miminek nebo vlivem nemoci nebo velikého stresu. Existují způsoby jak dostatečnou laktaci rozběhnout nebo podpořit.

Časté kojení a odsávání

Tvorbu mléka nejlépe zvýšíte častým kojením nebo odsávání. Množství mléka je totiž dáno principem nabídky a poptávky.

Proto kojte často a pokaždé z obou prsou. Nejlépe je během jednoho krmení několikrát vystřídejte. Po nakojení mléko ještě odstříkejte, aby byla prsa dokonale vyprázdněná. Pokud jsou prsa dlouho plná nebo nejsou úplně vyprázněná, je to signál pro snížení tvorby mléka.

Odstříkávat můžete ručně nebo si pořídit elektronickou odsávačku. Odsáté mlíčko nevyhazujte, ale zamražte ho a udělejte si zásoby na později.

Tvorbu mléka řídí hormon prolaktin. Jeho hladina je nejvyšší v noci, proto je vhodné pro zvýšení tvorby mléka kojit nebo odsávat i několikrát za noc.

Masáž a nahřátí prsu před kojením

Před kojením nahřejte prsa sprchou nebo teplou žínkou a jemně je promasírujte. Jemnou masáž můžete provádět i během kojení. Tím podpoříte lepší uvolňování mléka.

Čaje pro podporu kojení

Na trhu je veliká nabídka čajů pro kojící matky a čajů pro podporu kojení. Ty obsahují různé bylinky, nejčastěji to jsou fenykl, anýz, kopřiva nebo jestřabina lékařská.

Před kojením tento čaj vypijte nebo nějaký jiný teplý nápoj. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim. Pijte alespoň 3l tekutin denně. Vhodné jsou vody bez bublinek, ovocné nebo bylinkové čaje nebo vodou naředěné ovocné džusy.

Další tipy pro podporu kojení

Pro kojení je důležitá i správná technika přisátí dítěte. Pokud musíte dokrmovat umělým mlíčkem, dělejte to až po nakojení. Nedokrmujte lahvičkou se savičkou, ale raději použijte stříkačku nebo nakrmte pomocí lžičky. Pití z lahvičky je pro dítě mnohem jednodušší a mohlo by začít prs odmítat úplně.

Pro podporu kojení existují i různá homeopatika, stačí se jen poradit se svým homeopatikem.

Odpočinek a psychická pohoda

Snažte se být v pohodě. Péče o miminko je náročná a pokud v noci často vstáváte, můžete se cítit unavená. Tak využijte režimu miminka a schrupněte si společně s miminkem i během dne. Pokud se budete dobře cítit, bude to mít vliv i na tvorbu mlíčka. Ne nadarmo se říká "Spokojená maminka rovná se spokojené miminko".

Jestli miminko často pláče, že má hlad, jistě vám to na klidu nepřidá, ale nemá smysl se kvůli nedostatku mléka stresovat. Tvorba mlíčka se dá podpořit, ale když se to nepovede, tak rozhodně nejste špatná matka a nenastane konec světa.

Poraďte se s laktační poradkyní

Pokud jste vyzkoušela všechno možné a stále se vám kojení nedaří, kontaktujte laktační poradkyni. Na internetu najdete kontakty na poradkyně ve vašem okolí a stačí zavolat. Určitě vám poradí a pomůže vám svou podporou získat i psychickou pohodu a jistotu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se stravovat při kojení?

Jak se stravovat při kojení?

Pokud může maminka kojit své miminko, dává mu tím to nejlepší pro start do života. Kojením dítě dostává důležité živiny a až do konce 6. měsíce mu stačí pouze mateřské mléko od maminky. Složení a chuť mateřského mléka je ovlivněno stravou matky. Jak se má kojící maminka stravovat a na co si dát pozo…

Jak dlouho kojit?

Jak dlouho kojit?

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?


Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!