verze pro tisk

Jak uspat batole?

9. říjen 2014

Málokdo má to štěstí, že své děťátko večer položí do postele, pohladí ho, odejde z pokoje a ono během chvilky bez protestů usne. Většina dětí je už od miminka zvyklá usínat ve společnosti maminky nebo tatínka, kteří ho houpou, zpívají mu nebo ho hladí po vláskách. S přibývajícím věkem, ale již není možné každý večer děťátko uspávat několik desítek minut až hodinu nebo i déle. Jak uspávat batole, aby dobře spalo?

Reklama

Proč by mělo batole umět usínat samo?

Vaše dítko již dávno není to malé novorozeně, ale už docela velké batole. V noci už nekojíte, ale přesto se nevyspíte, protože několikrát za noc chodíte své dítě uspávat? Nejspíš je to tím, že neumí samo usnout. Pokud každý večer uspáváte tak, že dítku zpíváte nebo ho držíte třeba za ruku, pak se nedivte. Vaše zlatíčko totiž neumí usnout jinak a pokud se v noci vzbudí, potřebuje vaši přítomnost, aby zase usnulo.

V tuto chvíli přichází čas naučit vaše batole usínat samotné. Jen tak se naučí i v noci rychle usnout a výsledkem bude nejen spokojená a vyspalá maminka, ale i pěkně do růžova vyspalé dítko.

Dodržujte večerní rituály

Pro malé détě je důležité mít nastavené nějaké večerní rituály. Jen tak pozná, že se blíží doba spaní a může se na to připravit. Měli byste dávat dítě spát každý den ve stejnou dobu a před tím provádět ty stejné činnosti. Můžou to být docela obyčejné věci jako koupání, převlékání do pyžama, čištění zubů, čtení pohádky. Dítě se uklidní a bude vědět, že teď nastal čas na spaní.

Vytvořte vhodné prostředí pro spánek

Pro klidný spánek je také třeba připravit vhodné podmínky. Ideální je teplota v pokoji kolem 18-20°C, prodyšné a lehké pyžamko, které netlačí. Dítě by mělo spát na kvalitní matraci s kvalitní peřinou. V pokoji kde spí by měl být klid a tma.

Dopřejte dítěti spánek přes den

Pro dobrý noční spánek je velmi důležité, aby dítě dostatečně spalo i přes den. Pokud bude večer přetažené, bude mrzuté a nebude moci usnout. Roční dítě by mělo přes den spát asi 1-2 hodiny.

Buďte klidní a trpěliví, ale důslední

Pokud se rozhodnete, že je čas naučit své dítě usínat samotné, je třeba abyste se obrnili trpělivostí a neustupovali. Je třeba, abyste byli klidní a trpěliví, protože vaše dítě potřebuje cítit váš klid. Když vás uvidí nervózní a nerozhodné, bude také nejisté a zmatené. Ze začátku se budete k dítěti neustále vracet, ale ono časem pochopí, že vlastně o nic nejde, že až se vyspí, budete zase spolu.

Nebuďte otroky dítěte

Po večerním rituálu koupání uložte dítko do postele, zhasněte, popřejte mu dobrou noc, vysvětlete, že teď bude spinkat a odejděte z pokoje. Rozhodně dítě nehoupejte, nenoste ani se ho jinak nedotýkejte. Chcete přeci, aby usínalo samo.

Počítejte s tím, že než se dítko naučí dobře usnout, bude plakat a volat maminku hned jak zmizíte z dohledu. Vy byste ale neměli přiběhnout hned na první zavolání. Nechejte dítko chvíli samo a když se neuklidní, pak k němu zajděte, abyste mu ukázali, že tam jste stále pro něho.

Je lepší dítě nezvedat z postýlky, jen k němu krátce promluvit a zase odejít. Když vytrváte a hned k němu nepůjdete, časem si na novou skutečnost zvykne. Postupně uvidíte, že k němu budete chodit méně a méně, až to nebude vůbec potřeba a to ani v noci.

Je však třeba abyste byli důslední, protože jestli jeden den vydržíte a dítě necháte usnout samo a druhý den opět budete hladit, budete potom začínat zase od začátku.

Estivillova metoda

Na velmi podobném principu je založena Estivillova metoda kontrolovaného pláče, která má naučit dítě usínat samo. I zde je kladen důraz na večerní rituály a správné prostředí pro spaní, zejména je doporučována úplná tma v pokoji kde dítě spí. Metoda spočívá v tom, že je přesně určeno v jakých intervalech k dítěti chodit. Udává se, že většina dětí se díky této metodě naučí samo usínat během 2-7 dní. Je to ovšem velký nápor na rodičovské nervy a spousta maminek říká, že jde o velmi drastickou metodu.

Pro uspávání je třeba si připravit krátkou uspávací větu, kterou budete říkat vždy když budete odcházet z pokoje dítěte. S učením samostatného spánku se nemá začínat když je dítě nemocné nebo mu například rostou zoubky.

Časové intervaly návštěv u dítěte

Stejné časové intervaly i uspávací věta se mají dodržovat vždy když dítě uspáváte a nezáleží na tom, zda je večer nebo jedna hodina v noci.

A jaké jsou časové intervaly návštěv v pokoji? Pro první den čekejte před první návštěvou křičícího potomka 1 minutu, před druhou návštěvou 3 minuty a před třetí a dalšími návštěvami 5 minut. Druhý den se intervaly prodlužují na 2 minuty pro první návštěvu, 5 minut pro druhou a 8 minut pro třetí a další návštěvy. Třetí den jsou čekací intervaly 3-7-11, čtvrtý den 4-9-14 a pro pátý a následující dny 5-11-17 minut. Na návštěvě v pokoji u dítka byste neměli být déle jak 10-15 sekund, jde především o to ukázat, že jste stále nablízku.

Tak ať už zvolíte pro uspávání svého batolete Estivillovu metodu nebo nějakou upravenou verzi, dobře se vyspěte vy i vaše dítě!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zabavit batole?

Jak zabavit batole?

Na hodinách odbíjí jedenáctá dopolední a vy jste stále ještě v noční košili. V jedné ruce držíte své dítě a v druhé kartáček na zuby. Kdykoliv svého potomka chcete něčím zabavit, neuplyne ani minuta a dítko se dožaduje vaší pozornosti.

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…


Jak poznat poporodní depresi?

Jak poznat poporodní depresi?

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese…

Jak vyrobit doma bublifuk?

Jak vyrobit doma bublifuk?

Barevné bubliny vznášející se do nebes, dokáží děti velice rozveselit a taky často rozhýbat. Obzvlášť velmi malé děti se snaží všechny bubliny pochytat a celá rodina u toho zažívá spoustu legrace. V zápalu hry se ale občas stane to, že obsah bublifuku malí uličníci vylijí. A co teď? I když se nejedn…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!