verze pro tisk

Jak vybrat vhodné boty pro děti?

11. květen 2014

Pro své děti chceme vždycky to nejlepší. Často jim kupujeme kvalitní značkové oblečení , batohy, čepice a jiné, někdy i dost drahé doplňky. Věnujeme ale stejnou pozornost výběru kvalitních bot?A víte, čím se vlastně řídit při jejich výběru?

Reklama

Správná velikost!

Třetina prvňáčků nastupuje do školy s deformovanýma nohama. Odhadnout správnou velikost boty není jednoduché a často rodiče výběr podceňují a raději koupí o hodně větší, aby dítěti boty vydržely, co nejdéle. Je to ale správné?

Určitě ne! V každé dobré obuvi najdete měřící desky, které alespoň napoví číslo boty. Měření se provádí ve stoje a měří se každá noha zvlášť. Při zkoušení bot by dítě mělo mít 10 až 15 mm prostoru před prsty, aby se noha mohla správně vyvíjet. Nechte dítě, aby se v obuvi prošlo, pokud se mu noha vyzouvá u paty, je lepší zvolit boty užší nebo menší. Délku nezkoušejte pouze klasickým tlakem prstů na špičku boty, dítě často reaguje pokrčením prstů a boty mu pak můžou být malé.

Tvar boty!

Dětskou nožku může zdeformovat i nevhodný tvar boty. I když vás bude vaše princezna na kolenou prosit, aby jste ji koupili boty se zužující špičkou, nepodlehněte! Tento tvar boty neposkytuje dostatek prostoru pro prsty.

Zapomeňte na podpatky, ty mohou dětem způsobit špatný vývoj klenby a pokud přece jen k nějaké příležitosti volíte botky na podpatku, ať je podpatek co nejnižší a dost široký, aby měl váš potomek při chůzi dobrou stabilitu. Takovou obuv by ale dítě mělo obouvat jen výjimečně.

Bota musí být lehká a ohebná, tuhá bota narušuje pohodlí chůze. Často kontrolujte, jaký je stav boty, zda není sešlapaná či jinak zdevastovaná.

Materiál obuvi!

Měl by být kvalitní a praktický. Jen si vzpomeňte, jak vypadají boty vaší ratolesti po procházce se psem? Zde oceníte, když bota bude opravdu snadno omyvatelná.

Nejvhodnějším materiálem je přírodní useň potažená speciální fólií. Přizpůsobí se anatomickému tvaru nohy a je měkká a prodyšná, navíc dobře odvádí vlhkost.

Podšívka by měla být textilní, i dítěti se totiž potí noha a tento materiál dobře saje.

Nezapomínejte ani na kvalitní tlumení boty, který zmírňuje nášlapné síly a šetří tak páteř dítěte.

Osvědčené značky!

Pokud opravdu chcete, aby vaše dítě mělo dobře tvarovanou a nedeformovanou nohu, kupujte takové boty, u kterým je zaručeně jasné, že jsou kvalitní a certifikované. Boty, které jsou podle odborníků vhodné pro vaše dítě, poznáte snadno a to tak, že mají visačku s obrázkem kreslené žirafy a s nápisem ,,Zdravotně nezávadná obuv, bota pro vaše dítě“. Toto označení poskytuje záruku, že obuv je zdravotně nezávadná a vyzkoušena Institutem pro testování a certifikaci.

Zkontrolujte, kde byly boty vyrobené a pokud možno, vyberte ty české. Čeští výrobci se totiž řídí anatomickým tvarem nohou českých dětí a to je veliká výhoda. Chodidla dětí v jiných státech totiž mohou být jiná a tak často bota nesedí.

Nešetřete!

Odborníci doporučují boty často kontrolovat, většina dětí si totiž málokdy postěžuje, že boty tlačí a pak už bývá mnohdy pozdě. Kosti malých dětí jsou navíc chrupavčité a měkké a snadno se tak může stát to, že špatná obuv dítěti nohu rychle zdeformuje. Kvůli tomu by po sobě děti neměly boty dědit. Dětská noha by tak mohla převzít tvar ochozené boty.

Raději investujte do nohou vašich dětí a kupte jim kvalitní novou obuv. Pokud na jejich nožkách budete šetřit, v budoucnosti vám za to určitě nepoděkují.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat boty na běhání?

Jak vybrat boty na běhání?

Chystáte se na nákup bot na běhání? V kvalitních botách vás nebudou bolet kolena, kyčle a záda a neběháte v nich až 800 km. Při výběru musíte zohlednit vaši váhu, povrch, na kterém budete běhat, jaký máte došlap, tvar nohou. A jak takové boty vybrat?

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Chcete hubnout a vybíráte ten nejlepší sport pro vás? Vězte, že výběr toho správného je opravdu důležitý. Ne při každém sportu dochází k optimálnímu spalování tuků a tak by výsledky nemusely být takové, jako očekáváte. Jaký sport je tedy pro hubnutí a spalování tuků nejvhodnější?


Jak zabavit děti o prázdninách?

Jak zabavit děti o prázdninách?

Každoročně řeší rodiny s dětmi jak to bude o prázdninách. Ve školkách bývá volno "jen" měsíc, ale malí školáci mají prázdniny celé dva měsíce a většina rodičů si nemůže dovolit být celé prázdniny doma. Je proto třeba dobře naplánovat dovolenou a aktivity tak, aby bylo o dítě po celou dobu prázdnin d…

Jak na kašel u dětí?

Jak na kašel u dětí?

Kašel u dětí, hlavně v mladším předškolním věku, je velice častým onemocněním. V tomto věku dítě často přichází do styku s dalšími dětmi, a tak můžete mít pocit, že váš syn nebo dcerka kašlou snad pořád. Umíte rozeznat kašel a poradit si s ním? Jak na kašel u dětí?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!