verze pro tisk

Jak zabavit batole?

2. březen 2014

Na hodinách odbíjí jedenáctá dopolední a vy jste stále ještě v noční košili. V jedné ruce držíte své dítě a v druhé kartáček na zuby. Kdykoliv svého potomka chcete něčím zabavit, neuplyne ani minuta a dítko se dožaduje vaší pozornosti.

Reklama

Role matky je úžasná, ale někdy dost vyčerpávající. I přesto, že své batole milujete, dala byste všechno na světě za to, aby si chvilku hrálo samo!

Dopřejte dítěti bezpečný prostor!

Batole je aktivní človíček. V tomto období, které trvá od prvního roku do tří let, se rozvíjí po všech stránkách. Tím, jak se dítě vyvíjí, zvyšuje i úroveň své hry a dokáže lépe manipulovat s hračkami. Ale co když o žádné hračky nejeví zájem?

Nejdříve se zamyslete nad tím, kde by si dítě podle vás mělo hrát. Cítí se tam dobře? Nebojí se? Aby si dítě dokázalo samo hrát, musí se cítit naprosto bezpečně. Zkuste ,,hrací koutek“ přesunout tam, odkud vás dítě může neustále sledovat.

Méně je více

Pokud je vaše dítě věčně obklopeno hromadami hraček, i v tom může být zakopaný pes. Nezralý dětský mozek najednou neví, co s tím. Tolik podnětů rozptyluje a zhoršuje soustředění. Proto dítěti hračky raději omezte a nabízejte postupně.

Vaření je hra!

Zkusila jste už všechno a dítě se né a né hnout od vaší nohy? Dobře, asi to chce čas. Zabavte ho tedy tím, že vám bude pomáhat. Snažte se s ním udělat vše, co potřebujete. Děti v tomto období se rádi opičí a na domácí práce ještě nemají alergii, jako v dospívání. Tak toho využijte.

Ať vám pomáhá

Houbičkou namočenou ve vodě může dítě utírat stůl, prach. Společně můžete dát prádlo do pračky, vyndat a pověsit. Dítě se bude cítit důležité, až přijde tatínek z práce, může se pochlubit, že s maminkou uklízelo. I u vaření lze najít činnost bezpečnou pro dítě. Nabídněte mu podobný rendlík, jako máte vy, vařečku a další náčiní a uvidíte, jak bude spokojené.

Objevování

Někdy batoleti stačí ke štěstí nechat ho v kuchyni se porozhlédnout. Objevuje, co se v kterém šuplíku a skříňce ukrývá a je nadšené. Rozhodně tisíckrát více, než vy, když se snažíte dát kuchyň zpět do původního stavu. Není proto zrovna nejvyšší čas drobečka zapojit a naučit ho, že si má po sobě uklízet hračky?

Je tolik možností

Nemusíte kupovat dítěti hračky za tisíce, většinou poslouží k dobré věci i kelímky od jogurtů, pomazánek a kyblíčky od salátů. Dítě je může použít nejen při ,,vaření“ doma, ale třeba i na písku.

Na hřišti

Písek děti milují. Dokáží na něm strávit celé hodiny. Pokud písek doma nemáte, vyrazte na čisté a udržované hřiště. To většinou nabízí i nějakou houpačku, prolézačku a skluzavku. Vaše ratolest se zde setká s dalšími dětmi a to je velmi důležité pro jeho rozvoj.

Co v dešti?

Ale co když je venku deštivé počasí, a nebo je vaše dítě nemocné? Čím ho zabavit?

Udělejte mu domeček z krabice, nebo pomocí deky. Dítě se může schovat, udělat si v domečku postýlku, či kuchyňku. Fantazii se meze nekladou, však uvidíte, co vše dokáže dítě vymyslet. Domek se rázem změní na psí boudu a najednou je tu další možná hra.

Malé dítka také rádi malují a kreslí, čím větší plocha, tím lepší. Ať dáte dítěti do ruky pastelku, tužku, fixu nebo štětec, věřte, že nešlápnete vedle. Omalovánky vybírejte s velkými obrázky, ale i tak je možné, že dítě obrázek zkrátka začmárá.

Pokud jste vyzkoušela všechno a vaše drahé vám je stále v patách, uvědomte si , že to nebude trvat věčně a vy budete vzpomínat na tohle krásné období. Jen málokterý puberťák se drží máminy sukně. A tak svému dítěti čtěte pohádky, hrajte si s ním, užívejte každé chvíle.

Možná, že vás brzo překvapí, bude si tiše hrát a vy budete mít před polednem nejen vyčištěné zuby, ale i tolik času, že si vedle něj sednete a s láskou ho budete pozorovat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak uspat batole?

Jak uspat batole?

Málokdo má to štěstí, že své děťátko večer položí do postele, pohladí ho, odejde z pokoje a ono během chvilky bez protestů usne. Většina dětí je už od miminka zvyklá usínat ve společnosti maminky nebo tatínka, kteří ho houpou, zpívají mu nebo ho hladí po vláskách. S přibývajícím věkem, ale již není …

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…


Jak zabavit děti v autě?

Jak zabavit děti v autě?

Chystáte se s dětmi na výlet nebo na dovolenou na nějaké vzdálenější místo a pojedete tam autem? Pak se na takovou cestu dobře připravte, abyste věděli jak děti zabavit. Obzvlášť jestli cestujete s malými dětmi, počítejte s tím, že je jízda autem nebude moc dlouho bavit a pak přichází na řadu křik,…

Jak zabavit děti o prázdninách?

Jak zabavit děti o prázdninách?

Každoročně řeší rodiny s dětmi jak to bude o prázdninách. Ve školkách bývá volno "jen" měsíc, ale malí školáci mají prázdniny celé dva měsíce a většina rodičů si nemůže dovolit být celé prázdniny doma. Je proto třeba dobře naplánovat dovolenou a aktivity tak, aby bylo o dítě po celou dobu prázdnin d…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!