verze pro tisk

Jak začít s příkrmy?

12. duben 2014

Prvních několik měsíců života je pro vaše miminko jediným zdrojem potravy mléko. Ale jednou přijde doba, kdy už mu nebude stačit a pak přichází na řadu příkrmy. Kdy a jak s nimi začít?

Reklama

Kdy začít?

Obecně se doporučuje začít s příkrmy po ukončeném 6. měsíci dítěte. U nekojených dětí to může být i dřív, ale nikdy nezačínejte přikrmovat před ukončeným 4. měsícem. Nasazení příkrmů příliš brzy zatěžuje ledviny a zvyšuje riziko vzniku potravinových alergií.

Když začínáte přikrmovat, dítě by mělo umět kontrolovat pohyby hlavy, sedět s oporou. Mělo by umět polykat ze lžičky i stravu, která není úplně tekutá.

Jak poznám, že nastal ten pravý čas na příkrm?

  • kojíte víc jak 8-12x denně
  • nekojené miminko vypije 900-1000ml mléka a je stále hladové
  • miminko se v noci budí častěji a je hladové a chce pít
  • miminko váží přes 6kg
  • miminko vás velmi pozorně sleduje, když jíte

Pokud se vám zdá, že je vaše miminko příliš hladové nebo že málo přibírá, poraďte se s vaším pediatrem o možnosti začít přikrmovat o něco dříve.

První příkrmy - na co se připravit?

Připravte se na to, že vaše miminko napoprvé nesní celou porci, kterou mu nabídnete. Jde pro něho o zcela novou věc, musí se seznamit s novou chutí, konzistencí jídla a se lžičkou. Ze začátku sní lžičku nebo dvě a víc příkrmu bude spíš okolo. Miminko může plivat a prskat, tak se obrňte trpělivostí.

Vytvořte správnou atmosféru na jídlo

Pro jídlo vytvořte příjemnou atmosféru. Miminko by mělo být dobře naladěné a vy byste neměla nikam spěchat. Dítě posaďte do sedačky nebo polohovatelné židličky, tak aby vidělo na jídlo. Do jídla jej nenuťte a při jídle ho hodně chvalte a povzbuzujte.

Kupované příkrmy nebo doma uvařené?

Je na vás jestli se rozhodněte příkrmy sama vařit nebo budete kupovat již hotové ve skleničkách.

Kupované příkrmy

Výběr hotových příkrmů je opravdu veliký a jejich nákupem ušetříte trochu času. Vždy dodržujte doporučení na skleničce, pro kterou věkovou skupinu je příkrm určený. Protože dítě sní ze začátku jen opravdu malinko příkrmu, odeberte si ze skleničky potřebné množství a to ohřejte. Zbytek uchovevjte podle doporučení na obalu.

Jídlo ohřívejte ve vodní lázni a dejte pozor na teplotu. Před podáním příkrm pořádně zamíchejte a myslete na to, že miminka jsou na teplotu jídla mnohem citlivější než my. V mikrovlnce jídlo raději neohřívejte, protože se ohřeje nerovnoměrně a hrozí opaření.

Doma uvařené příkrmy

Pokud budete příkrmy vařit sami, dbejte na výběr potravin, které použijete. Dejte přednost doma vypěstované zelenině nebo nakupujte bio kvalitu. Vždy používejte jen potraviny, které jsou zdravé a čerstvé. Nahnilá nebo plesnivá zelenina v sobě obsahuje toxiny, proto nestačí nahnilou část jen odstranit.

Zeleninu připravujte v páře nebo vařte ve vodě. Na vaření používejte kojeneckou vodu. Vlastnoručně připravený příkrm můžete po schladnutí zamrazit například do formiček na led a vždy si rozmrazit jen potřebnou porci. Nezamrazujte příkrmy s bramborami, protože nejsou po rozmražení dobré.

Začněte zeleninou

Úplně první příkrmy mají být zeleninové, z jednoho druhu zeleniny. Nejlépe je začít mrkví, která má pro dítě příjemnou chuť. Mrkev povařte, rozmixujte na hladkou kaši a zakápněte trochou olivového oleje. Příkrm dejte dítěti před poledním kojením a poté dokojte. Začínejte s pár lžičkami a postupně dávku zvyšujte, až časem kojení nahradíte úplně. Postupně můžete zkusit nabízet k příkrmu i převařenou kojeneckou vodu nebo kojenecký čaj. Do konce prvního roku dítěte porkmy rozhodně nepřisolujte.

Jednotlivé druhy potravin zařazujte postupně. 3-4 dny po sobě dávejte jeden druh zeleniny a sledujte jestli dítě nemá nějaké negativní reakce jako je vyrážka, bolení břicha nebo nadměrné opruzení. Pokud je bez reakce, můžete stejným způsobem zařadit další druh. Vyzkoušejte postupně brambory, cuketu, dýni, brokolici, červenou řepu nebo špenát. Když víte, že jsou jednotlivé potraviny bez problémů, můžete je začít kombinovat.

Pokud dítě nějaký druh odmítá, nechte ho 2-3 dny být a pak jej zkuste nabídnout znovu.

Přidávejte postupně další potraviny

Asi po měsíci od zavedení prvních příkrmů, můžete začít přidávat libové maso - kuřecí, krůtí nebo králičí. Do příkrmů můžete přidávat i rýži. Ke konci 7. měsíce i těstoviny nebo kuskus. Maso podávejte k zeleninovému příkrmu každý den. Jednou týdně ho můžete nahradit vaječným žloutkem. Bílek dávejte až po prvním roce.

Jak si dítě zvykne na zeleninové příkrmy, začněte nahrazovat dopolední nebo odpolední kojení ovocným příkrmem. Začněte banány, jablky nebo hruškou. Jablko a hrušku zezačátku vždy povařte. Kupované ovocné přesnídávky vybírejte nepřislazované.

Má-li dítě v noci hlad, vyzkoušejte večer nemléčnou kaši, například rýžovou nebo kukuřičnou.

Jak dál?

Koncem 7.-8. měsíce podávejte příkrmy, které obsahují už větší kousky nebo příkrmy nemixujte a jen rozmačkejte vidličkou. Pokud vaše miminko nemá zoubky, nebojte se, schopnost jíst větší kousky se zoubky nesouvisí.

Kolem 8. měsíce můžete do jídelníčku dítěte zařadit neslazený bílý jogurt. Tvarohové dezerty dávejte až po prvním roce. Kolem 8-9. měsíce nabízejte i běžné pečivo namazané máslem nebo lučinou - ne celozrnné. Velikost kousků upravte schopnostem dítěte polykat.

Koncem 1. roku už by dítě mělo být schopné jíst stravu dospělých - samozřejmě nekořeněnou a nesolenou. Dítěti nedávejte sladkosti.

Kravské mléko se pro svůj vysoký obsah bílkovin nedoporučuje dříve jak po 2. roce, ideálně až po 3. roce dítěte.

Pokud budete mít ohledně zavádění prvních příkrmů jakékoliv pochybnosti, nebojte se a poraďte se s dětským lékařem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Strollering - co to je a jak začít?

Strollering - co to je a jak začít?

Máte malé miminko, které vyžaduje spoustu vaší pozornosti, ale zároveň byste ráda začala s nějakým sportem, abyste se vrátila do kondice jako před těhotenstvím? Pak máte možnost sehnat si hlídání a začít chodit cvičit třeba do fitka nebo vyzkoušejte strollering. A o co se jedná?

Jak a proč začít s poledance?

Jak a proč začít s poledance?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte nějaký nový druh pohybu a narazili jste na kurzy poledance? Nemůžete se rozhodnout, jestli to bude to pravé právě pro vás? Co od kurzů očekávat a proč vlastně začít?


Jak začít s korálkováním?

Jak začít s korálkováním?

Líbí se vám šperky z drobných korálků? Jestli jste alespoň trošičku zruční, můžete si takový šperk zkusit vyrobit sami. Pro začátek budete potřebovat především trpělivost a pevné nervy. A pokud přijdete korálkování na chuť, pak budete časem schopni si vyrobit i složitější šperky. A jak s korálkování…

Jak začít s běháním?

Jak začít s běháním?

Běh je pro člověka hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem. Je to skvělý prostředek pro udržování fyzické kondice i pro hubnutí. Navíc jde o docela levný sport, který můžete vykonávat kdekoliv a kdykoliv. Stačí jen začít. A jak na to?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!