verze pro tisk

Jak zapojit děti do domácích prací?

9. duben 2014

Nejedna matka si často povzdechne, že nedělá nic jiného, než vaří, uklízí, pere a žehlí.

Reklama

Má kolem sebe děti a manžela, ale na chod domácnosti je úplně sama. Není na čase to změnit a zapojit do domácích prací i děti? Ale jak?

Zapojte již batole!

V době, kdy potřebujete udělat co možná nejvíc domácích prací, se vám u nohou plazí vaše dvouleté dítě a chce, aby jste si s ním hrála. Ukažte mu, že i pomoc v domácnosti může být zábava.

Děti rády napodobují to, co vidí, a tak nebude problém dítě zaujmout. Zkuste mu dát hadřík na utírání prachu, malý dětský smetáček, nebo může pomáhat s podáváním kolíčků. Je dost možné, že činnost, která vám jindy trvá 30 minut vám nyní za pomoci dítěte zabere celou hodinu, ale s tím se budete muset na nějaký čas smířit. Buďte trpěliví, dítěti vše ukažte a vysvětlete.

Uklidit hračky!

Tuto činnost by si dítě mělo osvojit jako jednu z prvních domácích prací. S hračkami si hraje ono, a proto by si je mělo po sobě i uklízet. Malým dětem do tří let je třeba ještě pomoci, po větších dětech to vyžadují ale i ve školce, a tak proč tuto povinnost nezavést i doma?

S čím ještě můžou děti pomoci?

Předškolní a školní dítě už hravě zvládne utřít nádobí či nádobí vyndat z myčky. Setřít prach, vysávat, vynést koš či zalít květiny. Většina dětí ráda s maminkou vaří a peče. Čtyřleté dítě je schopné vhodnou škrabkou oškrábat brambory, smíchat ingredience na bábovku a nebo rozkrájet okurku.  Dokáže prostřít stůl, donést příbor a talíře. Stejně dobře uklidí po jídle ze stolu. Pokud dítě naučíte ihned po jídle odnést talíř, zvykne si na to a nebude to již považovat za domácí práci. Stejně tak jako odnášení špinavého prádla do pračky či prádelního koše a stlaní postele. Činnosti bude dělat automaticky.

S přibývajícím věkem více povinností!

Začněte u toho, že dítěti stanovíte pravidla. Pokud se domluvíte, že si vždy večer před koupáním uklidí hračky, trvejte na svém. Buďte důslední a nedělejte výjimky. Pokud máte víc dětí, zapojte všechny, né jen ty nejstarší.

Pokud se jedná již o předškoláka, měl by mít svoje pravidelné úkoly, které zvládne. Nezapomeňte ale na to, že domácí práce by neměly dítěti vzít veškerý volný čas!

Pokud dítě přidělený úkol nesplní, domluvte se na případných sankcích. Třeba dva dny bez televize.

Chvalte, chvalte a zase chvalte!

Dítě tak budete motivovat k další práci. Pochvalte ho i v případě, že se sice snažilo, ale práci nezvládlo úplně podle vašich představ. Když uvidí, že po něm vše předěláváte, bude se cítit zbytečně. A jestli vaše dítě něco provedlo, pak domácí práce nejsou zrovna vhodným trestem!

A co odměna?

Naučte své dítě, že povinnosti v domácnosti má každý a nejde o činnosti, které by měly být ,,proplaceny“. Úplně se ale odměnám nebraňte! Pokud s vámi dítě dělá celý týden jarní úklid, určitě si zaslouží, když ho o víkendu vezmete na zmrzlinu.

 

Dejte svým dětem pocit, že jsou součástí týmu a že se s nimi počítá. Tím, že vám pomáhá posiluje své sebevědomí, zlepšuje jemnou motoriku a učí se samostatnosti. Tak příště neuklízejte sama, ale zapojte své dítě a uvidíte, jak vám půjde práce od ruky!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak najít práci?

Jak najít práci?

Přijít o práci není nic příjemného. Nezaměstnanost je poměrně vysoká a najít dobré zaměstnání není vůbec jednoduché. Navíc v dnešní době se často musíme přizpůsobit tomu, co nám trh přináší, bez ohledu na naše vzdělání, či praxi. Jak tedy najít práci?

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

LED osvětlení je v dnešní době velice moderní. Využívá se v nejrůznějších prostorách, v domácnostech, firmách, galeriích či dílnách. Navíc sice počáteční investice není nejnižší, LED pásky však mají mnohem delší životnost, než běžné žárovky. Chcete si pořídit toto osvětlení jako osvěžení koupelny? P…


Jak na zlobivé děti?

Jak na zlobivé děti?

Děti jsou pro rodiče darem, pokladem, úžasným malým tvorem, za kterého by dali život. Jsou ale chvíle, kdy i přes velikou lásku k dětem, máte pocit, že vám z nich brzo ,,bouchne“ hlava? Když dítě začne zlobit, rodičům se zvyšuje tlak a klesá schopnost se ovládat. Jak tedy na zlobivé děti?

8 rad, jak trestat děti!

8 rad, jak trestat děti!

Každé dítě občas zazlobí, je drzé, anebo provede opravdu velkou klukovinu. Je na rodičích, aby tyto situace zvládali tak, aby svým jednáním nepoškozovali křehkou duši svého dítěte. Nutností však je, aby dítě pochopilo, že některé věci se zkrátka nedělají. Jak tedy dítě potrestat?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!