verze pro tisk

Jak je to s tykáním a vykáním? Znáte dobře pravidla etikety?

16. únor 2014

Každý den jsme ve styku s lidmi. Ať už v práci, doma nebo jdeme třeba jenom do obchodu. S někým si vykáme, s někým tykáme. Potom ale nastane situace, kdy stojíme před rozhodnutím, zda dotyčného požádat o tykání, ale nevíme, jestli se to hodí.

Reklama

Víte tedy, kdy je dobré nabídnout tykání a kdy je lepší přece jen zůstat u vykání? Kdo nabízí tykání jako první?

Záleží na tom? Určitě!

Vykání je projevem úcty k druhému člověku. Vážíme si ho pro jeho věk, zkušenosti, schopnosti, postavení a jiné hodnoty. Vykáme každému, kdo vypadá starší, je dospělý a plnoletý. Vykání cizím osobám se považuje v naší zemi za zdvořilé.

Tykání je typické pro blízké, přátelské nebo příbuzenské vztahy. Mezi příbuznými je běžným zvykem tykat si, jak v užší rodině, tak i v té širší. Také děti, kamarádi a studenti si mezi sebou tykají. Jako dospělý můžete tykat dětem i vy, ale jen do určitého věku, pak bychom měli přejít též na vykání.

A jak je to s nabídkou tykání? Zde platí jedno důležité pravidlo, a sice, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, služebně výš postavený níže postavenému, starší mladšímu. Ale pozor, jedna výjimka tu je, tykání na pracovišti je vždy v rukou nadřízeného, i když je mladší a muž.

Můžu tykání odmítnout?

Ano, tykání lze odmítnout. Pro někoho může být tykání snadné, jiný potřebuje čas. Pocit, že je vhodná doba na tykání by měly mít obě dvě strany. Pokud nám přijde tykání s určitým člověkem velmi zavazující, měli bychom mu to taktně říct. Řekneme-li: ,,Děkuji za nabídku, ale raději bych zůstal u vykání.“, neměli bychom tím nikoho urazit.

Další možností je nabídku k tykání odmítnout, ale oslovovat se navzájem křestními jmény. Působí to o něco osobněji. V některých, především mezinárodních firmách, je tento model častý.

Jak v práci?

Nadřízený by měl též dobře zvážit, zda nabízet zaměstnancům tykání nebo zůstat u vykání. Je pravda, že pokud vedoucí pracovník nemá přirozenou autoritu, vykání mu ji rozhodně nedodá.

Ovšem, když si začne s podřízenými tykat, může se stát, že u méně charakterních lidí dojde k využívání bližšího vztahu. Touží po protekci, často si myslí, že jim téměř všechno projde. Je na šéfovi, aby si toto pohlídal.

,,Potykání si“ obvykle provází stisk ruky, mnohdy přípitek, ale často taky polibek. Tady opět záleží na výše postavené osobě, jaké formě dá přednost.

Tykání po bouřlivém večírku?

Určitě se vám to již stalo. Večer navštívíte pracovní nebo jiný večírek, kdy podpořen několika panáky si „potykáte“ s kde kým. Přechod na tykání je všeobecně platný, když už k němu jednou došlo. Alkohol však není dobrý rádce, a tak pokud si nejsme jisti, bylo by dobré si o tom otevřeně promluvit, než se sobě navzájem vyhýbat, anebo předstírat, že se nic nestalo.

Velikým trapasem je také to, když jeden z vašich kolegů a kamarádů je povýšen. Najednou po vás chce, abyste si dále už jen vykali, popřípadě v práci vykat, mimo pracovní půdu tykat. Většinou se pro nás takový kolega stává nespolehlivým a nepříjemným společníkem.

 

To, že si s někým začneme tykat, není vstupenkou k tomu, že se k dotyčnému začneme chovat žoviálně, vulgárně nebo mu začneme nadávat. Ať už si tedy s člověkem tykáme či vykáme, nezapomínejme u toho na pravidla společenského chování!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Pravidla obchodní korespondence

Pravidla obchodní korespondence

Obchodní korespondence má svá pravidla a ty by měl znát každý, kdo ve firmě připravuje dokumenty. Nejdůležitější je samozřejmě dobrá znalost českého jazyka a úprava textu. Jak ale napsat písemnost tak, aby působila profesionálně a zároveň přehledně? Jaká jsou pravidla obchodní korespondence?

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Stolní tenis, ping-pong nebo také pinec, je velmi oblíbená hra, která se hraje na profesionální úrovni, ale také jen tak rekreačně. Pokud hrajete stolní tenis jen pro zábavu, není třeba žádné velké fyzické kondice a hrát ho může skoro každý. Víte, jaká jsou pravidla stolního tenisu?


Jak na podání ruky? Kdo ji podává první?

Jak na podání ruky? Kdo ji podává první?

Kdo si myslí, že způsob jakým podáme ruku druhému člověku, nic neznamená, je na velkém omylu. Podání ruky není jen pouhý pozdrav, význam je mnohem hlubší. Kdysi podání ruky dokazovalo, že v ruce nedržíme zbraň, proto musí být symbolika podávání ruky tak čistá. Jak tedy na správné podání ruky a kdo j…

Jak se zbavit octomilek?

Jak se zbavit octomilek?

Určitě to také znáte, necháte na stole mísu s ovocem a během pár dní se kolem ní vznáší spousta malých mušek. Jde o octomilky, které milují zralé až přezrálé ovoce a jak se jednou objeví, přibývají bleskovou rychlostí a jen tak se jich nezbavíte. Jak s octomilkami co nejrychleji zatočit a co dělat p…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!