verze pro tisk

Jak se naučit asertivitě?

18. červen 2014

Málokdo z nás umí jednat asertivně. Často tak mezi lidmi dochází ke zbytečným rozporům, omylům a nedopatřením. Leckdy se snažíte něco druhému vysvětlit a neubráníte se u toho agresivnímu chování a manipulaci? Nebo se naopak dostanete do situace, která je vám nepříjemná, neustále ustupujete a váš sen a původní plán mizí v nedohlednu? Jak z toho ven? Naučit se asertivnímu chování! Ale jak?

Reklama

Co je to asertivita?

Asertivita je zdravé, přiměřené sebeprosazování a určitý způsob komunikace, kdy zachováváme práva svá i práva ostatních.

Jaká jsou základní asertivní práva?

Chcete-li se chovat asertivně a naučit se i asertivně jednat s lidmi, je nutné osvojit si toto desatero zásad – vašich práv!

 1. Máte právo sám posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i jejich důsledky sám zodpovědnost.
 2. Máte právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující vaše chování.
 3. Máte právo sám posoudit, zda a nakolik jste zodpovědný za problémy druhých lidí.
 4. Máte právo změnit svůj názor.
 5. Máte právo dělat chyby a být za ně zodpovědný.
 6. Máte právo říct „já nevím“.
 7. Máte právo být nezávislý na dobré vůli ostatních.
 8. Máte právo dělat nelogická rozhodnutí.
 9. Máte právo říci „já ti nerozumím“.
 10. Máte právo říci „je mi to jedno“.

Kde začít? Naučte se říkat ,,NE“!

Plánujete si víkend na chatě, těšíte se na odpočinek, klid a místo bez lidí. V tom přijde vaše kolegyně a poprosí vás, zda by jste za ní nevzala víkendovou službu, protože by ráda odjela s rodinou na chalupu. Vypadá to na stejný nápad, říkáte si v duchu a je vám trapné odmítnout. A tak si nakonec místo opalování a relaxování na chalupě, ,,užijete“ víkend v pracovním procesu. Máte přece nárok na to říci ,,NE“ a to bez jakýchkoliv výčitek a vysvětlování! Své rozhodnutí definujte jasně a zřetelně a nedejte prostor k přemlouvání!

Chvalte a nechte se pochválit!

V dnešní společnosti často s chválou velmi šetříme! Přitom chvála má pozitivní vliv. Člověk se nejen vybičuje k vyššímu výkonu, ale pochválený člověk vypadá, tak nějak spokojeněji a často se usmívá, má dobrou náladu. Umíte lidé ve vašem okolí pochválit? Říct své ženě, že ji ty nové šaty ohromně sluší? A co chválu přijmout? Nesnažíte se ji bagatelizovat, shazovat a zamluvit? Nechte se pochválit, pokud si to zasloužíte, je to přece velice příjemné!

Přijměte kritiku!

Kritika oproti chvále není dnes nic neobvyklého, lidé si tak nějak zvykli všechno a všechny kritizovat. Naučte se bránit nepřiměřené kritice, máte 3 možnosti jak na to!

 • Souhlas s kritikou - Jednoduše dáte člověku, který vás kritizuje, za pravdu.
 • Otevřené dveře – tato technika nás učí akceptovat manipulativní kritiku. Směřuje váš hovor k hádce? Přiznejte svému kritikovi, že může mít pravdu, nezahrnujte ho argumenty, pouze mu dodejte vlastní hledisko celé věci. Tím, že s ním budete souhlasit, se hádce můžete vyhnout.
 • Zeptejte se na negativa – nenechte se kritikou vyvést z míry, ale podpořte protistranu ke kritizování svými doplňujícími otázkami. Přeberete tak iniciativu a vaše dotazy vás mohou dovést k celkem konstruktivní diskuzi.

Svou kritiku přijměte, ale nemusíte se u toho ponižovat, dokolečka omlouvat a klečet na kolenou. Raději si vezměte ponaučení!

 

Nenechte se citově vydírat a zastrašovat. Nebojte se, že kvůli tomu, že se budete chovat asertivně, ztratíte přátelé a známe. Pokud by tomu tak skutečně bylo, věřte, že to opravdoví přátelé nebyli. Jednejte tak, aby jste se sami sobě mohli podívat do očí a měli ze sebe dobrý pocit!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?


Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!