Jak se naučit asertivitě?
18. červen 2014Málokdo z nás umí jednat asertivně. Často tak mezi lidmi dochází ke zbytečným rozporům, omylům a nedopatřením. Leckdy se snažíte něco druhému vysvětlit a neubráníte se u toho agresivnímu chování a manipulaci? Nebo se naopak dostanete do situace, která je vám nepříjemná, neustále ustupujete a váš sen a původní plán mizí v nedohlednu? Jak z toho ven? Naučit se asertivnímu chování! Ale jak?
ReklamaCo je to asertivita?
Asertivita je zdravé, přiměřené sebeprosazování a určitý způsob komunikace, kdy zachováváme práva svá i práva ostatních.
Jaká jsou základní asertivní práva?
Chcete-li se chovat asertivně a naučit se i asertivně jednat s lidmi, je nutné osvojit si toto desatero zásad – vašich práv!
- Máte právo sám posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i jejich důsledky sám zodpovědnost.
- Máte právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující vaše chování.
- Máte právo sám posoudit, zda a nakolik jste zodpovědný za problémy druhých lidí.
- Máte právo změnit svůj názor.
- Máte právo dělat chyby a být za ně zodpovědný.
- Máte právo říct „já nevím“.
- Máte právo být nezávislý na dobré vůli ostatních.
- Máte právo dělat nelogická rozhodnutí.
- Máte právo říci „já ti nerozumím“.
- Máte právo říci „je mi to jedno“.
Kde začít? Naučte se říkat ,,NE“!
Plánujete si víkend na chatě, těšíte se na odpočinek, klid a místo bez lidí. V tom přijde vaše kolegyně a poprosí vás, zda by jste za ní nevzala víkendovou službu, protože by ráda odjela s rodinou na chalupu. Vypadá to na stejný nápad, říkáte si v duchu a je vám trapné odmítnout. A tak si nakonec místo opalování a relaxování na chalupě, ,,užijete“ víkend v pracovním procesu. Máte přece nárok na to říci ,,NE“ a to bez jakýchkoliv výčitek a vysvětlování! Své rozhodnutí definujte jasně a zřetelně a nedejte prostor k přemlouvání!
Chvalte a nechte se pochválit!
V dnešní společnosti často s chválou velmi šetříme! Přitom chvála má pozitivní vliv. Člověk se nejen vybičuje k vyššímu výkonu, ale pochválený člověk vypadá, tak nějak spokojeněji a často se usmívá, má dobrou náladu. Umíte lidé ve vašem okolí pochválit? Říct své ženě, že ji ty nové šaty ohromně sluší? A co chválu přijmout? Nesnažíte se ji bagatelizovat, shazovat a zamluvit? Nechte se pochválit, pokud si to zasloužíte, je to přece velice příjemné!
Přijměte kritiku!
Kritika oproti chvále není dnes nic neobvyklého, lidé si tak nějak zvykli všechno a všechny kritizovat. Naučte se bránit nepřiměřené kritice, máte 3 možnosti jak na to!
- Souhlas s kritikou - Jednoduše dáte člověku, který vás kritizuje, za pravdu.
- Otevřené dveře – tato technika nás učí akceptovat manipulativní kritiku. Směřuje váš hovor k hádce? Přiznejte svému kritikovi, že může mít pravdu, nezahrnujte ho argumenty, pouze mu dodejte vlastní hledisko celé věci. Tím, že s ním budete souhlasit, se hádce můžete vyhnout.
- Zeptejte se na negativa – nenechte se kritikou vyvést z míry, ale podpořte protistranu ke kritizování svými doplňujícími otázkami. Přeberete tak iniciativu a vaše dotazy vás mohou dovést k celkem konstruktivní diskuzi.
Svou kritiku přijměte, ale nemusíte se u toho ponižovat, dokolečka omlouvat a klečet na kolenou. Raději si vezměte ponaučení!
Nenechte se citově vydírat a zastrašovat. Nebojte se, že kvůli tomu, že se budete chovat asertivně, ztratíte přátelé a známe. Pokud by tomu tak skutečně bylo, věřte, že to opravdoví přátelé nebyli. Jednejte tak, aby jste se sami sobě mohli podívat do očí a měli ze sebe dobrý pocit!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!