verze pro tisk

Návod, jak správně servírovat alkohol

24. květen 2015

Chystáte oslavu nebo sváteční oběd a budete podávat i alkohol? I když nejde o oficiální společenskou akci, je dobré, když víte jak alkohol správně naservírovat. V tomto článku se nebudeme zabývat podáváním piva, vína či šampaňského, ale zaměříme se na destiláty a likéry. Jak tedy podávat alkohol?

Reklama

Destiláty, které se pijí "na ex"

Vodka, ovocné pálenky a některé destiláty a likéry se pijí tzv. na ex. Nalévají se do malých skleniček označovaných jako panáky, ze kterých se naráz vypijí.

Likéry a destiláty k dlouhému popíjení?

Alkohol, který se popíjí pomalu a po malých doušcích jen tak pro chuť, se nalévá do tzv. likérek. To jsou malé skleničky s dlouhou nožkou, které se drží právě za nožku, aby se alkohol v ruce neohříval.

Jak podávat whisky?

Většina lidí si myslí, že whisky se má podávat ve skleničce se silným dnem a rovnýma stěnama, které se říká whiskovka, to ale není pravda. Správná sklenička na whisky je ta na krátké nožce a má tvar tulipánu. Důležité je, že se sklenička směrem nahoru k okraji zužuje, protože jen tak se může správně rozvinout vůně whisky.

Z toho důvodu by se whiskytaké neměla podávat s ledem, ale měla by mít pokojovou teplotu.

Jak podávat koňak?

Na koňak se používá sklenička z tenkého skla, která má nožku a je velmi oblá a nahoře se zužuje. I když má sklenička nožku, máte-li v ní koňak, drží se za nádobu, nikoliv za nožku. Skleničku na koňak lze použít také na whisky.

Jak podávat sherry?

Chcete-li podávat sherry, tedy něco mezi vínem a destilátem, nalévá se do speciálních skleniček určených přímo na tento nápoj. Jde o skleničku o objemu okolo 120 ml, která vypadá jako zmenšenina skleničky na víno. V tomto typu skleničky můžete podávat i likéry, dezertní vína, ale i portské.

Jak podávat portské?

Portské víno se podává ve skleničkách tulipánového tvaru na nožce, můžete ho ale nalít také do skleničky na sherry, ale i do té na bílé víno.

Portské se podává v pokojové teplotě, ale je možné ho pít i vychlazené. Záleží na vás a na vaší chuti.

Jak podávat cinzano a jiné aperitivy?

Chcete-li servírovat před obědem aperitiv, hodí se skleničky ve tvaru misky na vysoké nožce. Například cinzano se podává vychlazené s plátkem citronu.

Správně naservírovaný alkohol vypadá lépe a umožní vám vychutnat si jeho chuť. Proto věnujte správnému podávání alkoholu pozornost a uvidíte, že to ocení i vaši hosté.

A pokud budete podávat také jídlo, mohl by se vám hodit článek Jak správně stolovat?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.54 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Návod na vázání kravaty

Návod na vázání kravaty

Kravata je módním doplňkem, který patří do každého obleku. Někteří muži ji nosí skoro každý den, protože to vyžaduje jejich zaměstnání, jiní si berou kravatu jen při vyjímečné příležitosti, např. na svatbu nebo ples. Způsobů jak kravatu uvázat je mnoho. V tomto článku najdete návod na uvázání dvou n…

Návod, jak zrychlit internet

Návod, jak zrychlit internet

Zdá se vám, že rychlost vašeho internetu není taková, jaká by měla být? Koho by také bavilo stále čekat, než se mu načte požadovaná stránka. Chyba ale nemusí být jen na straně internetového připojení. Pojďte se podívat, jak je možné zrychlit internet.


Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Když chcete mít na své zahrádce soukromí, postavte si kolem plot, který vytvoří pomyslný ochranný štít před zraky kolemjdoucích. Může to být plot dřevěný, který zvládnete postavit s trochou zručnosti a trpělivosti i sami. A jak ho postavit?

Jednoduchý návod, jak vyrobit lampion

Jednoduchý návod, jak vyrobit lampion

Jak se na podzim začne brzy stmívat, konají se v některých městech lampionové průvody pro děti. Takový lampion si můžete koupit za pár korun, ale větší radost vám udělá, když si ho sami vyrobíte. Není na tom nic složitého a do práce můžete zapojit i svoje děti. I ty nejmenší zvládnou vyzdobit a poma…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!