verze pro tisk

Jak motivovat zaměstnance

15. květen 2015

Chcete, aby vaši zaměstnanci pracovali s nadšením a s chutí? Pak je musíte správně motivovat. Někteří lidé si myslí, že stačí řádné finanční ohodnocení a lidé budou pracovat dobře a s nadšením, ale tak jednoduché to není. Jak tedy motivovat zaměstnance?

Reklama

Odpovídající plat

Hlavním prostředkem odměňování zaměstnanců je samozřejmě plat. Ten by měl dosahovat odpovídající výše.

Pokud by byl příliš nízký, zaměstnanci nebudou chtít podávat lepší výkony. Ale ani vyšší odměny nemusí fungovat jako prostředek motivace. Nadstandardní odměny jako je 13. a 14. plat jsou někdy považovány za samozřejmost a zaměstnance nijak navíc nemotivují.

Další benefity

K častým benefitům často patří stravenky, dovolená navíc, příspěvky na sport a kulturu, životní nebo penzijní připojištění.

Pokud zaměstnanec potřebuje ke své práci mobilní telefon a notebook, nevydávejte je za benefity. Benefitem můžou být v případě, že je zaměstnanec může používat také k soukromým účelům. Podobně to platí se služebním automobilem.

Potřeba seberealizace

Motivovat lze ale i jinak než finančními prostředky. Každý člověk má také určitou potřebu seberealizace. Vždyť většinu svého času tráví v práci, proto chce mít možnost osobního růstu, a být obklopen příjemným a vhodným pracovním prostředím.

Motivačně proto působí, když má zaměstnanec možnost dalšího vzdělávání (výuka cizích jazyků, různá školení) a ví, že se může posouvat vpřed.

Lidé také potřebují vědět, že jsou užiteční a někdo si jejich práce váží. Jako šéf mějte přehled o tom, co vaši lidé dělají a nebojte se je pochválit. Komunikace mezi vedoucími a jejich podřízenými je velmi důležitá.

Vlídné pracovní prostředí

Dobrá a přátelská atmosféra také pomáhá k lepším výkonům. K utužování vztahů na pracovišti jsou vhodné různé teambuildingové akce. Zaměstnanci tak mají možnost setkat se i jinak než v práci a lépe se poznat.

Jak vidíte, peníze nejsou jediným prostředkem k motivaci zaměstnanců. Proto se zamyslete nad tím, čím můžete podpořit výkonnost a přístup k práci svých zaměstnanců.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak motivovat zaměstnance a potěšit obchodní partnery a zákazníky?

Jak motivovat zaměstnance a potěšit obchodní partnery a zákazníky?

Každý solidní zaměstnavatel se snaží motivovat své zaměstnance a zároveň potěšit klienty a obchodní partnery. V případě zaměstnanců jde zejména o různé finanční bonusy a další benefity. Obchodní partnery pak nejvíce zaujmou reklamní předměty. V tomto směru dnes máte široké možnosti.

Jak napsat výpověď?

Jak napsat výpověď?

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?


Jak ukončit pracovní poměr okamžitě?

Jak ukončit pracovní poměr okamžitě?

Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je upraven v Zákoníku práce. Udává, jaké mají jednotlivé strany práva, ale i povinnosti, kdy a jak vzniká pracovní vztah a kdy zaniká. V Zákoníku je uvedeno více druhů ukončení pracovního poměru. Víte ale, že pracovní poměr lze ukončit okamžitě?

Proč je důležité mít svého trenéra a jak ho vybrat?

Proč je důležité mít svého trenéra a jak ho vybrat?

Chcete chodit do fitness centra, ale nevíte, jak začít, jaké cviky jsou pro vás vhodné a jak je provádět? Připadají vám cvičící stroje víc jako stroje mučící? Nebo již cvičit chodíte a nevíte, zda děláte vše správně? To jsou důvody, proč si zaplatit hodinu s osobním trenérem.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!