verze pro tisk

Jak probíhá dědické řízení?

24. září 2014

Právě jste se dozvěděli o tom, že máte dědit a už teď se obáváte toho, že celá věc bude nepříjemná a vás čeká jen lítání po úřadech? Dědické řízení může být někdy  nekonečné, ale také může jít všechno jako po másle. Víte, na co se připravit? Jak probíhá dědické řízení?

Reklama

Kdy začíná dědické řízení?

Dědické řízení zahajuje příslušný okresní soud podle bydliště zemřelého. Ten získá informaci o úmrtí osoby a celou věc předá pověřenému pracovníkovi. Jedná se o soudního komisaře – notáře. V případě dědictví si tedy notáře vybrat sami nemůžete, bude vám přidělen podle tzv. dědického rozvrhu. Toto rozdělení zajišťuje nestrannost notáře vůči zúčastněným.

Předběžné šetření notáře

Po přidělení spisu osloví notář potencionální dědice - často vypravitele pohřbu a začíná předběžné šetření. Tento proces má za úkol zjistit, kdo je dědic ze zákona, zda existuje závěť ,  nebo jaký zanechal  zemřelý majetek. Tyto informace jsou pro notáře orientační a dalším šetřením zkoumá skutečnosti.

Co vše notáře zajímá?

 • Notář zpravidla navštíví evidenci závětí, kterou zajišťuje Notářská komora České Republiky. Zde zjistí, zde závěť ve formě notářského zápisu vůbec  existuje, nebo zda byla závěť uložena do úschovy k některému z notářů. V tomto případě musí onen notář vystavit  ,, Protokol  o  zjištění stavu a obsahu závěti“ a musí být neprodleně předám notáři, který vyřizuje dědictví.
 • V případě úmrtí jednoho z manželů notář zjišťuje, zda byla sepsána předmanželská smlouva.
 • Pro zjištění okruhu dědiců může notář oslovit centrální evidenci obyvatel
 • Stav majetku notář ověřuje za pomoci výpisu z katastru nemovitostí
 • Obrátit se může i na banky, úřady a jiné instituce pro zjištění veškerých předmětů dědictví, ale jen na základě informace od pozůstalého! ( např. získá informaci  o existenci vkladní knížky) Pokud je účet v bance na  jméno zemřelého, banka jeho účet zablokuje a otevře, až po vyřešení dědictví
 • Co přinést na předběžné šetření?

 • Občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti
 • Závěť, která nebyla sepsána u notáře, ale nalezena např. doma
 • Jména a adresy všech potencionálních dědiců a data jejich narození
 • Vkladní knížky, všechny podklady k běžným, devizovým a sporožirovým účtům nebo doklady k jinému finančnímu majetku
 • Doklady o členství  v družstvech  ( stavebním bytovém)
 • Vlastnické listiny k nemovitému majetku ( domy, chaty, byty, lesy a další pozemky)
 • Velký technický průkaz od vozidla, které zemřelý vlastnil
 • Doklady či smlouvy o půjčkách, kreditních kartách, dluzích.

Jaký je další postup?

Po shromáždění veškerých informací notář sezve možné dědice na jednání. Pozůstalé seznámí s tím, co stojí v závěti, pokud byla sepsána a také s tím, že dědictví můžou nejen přijmout, ale např. i odmítnout, pokud se jedná o dluhy. Zdědit dluhy může dědic až do výše ceny nabytého dědictví.

Notář dědice pobídne k tomu, aby mezi nimi byla sepsána dohoda o vypořádání dědictví. Jestliže je dohoda uzavřena, je vydáno usnesení o jejím schválení . Notář vše sepíše a po podepsání všech zúčastněných a vzdání se práva odvolání, je celá věc uzavřená.

V případě, že někdo nesouhlasí a k dohodě nedojde, je dědictví rozděleno podle  zákonných podílů.

Dědické skupiny

Postupuje se podle čtyř základních dědických skupin.  V každé dědické skupině dědí dědicové rovným dílem, pokud není dědiců v jedné skupině, nastupují dědici z další skupiny:

 1. Dědí manžel, nebo registrovaný partner a děti zemřelého ( pokud děti nejsou – mohou dědit vnuci. Manžel/partner nesmí ale dědit sám a pokud je jediným dědicem v první skupině,  přesouvá se do druhé skupiny.
 2. Dědí manžel/ partner, rodiče zemřelého nebo osoba ,,spolužijící“ . Manžel/ partner získává ½ dědictví, ostatní dělí rovným dílem. Pokud nedědí manžel/partner, ani rodiče, přesouvá se ,,spolužijící“ osoba do třetí skupiny.
 3. Dědí sourozenci zemřelého a ,,spolužijící osoba“ a ti všichni rovným dílem. Pokud nedědí sourozenci, mohou dědit jejich děti, tzn. neteře a synovci zesnulého.
 4. Prarodiče zemřelého a to z obou stran ( ze strany matky i otce) a to rovným dílem. Nedědí-li nikdo z prarodičů, připadá jejich podíl jejich dětem.

Dědictví, které nenabude žádný dědic, automaticky připadne státu

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?

Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?

V jednom z předchozích článků jsme vám nastínili, jak se počítá nemocenská v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Jako náhrada výpadku běžného příjmu jde o zásadní finanční pomoc, která se vyplácí za každý den pracovní neschopnosti. Její výše je odvozená krom jiného od výše vašeho běžného denní…

Jak na vlhké zdivo? Pomůže chemická injektáž

Jak na vlhké zdivo? Pomůže chemická injektáž

Problémy s vlhkostí zdiva se vyskytují zejména ve starších rodinných a bytových domech. Při jejich stavbě se totiž ještě nepoužívaly moderní metody a technologické postupy. Nadměrná vlhkost přitom může způsobit nejen zhoršení kvality bydlení, ale i mnoho zdravotních potíží. Jedním z účinných řešení,…


Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Většina studentů se po maturitě hlásí na vysokou školu. A mnoho z nich má větší obavy z přijímacích zkoušek na vysokou školu, než-li z celé maturity. Je k tomu důvod? A jak se vlastně dobře připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu?

Jak vyhlásit osobní bankrot?

Jak vyhlásit osobní bankrot?

Většina z nás chce mít hezké bydlení, pěkné vybavení domu, přepychovou kuchyň a nejnovější auto. Jen málokdo tohle vše zvládne bez úvěru, půjčky, hypotéky. Bohužel, někdy se stane, že dluhů je více, než je zdrávo, a tak si člověk bere další a další půjčky, jen aby zaplatil ty předešlé. Pokud jste…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!