Jak se bránit exekuci?
3. únor 2015Každý, kdo si někdy půjčil nějaký finanční obnos, se může dostat do situace, že své dluhy nebude moci splácet. Potom se může stát, že na něho bude uvalena exekuce. Jak se exekuci bránit a co dělat, když je uvalena na někoho ze společné domácnosti?
ReklamaKdy dochází k exekuci?
V případě, že své dluhy nejste schopni splácet, může se věřitel obrátit na soud a požádovat soudní vymáhání dluhů, tzv. exekuci. Jak bude exekuce provedena, záleží na exekutorovi - srážky ze mrzy, zabavení věcí, atd. Existují ale pravidla, co exekutor smí a nesmí.
Problémy mohou nastat v případě, že byla na vás exekuce uvalena neoprávněně nebo byla uvalena na některého ze členů vaší domácnosti. Jak se bránit exekuci?
Odvolání proti nařízené exekuci
Po rozhodnutí soudu o uvalení exekuce bude dlužníkovi doručeno soudní oznámení o exekuci. Jestliže byl dluh již uhrazen nebo jste se s věřitelem domluvili na splátkovém kalendáři, podejte u soudu odvolání proti nařízené exekuci. Musíte tak učinit do 15 dnů od doručení oznámení.
Návrh na odklad exekuce
V případě, že by provedení exekuce mělo pro vás nebo vaší rodinu zvlášť nepříznivé následky, je možné u soudně pověřeného exekutora podat návrh na odklad exekuce. Přesné podmínky pro odložení exekuce jsou dané zákonem.
Exekutora od svých dveří nevyženete
Jestliže se u vašich dveří objeví exekutor, nesmíte mu bránit ve výkonu. Po exekutorovi vyžadujte předložení služebního průkazu a také soudního nařízení k provedení exekuce.
Když chce exekutor zabavit vaše věci a vy nedlužíte
K největším problémům dochází v případě, že sdílíte domácnost s dlužníkem a přijde exekutor. Může se stát, že bude chtít zabavit věci, které nepatří dlužníkovi, ale jsou vaše. Je na vás, abyste svůj majetek bránili a je třeba jednat ihned. Máte dvě možnosti jak svůj majetek bránit.
Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu
Dokažte exekutorovi, že zabavované věci jsou vaše a požádejte o jejich vyškrtnutí ze soupisu. K tomu je třeba předložit důkaz, že dané věci opravdu patří jen vám - fakturu nebo účtenku s vaším jménem.
Podejte vylučovací žalobu
Jestliže exekutor odmítne věci vyškrtnout ze soupisu, musíte k soudu podat vylučovací žalobu. Je důležité, abyste s exekutorem ihned na místě sepsali zápis o tom, že s exekucí nesouhlasíte a zabavení daných věcí považujete za neoprávněné.
Vždy vyžadujte přesný soupis všech zabavených věcí, který vám bude předložen přímo na místě.
Ale pozor, exekutor může zabavit i věci, které jsou ve společném jmění manželů, pokud dluhy vznikly za trvání manželství.
Co exekutor nesmí zabavit?
Pamatujte, že exekutor nesmí zabavit nic, co nezbytně potřebujete k životu vy nebo vaše rodina. Jde hlavně o nutné oblečení, hygienické potřeby, základní vybavení domácnosti.
Nesmí také zabavit věci, které potřebujete k vykonávání svých pracovních úkolů nebo věci, které mají citovou hodnotu - např. hračky, snubní prsteny nebo domácí mazlíčky.
Stížnost na exekutora
Pokud se vám nezdá způsob jakým exekutor postupuje, můžete podat na exekutora stížnost.
Provádění exekuce není nikdy příjemná a pokud se dozvíte, že někdo z vašich příbuzných dluží, začněte jednat ještě před tím, než dojde k uvalení exekuce. Snažte se dlužníka donutit splácet a k vašim věcem mějte doklady na jméno, abyste se v případě neoprávněné exekuce mohli bránit.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!