verze pro tisk

Jak se platí pracovní úraz?

12. duben 2015

Při nástupu do zaměstnání jste jistě prošli školením o bezpečnosti práce. Někdy se ale může stát, že i přes dodržování bezpečnostních pravidel, dojde ke zranění. Toto zranění může být jen drobného charakteru, ale také může dojít k vážnějšímu zranění, které vás na dlouhou dobu vyřadí z pracovního procesu, v nejhorším případě může dojít i k úmrtí. Na co máte v případě pracovního úrazu nárok? Pojďte se podívat, jak se platí pracovní úraz.

Reklama

Pracovní úraz

V zákoně je pracovní úraz definován jako poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k němu nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud se vám stane jakýkoliv pracovní úraz, je vaší povinností ho nahlásit zaměstnavateli, který ho prošetří. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, měli byste se zaměstnavatelem v šetření spolupracovat. Zaměstnavatel musí úraz také zapsat do tzv. knihy úrazů.

Kdy nejde o pracovní úraz

Jako pracovní úraz nebude uznán takový úraz, který vznikl zaměstnanci, který byl pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Jako pracovní úraz se nebere ani úraz, který vznikl na cestě do práce nebo z práce.

V případě, že zaměstnanec porušil nějaká pravidla nebo jednal lehkomyslně, může zaměstnavatel přistoupit k odpovídajícímu krácení náhrad. Vše je na individuálním posouzení konkrétního pracovního úrazu.

Náhrada ztráty výdělku

V případě, že jste v důsledku pracovního úrazu museli zůstat doma na nemocenské, náleží vám náhrada ztráty výdělku, kterou vám bude vyplácet zaměstnavatel.

V případě pracovní neschopnosti vám náleží dávky nemocenské, jejichž výše je ale výrazně nižší než váš plat. O tom, jak se nemocenská spočítá, se dočtete ve článku Jak se počítá nemocenská? V případě pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu vám zaměstnavatel doplatí rozdíl mezi nemocenskou a vaším průměrným platem. Vy tedy dostanete v součtu váš průměrný plat.

Pokud jste museli být kvůli úrazu přeřazeni na méně placenou práci, i zde vám zaměstnavatel musí dorovnat plat do výše vašeho průměrného výdělku před úrazem.

Bolestné a ztížení společenského uplatnění

Další, na co máte nárok, je tzv. bolestné a ztížení společenského uplatnění. Jde o jednorázovou dávku, kterou vám zaplatí zaměstnavatel. Její výše se odvíjí od závažnosti úrazu.

Náhrada výdajů na léčbu

S léčbou souvisí náhrada výdajů za léčbu. Zaměstnavatel by vám měl na základě dokladů proplatit také všechny náklady spojené s léčbou. Nejde jen o platbu za léky a vyšetření, ale také náklady na cestu k lékaři a zpět. A to i pro osobu, která vás v případě nutnosti doprovází.

Náhrada věcné škody

Pokud vám při úrazu vznikla věcná škoda, např. roztržená bunda, rozbité brýle nebo hodinky, máte nárok na náhradu věcné škody.

Odškodnění v případě smrti

V případě smrti následkem pracovního úrazu mají pozůstalí nárok na náhradu nákladů spojených s pohřbem, nákladů na výživu pozůstalých a také na jednorázové odškodnění ve výši 240 000,- pro manželku (manžela), děti nebo i rodiče, pokud s nimi žil zemřelý ve společné domácnosti.

Pokud máte nějaké pochybnosti o tom, jak váš zaměstnavatel postupoval v případě pracovního úrazu, obraťte se na inspektorát práce nebo na hygienickou stanici s žádostí o prošetření pracovního úrazu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.56 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak ukončit pracovní poměr okamžitě?

Jak ukončit pracovní poměr okamžitě?

Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je upraven v Zákoníku práce. Udává, jaké mají jednotlivé strany práva, ale i povinnosti, kdy a jak vzniká pracovní vztah a kdy zaniká. V Zákoníku je uvedeno více druhů ukončení pracovního poměru. Víte ale, že pracovní poměr lze ukončit okamžitě?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Hledáte už delší dobu práci, ale pokaždé, když slyšíte o pracovním pohovoru, vstávají vám vlasy hrůzou? Bojíte se, že se u pohovoru totálně znemožníte? Nemějte strach, stačí dodržet několik zásad a příští měsíc možná nastoupíte na vysněné pracovní místo!


Jak se obléci na pracovní pohovor: Oblečení může přispět k získání zaměstnání

Jak se obléci na pracovní pohovor: Oblečení může přispět k získání zaměstnání

V momentě, kdy se ucházíte o nové zaměstnání, vás pravděpodobně čeká osobní pracovní pohovor v místě zaměstnavatele. Kromě dobré přípravy a sepsání životopisu byste neměli zapomenout ani na vzhled. Právě ten může při osobním setkání hrát velmi významnou roli. Často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. …

Jak se počítá nemocenská?

Jak se počítá nemocenská?

Každý z nás občas onemocní. Když je to rýma a kašel nebo lehká viróza, většinou i dál chodíte do práce a čekáte na dny volna, abyste se mohli vyležet. Je-li nemoc taková, že chodit do práce nejde, přemýšlíte zda si vzít dovolenou nebo si nechat vystavit u lékaře neschopenku. V tomto článku se dozvít…
Vložit komentář

Komentáře

Renata

neděle, 20. březen 2016
19:39

Chtěla bych jen podotknout, že je následně dobré si nechat přepočítat odškodné za pracovní úraz u nezávislého poradce-je to zcela zdarma. Pokud vám poradce vymůže vyšší částku, než tu, která vám byla vyplacena (a vy dostanete doplatek), pak má poradce nárok na odměnu dle stanoveného sazebníku. Pokud vás tato nabídka zaujala, pak mě, prosím, kontaktujte: kick@centrum.cz


Napsal: Renata [Odpovědět]

martin

pondělí, 13. duben 2015
06:45

Dovoluji si doplnit, že definice co je a co není pracovní úraz je poněkud složitější. Přesnější popis pracovního úrazu najdete např. na http://www.pracovniuraz.cz/poradna/co-je-to-pracovni-uraz/


Napsal: martin [Odpovědět]

Josef M.

pátek, 26. únor 2016
07:22

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jestli existuje 1 formulář na odškodnění po neschopnosti-pracovního urazu.Nebo musím zaměstnavatele o vše na co mám nárok žádat zvlášt.To je-formulář na doplatek mzdy,formulář -na bolestné,formulář-na proplacení cestovních výdaju.Pokud ano-kdo mi ty formuláře vydá,nebo kde si je mám zajistit.Děkuji předem,Marek.


Napsal: Josef M. [Odpovědět]