Jak se počítá nemocenská?
9. únor 2015Každý z nás občas onemocní. Když je to rýma a kašel nebo lehká viróza, většinou i dál chodíte do práce a čekáte na dny volna, abyste se mohli vyležet. Je-li nemoc taková, že chodit do práce nejde, přemýšlíte zda si vzít dovolenou nebo si nechat vystavit u lékaře neschopenku. V tomto článku se dozvíte, jak se počítá nemocenská.
ReklamaNemocenská
Nemocenská je dávka vyplácená okresní správou sociálního zabezpečení všem, kteří jsou v pracovní neschopnosti a účastní se na nemocenském pojištění.
Účelem nemocenské je nahradit výpadek příjmu v případě pracovní neschopnosti. Je vyplácena za každý den pracovní neschopnosti a to od 15. dne této neschopnosti a to i za víkendy.
Platí, že čím vyšší příjmy máte, tím vyšší nemocenská bude.
Kolik dostanete?
Za první 3 dny pracovní neschopnosti vám nenáleží žádná náhrada mzdy, tudíž nedostatete nic.
Od 4. do 14. dne nemoci vám váš zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za pracovní dny, kdy nejste v práci, a to ve výši 60% průměrné denní mzdy.
Teprve od 15. dne pracovní neschopnosti vám náleží nemocenská. Její výše se vypočítá z vašeho průměrného denního příjmu.
Redukovaný denní příjem
Nejprve je třeba určit výši redukovaného denního příjmu. Ten se odvíjí od vašeho průměrného denního příjmu.
- je-li váš denní příjem do 888,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 90% z vašeho denního příjmu
- je-li váš denní příjem od 888,- do 1331,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 60% z vašeho denního příjmu
- je-li váš denní příjem od 1331,- do 2662,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 30% z vašeho denního příjmu
Výše nemocenské
Z redukovaného denního příjmu se dále spočítá 60% a to je výsledná výše nemocenské, která vám bude vyplácena.
Kolik peněz celkem za dobu pracovní neschopnosti dostanete, záleží na tom, jak dlouho budete nemocní. Máte-li tu možnost, je finančně výhodnější v případě krátké nemoci čerpat řádnou dovolenou.
Kontroly v pracovní neschopnosti
V případě, že k vám přijde kontrola z OSSZ v době vaší pracovní neschoponosti a vy nebudete doma, můžete o dávky přijít. Proto pozor při vyplňování neschopenky, kam nahlásíte adresu, kde budete stonat.
Nemocenská pro OSVČ
Osoby samostatně výdělečně činné mají také na nemocenskou nárok, ale jen v případě, že se účastní na dobrovolném nemocenském pojištění.
Výše nemocenské se pak vypočítá jako 60% z redukovaného denního příjmu a je vyplácena po celou dobu trvání pracovní neschopnosti. Ale většina OSVČ se dobrovolného nemocenského pojištění neúčastní, takže nemocenskou nepobírají.
Tak ať jste v pracovní neschopnosti co nejméně!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1.77 hvězdiček / Hodnoceno: 13x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Iveta Procházková
úterý, 6. prosinec 201620:29
Dobrý den, jsem nemoc. od 1.12. 16 a nevím co vyplnit na neschopence a podepsat a co poslat do účtárny, jaké díly vyplnit. Pracuji ve státní firmě. Děkuji
Napsal: Iveta Procházková [Odpovědět]
Rudolf Fuciman
čtvrtek, 14. prosinec 201710:28
Z jaké měsiční mzdy se vypočítává denní průměr pro výpočet nemocenských dávek.Z čísté mzdy a nebo z hrubé mzdy.
Napsal: Rudolf Fuciman [Odpovědět]