verze pro tisk

Jak se počítá nemocenská?

9. únor 2015

Každý z nás občas onemocní. Když je to rýma a kašel nebo lehká viróza, většinou i dál chodíte do práce a čekáte na dny volna, abyste se mohli vyležet. Je-li nemoc taková, že chodit do práce nejde, přemýšlíte zda si vzít dovolenou nebo si nechat vystavit u lékaře neschopenku. V tomto článku se dozvíte, jak se počítá nemocenská.

Reklama

Nemocenská

Nemocenská je dávka vyplácená okresní správou sociálního zabezpečení všem, kteří jsou v pracovní neschopnosti a účastní se na nemocenském pojištění.

Účelem nemocenské je nahradit výpadek příjmu v případě pracovní neschopnosti. Je vyplácena za každý den pracovní neschopnosti a to od 15. dne této neschopnosti a to i za víkendy.

Platí, že čím vyšší příjmy máte, tím vyšší nemocenská bude.

Kolik dostanete?

Za první 3 dny pracovní neschopnosti vám nenáleží žádná náhrada mzdy, tudíž nedostatete nic.

Od 4. do 14. dne nemoci vám váš zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za pracovní dny, kdy nejste v práci, a to ve výši 60% průměrné denní mzdy.

Teprve od 15. dne pracovní neschopnosti vám náleží nemocenská. Její výše se vypočítá z vašeho průměrného denního příjmu.

Redukovaný denní příjem

Nejprve je třeba určit výši redukovaného denního příjmu. Ten se odvíjí od vašeho průměrného denního příjmu.

  • je-li váš denní příjem do 888,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 90% z vašeho denního příjmu
  • je-li váš denní příjem od 888,- do 1331,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 60% z vašeho denního příjmu
  • je-li váš denní příjem od 1331,- do 2662,- Kč, spočítá se redukovaný příjem jako 30% z vašeho denního příjmu

Výše nemocenské

Z redukovaného denního příjmu se dále spočítá 60% a to je výsledná výše nemocenské, která vám bude vyplácena.

Kolik peněz celkem za dobu pracovní neschopnosti dostanete, záleží na tom, jak dlouho budete nemocní. Máte-li tu možnost, je finančně výhodnější v případě krátké nemoci čerpat řádnou dovolenou.

Kontroly v pracovní neschopnosti

V případě, že k vám přijde kontrola z OSSZ v době vaší pracovní neschoponosti a vy nebudete doma, můžete o dávky přijít. Proto pozor při vyplňování neschopenky, kam nahlásíte adresu, kde budete stonat.

Nemocenská pro OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné mají také na nemocenskou nárok, ale jen v případě, že se účastní na dobrovolném nemocenském pojištění.

Výše nemocenské se pak vypočítá jako 60% z redukovaného denního příjmu a je vyplácena po celou dobu trvání pracovní neschopnosti. Ale většina OSVČ se dobrovolného nemocenského pojištění neúčastní, takže nemocenskou nepobírají.

Tak ať jste v pracovní neschopnosti co nejméně!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.77 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?

Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?

V jednom z předchozích článků jsme vám nastínili, jak se počítá nemocenská v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Jako náhrada výpadku běžného příjmu jde o zásadní finanční pomoc, která se vyplácí za každý den pracovní neschopnosti. Její výše je odvozená krom jiného od výše vašeho běžného denní…

Jak se platí pracovní úraz?

Jak se platí pracovní úraz?

Při nástupu do zaměstnání jste jistě prošli školením o bezpečnosti práce. Někdy se ale může stát, že i přes dodržování bezpečnostních pravidel, dojde ke zranění. Toto zranění může být jen drobného charakteru, ale také může dojít k vážnějšímu zranění, které vás na dlouhou dobu vyřadí z pracovního pro…


Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Stejně jako každý rok, je potřeba začátkem roku odevzdat daňového přiznání k dani z příjmu za uplynulé období. Někdo to považuje za běžnou věc, ale jsou i tací, kteří si s podáním daňového přiznání nevědí rady a obávají se, aby vše udělali správně. Jak tedy podat daňové přiznání v roce 2015?

Jak správně skladovat ryby?

Jak správně skladovat ryby?

Většina lidí bude souhlasit, že čerstvě chycené ryby mají nejvyšší kvalitu a nejlepší chuť. Způsob, jak zajistit čerstvost, je naporcovat a uvařit rybu, jakmile vyjde z vody. Existuje několik jednoduchých a efektivní kroků, které zachovávají kvalitu čerstvých ryb a umožní dočasné skladování.
Vložit komentář

Komentáře

Iveta Procházková

úterý, 6. prosinec 2016
20:29

Dobrý den, jsem nemoc. od 1.12. 16 a nevím co vyplnit na neschopence a podepsat a co poslat do účtárny, jaké díly vyplnit. Pracuji ve státní firmě. Děkuji


Napsal: Iveta Procházková [Odpovědět]

Rudolf Fuciman

čtvrtek, 14. prosinec 2017
10:28

Z jaké měsiční mzdy se vypočítává denní průměr pro výpočet nemocenských dávek.Z čísté mzdy a nebo z hrubé mzdy.


Napsal: Rudolf Fuciman [Odpovědět]