verze pro tisk

Jak vyhlásit osobní bankrot?

5. říjen 2014

Většina z nás chce mít hezké bydlení, pěkné vybavení  domu, přepychovou kuchyň a nejnovější  auto. Jen málokdo tohle vše zvládne bez úvěru, půjčky, hypotéky. Bohužel, někdy se stane, že dluhů je více, než je zdrávo, a tak si člověk bere další a další půjčky, jen aby zaplatil ty předešlé.  Pokud jste se dostali do situace, kdy nejste schopni splácet, je  tu možné řešení v podobě vyhlášení osobního bankrotu. Jak v tomto případě  postupovat?

Reklama

Jaké jsou podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu?

 • Dluhy u více věřitelů (minimálně dvou)
 • Peněžité závazky v prodlení více jak 30 dnů, nebo toto prodlení hrozí, že nastane
 • Disponovat takovým příjmem či majetkem, aby bylo možné za 5 let splatit minimálně 30% z celkového dluhu  ( zbytek je prominut)
 • Splácením dluhů ze svých příjmů nesmí být ohrožena vaše existence
 • Nesledovat podáním návrhu na oddlužení nepoctivý záměr

Podání návrhu na oddlužení

Jestliže splňujete podmínky a jste rozhodnuti, že do toho půjdete,  nic  vám nebrání v tom, aby jste podali  k soudu návrh na oddlužení . Formulář přesně vymezuje, co všechno musíte uvést a jaké přílohy připojit.

Návrh je třeba odeslat  i spolu s návrhem na zahájení insolvenčního řízení na příslušný krajský soud spádový pro vaše trvalé bydliště. Úředně  ověřený  návrh lze zaslat v tištěné formě, ale i v elektronické podobě. V tomto případě však musíte návrh podepsat elektronickým podpisem.

Co musí návrh obsahovat?

 • Značení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat
 • Přehled příjmů dlužníka a seznam jeho majetku  ( ten musí být doložen znaleckým posudkem)
 • Veškeré dlužníkovi závazky s uvedením jeho věřitelů
 • Seznam zaměstnanců dlužníka
 • Všechny listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek
 • Souhlas věřitele
 • Případný souhlas manžela nebo manželky ( letošní novinkou je společné oddlužení manželů)
 • Návrh na oddlužení očima dlužníka

Pokud váš návrh na oddlužení neobsahuje všechny potřebné listiny, soud vás vyrozumí a dá vám 7 dní na nápravu. Když všechny dokumenty včas nedodáte, soud ihned vaši žádost zamítne.

Samotné podání návrhu je zdarma, ovšem může po vás být vyžadována záloha na insolvenční řízení, která může dosáhnout hodnoty až 50 000Kč.

Rozhodnutí soudu!

Soud obvykle rozhodne do 15 ti dnů. Proti rozhodnutí  můžete podat odvolání a soud má 2 měsíce na jeho vyřízení.

V případě, že soud rozhodne o tom, že jste  v úpadku, vyhlásí oddlužení nebo konkurz. Zapsáním do insolventního rejstříku dojde k zastavení exekucí a vymáhání majetku ze strany věřitelů. Na druhou strany budou omezeny práva dlužníka a jeho nakládání s majetkem.

Jaké jsou možnosti oddlužení?

K návrhu podáváte i jakou cestu z dluhů preferujete. Může vám být zpeněžen majetek, nebo být vystaven splátkový kalendář. Myslíte si, že jakmile uhradíte třetinu dluhů, je se splácením konec? Ba ne, cílem je splatit během pěti let maximum, třetina představuje jen minimální hranici.

O způsobu oddlužení ovšem budou rozhodovat také věřitelé. Vyplatí se s nimi tedy celou záležitost předem projednat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se přihlásit na facebook?

Jak se přihlásit na facebook?

Sociální sítě jsou ve světě velmi oblíbené. Obzvlášť mladými lidmi je facebook hojně využíván, ale profil zde má velké množství lidí v produktivním věku a najdete i seniory. Zakládají si zde profily firmy, muzea, hrady a další instituce, které chtějí být ,,na očích“ a zajistit tak firemní propagaci.…

Půjčku dnes můžete vyřídit bleskově přes internet

Půjčku dnes můžete vyřídit bleskově přes internet

Vzít si úvěr, to bylo kdysi dost složité a zdlouhavé. Na pobočce banky jste si museli domluvit osobní schůzku a dorazit na ni. Potřebovali jste potvrzení o příjmu, dva doklady totožnosti, další doklad k ověření vaší osoby. Pak jste museli poskytnout bankéři celou řadu dalších osobních informací o sv…


3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …

6 důležitých rad, jak se seznámit na internetu!

6 důležitých rad, jak se seznámit na internetu!

Nedaří se vám stále najít toho pravého partnera pro život? Celý den jste v práci, večer padnete do postele a ráno celý kolotoč na novo. Víkendy a volné večery trávíte raději u televize nebo s dobrou knihou, ale na druhou stranu máte už samoty plné zuby? Tak proč s tím něco neudělat? Vydejte se do v…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!