verze pro tisk

Jak žádat o přídavky na dítě?

18. duben 2014

Reklama

Máte pocit, že v našem státě má nárok na přídavky na dítě jen málokdo? Jistě, nejde o žádnou závratnou částku, ale i tak, v dnešní době se hodí každá stovka. A tak na nic nečekejte a zjistěte, zda máte, nebo nemáte nárok na tuto dávku!

Kdo má nárok?

Přídavek na dítě je základní, dlouhodobá dávka státní sociální podpory, která je poskytovaná rodinám s dětmi.Pomáhá jim tak krýt náklady, spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí.

Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě do věku 26 let, které si nevydělává, a které žije v rodině, kde je rozhodný příjem nižší než  2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok a počítá se i rodičovský příspěvek.

 

Konkrétní výše přídavku také závisí na věku dítěte. Přídavek je vyplácen ve třech výších:

  • Do 6 let - 500,- Kč
  • Od 6 let do 15 let – 610,-Kč
  • Od 15 let do 26 let – 700,- Kč

Komu se vyplácí?

Přídavek na dítě se vyplácí buď rodiči, pokud je dítě mladší 18 let a nebo přímo dítěti a to od hranice dospělosti. Student to může brát jako takové milé kapesné.

Mám nárok?

Zjistit, zda máte nárok je snadné. Na internetu je mnoho kalkulaček pro výpočet. Stačí jen spočítat průměrný měsíční čistý výdělek vaší domácnosti a zadat počet členů rodiny.

A hned budete mít jasno, jak na tom jste. Rodiny s příjmem větším, než je 3, 0 násobek částky životního minima rodiny na přídavek nárok nemá.

Navštivte příslušný úřad

Pokud jste alespoň zhruba vypočetli, že nárok na přídavky máte, stačí jen vyrazit na příslušný úřad. Podle místa trvalého bydliště, najděte Úřad práce, pod který spadáte. Zde si při první návštěvě vyzvednete příslušné formuláře. Jedná se o tiskopis Žádost o přídavek na dítě, Doklad o výši přijmu pro matku i otce a dále pak Protokol o zahájení správního řízení. Tyto formuláře vyplníte, některé necháte vyplnit v zaměstnání či na finančním úřadě a na příští návštěvě předáte sociálnímu pracovníkovi.

Co sebou na úřad?

Vyřizování a papírování není jednoduchá věc a tak nezapomeňte vzít potřebné dokumenty, tiskopisy a potvrzení. Co tedy vzít sebou?

  • Občanský průkaz
  • Rodné listy děti
  • Potvrzení o výši přijmu od zaměstnavatele
  • Potvrzení o studiu, pokud máte děti, kterým už bylo 15 let , formulář dostanete na úřadě

 

Konec vyřizování a můžete čekat, jak to dopadne. Pokud vám budou přiklepnuty přídavky na dítě, papírování a běhání se vyplatilo.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Na peněžitou pomoc v mateřství záhy navazuje rodičovský příspěvek. Stát se díky tomuto příspěvku částečně podílí na krytí nákladů rodiny. Víte ale, jak o rodičovský příspěvek zažádat a jaké jsou dnes možnosti?

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?


Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!