verze pro tisk

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

26. duben 2014

Na peněžitou pomoc v mateřství záhy navazuje rodičovský příspěvek. Stát se díky tomuto příspěvku částečně podílí na krytí nákladů rodiny. Víte ale, jak o rodičovský příspěvek zažádat a jaké jsou dnes možnosti?

Reklama

Kdo má nárok na příspěvek?

Nárok na tuto dávku má jeden rodič (otec nebo matka) a to na nejmladší dítě v rodině maximálně ale do 4 let věku dítěte a do 10let v případě, že se jedná o dlouhodobě zdravotně postižené dítě. Podmínkou je také trvalý pobyt na území České Republiky, to musí splnit nejen rodič, ale i dítě.

Výše příspěvku?

Výše rodičovského příspěvku je jednotná pro všechny varianty. Maximální výše je 220 tisíc korun. A potom už záleží jenom na vás, jakou možnost čerpání si zvolíte. Jisté ale je, že si člověk může v zásadě zvolit jakoukoliv délku čerpání. Vše záleží jen na vás a vašich možnostech.

Chcete brát každý měsíc 8000,-? Není problém, pouze si vypočítejte na jak dlouho vám peníze vystačí. Navíc výši příspěvku si můžete každý čtvrt roku změnit.

Maximální výše příspěvku je 11 500,- Kč  a je omezena 70 procenty předchozího výdělku.

Pokud byli oba dva rodiče v rozhodném období nezaměstnaní, připadne jim 7600,- Kč do 9. měsíců věku dítěte a následně pak 3800,- Kč, než dítě dovrší 4 roky.

Jak a kde žádat?

O tuto dávku žádáme osobně na příslušném úřadu práce. K vyřízení je potřeba vyplnit několik formulářů:

  • Žádost o rodičovský příspěvek
  • Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek

Tento formulář je nutné mít potvrzen od ČSSZ, kde musí být vepsána výše denní dávky PPM.  Musí se jednat tu o pobočku ČSSZ, která místně přísluší sídlu vašeho zaměstnavatele.

 

S těmito vyplněnými formuláři se vydáte na pobočku úřadu práce, kde po vyřízení všech náležitostí, přijde rozhodnutí o přiznání dávky státní sociální podpory.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.18 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak požádat o příspěvek na bydlení?

Jak požádat o příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení je jednou z dávek státní sociální podpory. Pomáhá rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy a s náklady na bydlení. Jak o tuto dávku požádat a máte na ni vlastně nárok?

Jak žádat o přídavky na dítě?

Jak žádat o přídavky na dítě?

Máte pocit, že v našem státě má nárok na přídavky na dítě jen málokdo? Jistě, nejde o žádnou závratnou částku, ale i tak, v dnešní době se hodí každá stovka. A tak na nic nečekejte a zjistěte, zda máte, nebo nemáte nárok na tuto dávku!


Přehled dávek státní sociální podpory

Přehled dávek státní sociální podpory

Dávky státní sociální podpory jsou poskytovány jedincům, ale především rodinám ve specifických životních situacích. Pomáhají zvládnout zvýšené životní náklady v rodině s dětmi. Tyto dávky jsou poskytované státem, ze státního rozpočtu a jsou projevem státem organizované solidarity.

Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Stejně jako každý rok, je potřeba začátkem roku odevzdat daňového přiznání k dani z příjmu za uplynulé období. Někdo to považuje za běžnou věc, ale jsou i tací, kteří si s podáním daňového přiznání nevědí rady a obávají se, aby vše udělali správně. Jak tedy podat daňové přiznání v roce 2015?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!