4 tipy, podle čeho vybrat spacák!
7. říjen 2014Chystáte se pod stan, do hor nebo třeba na ryby a potřebujete kvalitní spacák, který vám bude po všech stránkách vyhovovat? Každý od svého spacáku vyžaduje něco jiného, a proto nelze jednoduše říct, který spacák je nejlepší. Podle čeho je ale možné spacák vybírat a jaká jsou ty nejdůležitější kritéria?
ReklamaTeplotní komfort
Nejprve je třeba si rozmyslet, v jakém ročním období budete spacák nejvíce využívat. Podle parametrů tepelného komfortu lze spacáky dělit na letní, třísezónní a zimní.
Evropské normy nabízejí pro změnu čtyři údaje – horní extrémní teplota, horní a dolní limit pro komfort a dolní extrémní teplota. Určitě je dobré se těmito informacemi řídit, ovšem je třeba mít na paměti, že naši tepelnou pohodu ovlivňuje mnoho dalších faktorů, jako je třeba míra vyčerpání, otužilost, tělesná stavba nebo povětrnostní podmínky.
Horní extrém uvádí, při které teplotě vám bude ve spacáku příliš horko, limit pro komfort říká, při jaké nejnižší teplotě se budete cítit dobře a váš spánek nebude narušen zimou. Spodní extrém nemá s dobrým spánkem mnoho společného, je to údaj, při které teplotě přežijete bez újmy na zdraví.
Materiál a izolační vlastnosti
Vliv na teplotní vlastnosti spacáku má především to, z jakého materiálu je ušit a čím je vyplněn. Důležitá je svrchní látka spacáku, která by měla být vodoodpudivá, aby zabránila pronikání vlhkosti dovnitř spacáku, ale zároveň prodyšná zevnitř, aby mohlo tělo v uzavřeném spacáku ,,dýchat.“
Jako náplň do spacáku se používá buď pravé husí či kachní peří a nebo se jedná o syntetickou náplň. Péřový spacák má výborné izolační schopnosti, nízkou váhu a dobrou sbalitelnost. Pravé peří se používá do expedičním spacáků určených do extrémních podmínek. Nevýhodou péřových spacáků je to, že mohou snadno navlhnout, špatně se suší, je náročnější na údržbu a nepořídíte je zrovna za ,,babku“.
Spací pytel plněný syntetickou náplní je cenově dostupnější, velmi rychle schne, snadno se udržuje a je nealergenní. Oproti tomu je těžší než peří, má nižší izolační schopnosti, které se ale nezhoršují navlhnutím.
Tvar spacáku
Zde máte na výběr mezi dvěma typy, můžete pořídit dekový spacák nebo mumiový spací pytel.
Dekový spacák bývá většinou slabší a plně rozepínací, hodí se pro letní použití na chatu či do stanu, pod širákem mnoho tepla neudrží.
Oproti tomu mumiový spacák snižuje díky svému tvaru únik tepla a velikost vyhřívaného prostoru a zároveň tento střih zmenšuje objem a váhu spacáku. Rozšířené mumie jsou vhodné pro majitele atypických postav. Na trhu jsou také pružné mumie, které lépe obepínají tělo a zmenšují tak prostor pro vyhřívání.
Správná velikost a délka
Důležitá je i správná délka a velikost spacáku. Příliš malý spacák neumožní pohodlné natažení celého těla. Člověk, kterému je spacák poněkud menší, při otáčení z boku na bok, otáčí celým spacákem a tím může docházet ke stlačení izolační vrstvy, která pak izoluje méně. Naopak, malé tělo velký spacák ,,neohřeje“ a spáči pak nepřináší vytoužený komfort.
Spácák by měl být mírně volný. Výrobci mají v nabídce mnoho velikostí a navíc i speciální spacáky pro děti, ženy nebo lidé menšího vzrůstu.
Zde přihlédněte i k tomu, jaká je stlačitelnost spacáku a jeho váha. Pro někoho nepodstatný údaj, jiný trvá na co nejlehčím spacáku, bohužel někdy i na úkor kvality.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!