verze pro tisk

4 tipy, podle čeho vybrat spacák!

7. říjen 2014

Chystáte se pod stan, do hor nebo třeba na ryby a potřebujete kvalitní spacák, který vám bude po všech stránkách vyhovovat? Každý od svého spacáku vyžaduje něco jiného, a proto nelze jednoduše říct, který spacák je nejlepší. Podle čeho je ale možné spacák vybírat a jaká jsou ty nejdůležitější kritéria?

Reklama

Teplotní komfort

Nejprve je třeba si rozmyslet, v jakém ročním období budete spacák nejvíce využívat. Podle parametrů tepelného komfortu lze spacáky dělit na letní, třísezónní a zimní.

Evropské normy nabízejí pro změnu čtyři údaje – horní extrémní teplota, horní a dolní limit pro komfort a dolní extrémní teplota. Určitě je dobré se těmito informacemi řídit, ovšem je třeba mít na paměti, že naši tepelnou pohodu ovlivňuje mnoho dalších faktorů, jako je třeba míra vyčerpání, otužilost, tělesná stavba nebo povětrnostní podmínky.

Horní extrém uvádí, při které teplotě vám bude ve spacáku příliš horko, limit pro komfort říká, při jaké nejnižší teplotě se budete cítit dobře a váš spánek nebude narušen zimou. Spodní extrém nemá s dobrým spánkem mnoho společného, je to údaj, při které teplotě přežijete bez újmy na zdraví.

Materiál a izolační vlastnosti

Vliv na teplotní vlastnosti spacáku má především to, z jakého materiálu je ušit a čím je vyplněn. Důležitá je svrchní látka spacáku, která by měla být vodoodpudivá, aby zabránila pronikání vlhkosti dovnitř spacáku, ale zároveň prodyšná zevnitř, aby mohlo tělo v uzavřeném spacáku ,,dýchat.“

Jako náplň do spacáku se používá buď pravé husí či kachní  peří a nebo se jedná o syntetickou náplň. Péřový spacák má výborné izolační schopnosti, nízkou váhu a dobrou sbalitelnost. Pravé peří se používá do expedičním spacáků určených do extrémních podmínek.  Nevýhodou péřových spacáků je to, že mohou snadno navlhnout, špatně se suší, je náročnější na údržbu a nepořídíte je zrovna za ,,babku“.

Spací pytel plněný syntetickou náplní je cenově dostupnější, velmi rychle schne, snadno se udržuje a je nealergenní. Oproti tomu je těžší než peří, má nižší izolační schopnosti, které se ale nezhoršují navlhnutím.

Tvar spacáku

Zde máte na výběr mezi dvěma typy, můžete pořídit dekový spacák nebo mumiový spací pytel.

Dekový spacák bývá většinou slabší a plně rozepínací, hodí se pro letní použití na chatu či do stanu, pod širákem mnoho tepla neudrží.

Oproti tomu mumiový spacák snižuje díky svému tvaru únik tepla a velikost vyhřívaného prostoru a zároveň tento střih zmenšuje objem a váhu spacáku. Rozšířené mumie jsou vhodné pro majitele atypických postav. Na trhu jsou také pružné mumie, které lépe obepínají tělo a zmenšují tak prostor pro vyhřívání.

Správná velikost a délka

Důležitá je i správná délka a velikost spacáku. Příliš malý spacák neumožní pohodlné natažení celého těla. Člověk, kterému je spacák poněkud menší, při otáčení z boku na bok, otáčí celým spacákem a tím může docházet ke stlačení izolační vrstvy, která pak izoluje méně. Naopak, malé tělo velký spacák ,,neohřeje“ a spáči pak nepřináší vytoužený komfort.

Spácák by měl být mírně volný. Výrobci mají v nabídce mnoho velikostí a navíc i speciální spacáky pro děti, ženy nebo lidé menšího vzrůstu.

Zde přihlédněte i k tomu, jaká je stlačitelnost spacáku a jeho váha. Pro někoho nepodstatný údaj, jiný trvá na co nejlehčím spacáku, bohužel někdy i na úkor kvality.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

K základnímu vybavení tenisty patří tenisová raketa, bez ní si tenis nezahrajete. Každý, kdo se chce tenisu věnovat aktivně, by si měl pořídit raketu vlastní. Tenisová raketa má ale mnoho parametrů a tak nemusí být její výběr zdaleka tak snadný. Pojďte se podívat na 3 tipy, jak správně vybrat teniso…

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

Topná sezóna pomalu končí a vy možná přemýšlíte o koupi nového plynového kotle. Plynový kotel není zrovna levnou záležitostí, proto je jeho výběr třeba dobře zvážit. Pojďte se podívat na naše tipy, podle čeho vybírat plynový kotel.


Tipy na velikonoční výzdobu!

Tipy na velikonoční výzdobu!

Jaro patří mezi nejoblíbenější část roku. Po studené zimě přichází doba, kdy vyjde teplé slunce, které nám vlévá do těla chuť žit. Abychom se i doma cítili dobře, je potřeba tomu naše prostředí přizpůsobit. Záleží jen a jen na vás, jestli dáte přednost klasice, nebo se pustíte do experimentů. Nejdůl…

Tipy, jak odstranit plíseň na zdi

Tipy, jak odstranit plíseň na zdi

Když doma objevíte na zdi plíseň, budete se ji chtít rychle zbavit. Nejen že jde o velmi neestetickou záležitost, ale plíseň v bytě představuje také zdravotní rizika. Jak se plísně na zdi zbavit? Na to vám odpoví tento článek.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!