verze pro tisk

Jak vybrat běžky?

30. listopad 2014

Jízda na běžkách je ideálním sportem pro ty, kteří rádi sportují v přírodě. Přes zimu, když nemůžete vyrazit na kolo nebo běhat, jsou běžky výbornou volbou. Běžky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a nezáleží ani na vaší kondici. Jízdu si přizpůsobíte vašim schopnostem a potřebám. Pokud běžky ještě nemáte, jistě se vám budou hodit následující tipy na co si dát při výběru pozor.

Reklama

Jaké lyže vybírat?

Před samotnou koupí je třeba si rozmyslet, co od běžek očekáváte. Chcete jezdit klasicky nebo raději bruslit? Budete jezdit v upravených stopách nebo ve volné přírodě v neupraveném terénu? Klasické lyžování se hodí pro výlety a rekreační sportovce, bruslení vyžaduje jistou fyzickou zdatnost a je spíš záležitostí sportovců.

Lyže na klasiku

Při výběru lyží na klasiku jsou důležité následující tři parametry.

Délka lyží

Lyže by měly být asi o 20-30 cm vyšší než je lyžař. Čím delší lyže vyberete, tím hůře se budou ovládat, ale budou rychlejší.

Šířka lyží

Pro rekreační lyžovaní se hodí lyže široké 47 mm a více. Lyže široké 45 mm jsou vhodné pro sportovní a závodní jízdu. Méně zkušený jezdec by měl raději zvolit lyže kratší a širší, aby byly stabilnější a ovladatelnější.

Tvrdost lyží

Tento parametr souvisí s hmotností lyžaře - čím těžší lyžař, tím tvrdší lyže by měl vybírat, aby nedocházelo k jejich prošlápnutí. Stojíte-li na obou lyžích, měly by být uprostřed vyklenuté nahoru - tzn. pod botou je mazací komora, kam se nanáší vosk pro odraz. Po přenesení váhy na jednu lyži by se lyže měla podkladu dotýkat rovnoměrně po celé své délce. Správná tvrdost zaručí, že vám lyže nebudou při odrazu podkluzovat. Kdyby byly lyže málo tvrdé, byla by plocha s odrazovým voskem stále v kontaktu se sněhem a lyže by dobře nejely.

Lyže na bruslení

Lyže na bruslení by měly být o 5-15 cm vyšší než postava lyžaře. Bývají také užší a mají méně zahnuté špičky nahoru. Při bruslení se odráží lyžař z hrany, proto lyže nemají vyklenutou mazací komoru.

Další typy lyží

V obchodech se nabízí i lyže kombi, turistické, backcountry, fitness nebo třeba šupinové. Každé z těchto lyží jsou určené pro jiný styl jízdy a mají jiné vlastnosti. Pojďme se podívat na některé z nich.

Kombi lyže

Jde o lyže, které mají parametry mezi lyžemi na klasiku a na bruslení. Jsou vhodné především pro běh ve stopě.

Turistické lyže

Tyto lyže se hodí pro začátečníky a pro rekreční jízdu. Jsou širší a kratší než lyže na klasiku, tudíž jsou lépe ovladatelné a stabilnější. Jsou vhodné i do středně náročného a nerovného terénu.

Backcountry lyže

Backcountry lyže jsou lyže určené do náročného a neupraveného terénu. Mají ocelové hrany.

Šupinové lyže

Název lyží je odvozen od povrchu skluznice, který připomíná šupiny. Díky šupinám, které jsou ve střední části lyže, nebude lyže podkluzovat. Lyže jsou ovšem hlučnější, mají horší skluz a nejsou příliš vhodné do prachového nebo zledovatělého sněhu.

Výběr bot a vázání

Máte-li vybrané lyže, potřebujete k nim boty a vázání. Na našem trhu se prodávají dva typy vázání, které nejsou vzájemně kompatibilní. Proto nejprve vyberte vhodné boty a pak k nim odpovídající typ vázání. Boty by měly být především pohodlné a měly by poskytovat dostatečný tepelný komfort.

Výběr hůlek

Už máte skoro vše, abyste mohli vyjet, ale k lyžím patří také hůlky. Hůlky pro klasiku by měly dosahovat asi po ramena, tj. být o 30-35 cm nižší než je výška postavy. Pro bruslení jsou o kousek delší - měly by být asi pod nos, tj. o 20-25 cm nižší než postava.

Pokud budete při výběru běžek tápat, navštivte nejbližší skishop a nechte si s výběrem poradit. A pak stačí počkat až napadne sníh a hurá do bílé stopy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!