verze pro tisk

Jak vybrat kočárek?

27. květen 2014 Reklama

Zjištění, že se naše rodina rozroste o nového člena, patří k nejkrásnějším situacím, které v životě budoucích rodičů, zejména pak žen-maminek, mohou nastat. Na příchod dítěte se připravujeme psychicky, ale také materiálně. S rostoucím břichem roste i počet důležitých zbytečností, které hromadíme doma ze strachu, aby měl ten náš maličký poklad co na sebe, s čím si hrát, z čeho pít a jíst… Teprve až po porodu zjistíme, kolik zbytečností jsme nakoupili. Co ale mezi zbytečnosti rozhodně nepatří, je kočár. Ten náš potomek využije opravdu v hojné míře. Jeho výběru bychom tedy měli věnovat obzvláště velkou pozornost.

Který je ten nej?

Vybrat kočárek není jednoduché. S trochou nadsázky se dá říci, že je to stejná věda, jako vybrat nové auto. Vždyť je to vlastně také takový dopravní prostředek. Nedá se jednoznačně říci, který z bohaté nabídky kočárků, je ten nejlepší. Můžeme dát na doporučení známých, prodejců v obchodě, můžeme mít načteno mnoho informací, ale teprve až budeme sami kočár používat, zjistíme, zda byla naše volba správná.

Hluboký nebo kombinovaný?

Hluboké kočárky jsou prostorné, odpružené, takže se v nich dá dítě pohoupat, existují v mnoha provedeních, jeden hezčí než druhý. Nevýhodou je ale jejich poměrně krátká použitelnost – od narození po fázi, kdy již dítě sedí, což je maximálně 8 měsíců. Pak musíme opět řešit výběr kočáru nového.

Oproti tomu kombinovaný má využití daleko širší, můžeme jej používat od narození prakticky až do tří let věku dítěte. Tyto kočárky mají korbičky menší, proto může být v zimě někdy trošku problém dítě ve fusaku do kočárku umístit, obzvláště, jedná-li se o cvalíka.

Sportovní verze

Pokud nám naše miminko odroste z korbičky dříve, než jsme čekali, není nic jednoduššího, než kočárek předělat na sportovní verzi. Zde je nesporná výhoda polohovatelnosti zad, přičemž většina kočárků umožňuje tři varianty polohování. Naše dítě může v klidu spinkat vleže anebo pozorovat svět kolem z pololehu či sedu. Některé sporťáky mají otočnou rukojeť, díky které můžeme děti vozit čelem k nám a mít je tak neustále pod kontrolou. Nutno podotknout, že sedící děti tuto skutečnost příliš neocení, mnohem raději budou sledovat ubíhající krajinu a všechny zajímavé vjemy po směru jízdy. Navíc má většina sporťáků ve stříšce igelitové okénko, kterým můžeme naši ratolest čas od času zkontrolovat.

Důležité parametry

Máme-li za sebou zásadní rozhodnutí týkající se typu kočáru, měli bychom si ujasnit několik dalších parametrů, podle kterých budeme mezi jednotlivými modely vybírat.

Co by nás tedy mělo zajímat?

- typ kol – nafukovací – vhodná do nerovného terénu nebo plastová

- počet kol – důležitější, než počet kol, je jejich vzdálenost mezi sebou a celková vyváženost. Kočárek se třemi koly ocení hlavně sportovně založení rodiče. Zvládá lépe nerovný terén, dobře se s ním bruslí na in-linech, je vybaven ruční brzdou a je také většinou lehčí. Nicméně nelze tvrdit, že by byl lepší, než klasický čtyřkolový. 

- možnost otočných koleček – dnes patří k výbavě většiny kočárů. Záleží na každém z nás, s čím se mu bude lépe a pohodlněji manipulovat. Nechceme-li otočná kolečka používat, nemusíme, kola lze bez problémů zafixovat.

- připojení autosedačky – je velmi praktické, protože nemusíme s dítětem zbytečně manipulovat. Sedačku s dítětem nacvakneme na podvozek kočáru a můžeme vyrazit.

- váha – některé typy kočárů mohou být nad naše síly, proto musíme brát v potaz celkovou hmotnost, tedy váhu kočáru navýšenou o váhu dítěte.

- cena – cenové rozpětí je široké, výběr závisí na našich možnostech. Nutno poznamenat, že vyšší cena nemusí automaticky znamenat vyšší kvalitu.

- barva a provedení – někdo dává přednost jednobarevné klasice, jiný preferuje vzory a ornamenty. Nabídka na trhu je pestrá, vybere si opravdu každý.

- údržba – velkou výhodou je sundatelný a pratelný potah

A co když čekáme dvojčata?

Kočár pořizujeme většinou až v době, kdy již bezpečně víme, zda se naše rodina rozroste o jednoho nebo dokonce o rovnou o dva členy. Čekáme-li skutečně dvojčátka, jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr kočáru je určitě jeho šířka. Kočáry široké 90-100cm jsou určitě prostornější, děti v nich mají více místa, nicméně je zde důležitý fakt, že s kočárem neprojedeme téměř žádnými dveřmi. Ideální je proto kočár o šířce 79cm, který „osmdesátkami“ dveřmi hravě projede.

Vedle sebe nebo za sebou?

Existují dva základní typy kočárů pro dvojčata a to s korbičkami za sebou nebo vedle sebe. U korbiček za sebou odpadá starost s celkovou šířkou kočáru, nicméně faktem je, že na jedno z dětí téměř nevidíme a ono nevidí na nás, což by mohl být problém.

V kočáru s korbičkami vedle sebe se zase rozhodujeme, zda dáme přednost většímu pohodlí dětí v o něco větších korbičkách, navzdory faktu, že neprojedeme standardními dveřmi anebo zvolíme kočár o šířce 79cm i za cenu toho, že tam bude těm našim mrňouskům krátký čas – než přejdeme na sportovní verzi – malinko těsněji.

 

Před samotnou koupí kočáru bychom měli navštívit více obchodů, či v ideálním případě veletrh s kočárky, kde si můžeme jednotlivé typy prohlédnout, osahat a vyzkoušet.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!