verze pro tisk

Jak vybrat plynový kotel?

31. srpen 2014

Není nad to, když se člověk v zimě vrací za tmy unavený a promrzlý z práce a doma ho čeká příjemně vyhřátý byt. Takový komfort můžeme díky plynovému topení využívat klidně celoročně. Stačí nastavit teplotu a zmáčknout knoflík. Není to krása? Kvalitní topení zaručuje i dobře zvolený plynový kotel. Jak ho tedy správně vybrat?

Reklama

Zeptejte se odborníka!

Na trhu je mnoho dobře fungujících plynových kotlů a laik má celkem problém vyznat se, který je ten nejlepší. Existuje několik rozdělení, které vám pomůžou s výběrem, ale nejefektivnější je, zajít přímo za odborníkem a nechat se poučit.

Obzvlášť důležitá je pro prodejce zpětná vazba, a tak vám díky tomu, mohou některý typ doporučit z hlediska životnosti, materiálu a recenzí od uživatelů.

Kondenzační plynové kotle!

V současné době se kondenzační plynové kotle považují za neúspornější plynové zdroje vytápění. A proč tomu tak je?

U klasického plynového kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína, obsahují velké množství par a mají teplotu v rozmezí 130° - 180° C. Kondenzační kotel toto teplo využívá.

Spaliny prochází výměníkem, zde se zkondenzují a potom slouží pro předehřev vody v topném systému. Právě díky této schopnosti – využité tepla ze spalin, je kondenzační kotel úspornější, než klasický.

Kde se doporučuje kondenzační kotel?

Aby docházelo ke kondenzaci ,musí být splněno několik podmínek. Pokud ke kondenzaci nedochází, o velkým úsporám energie nelze hovořit. Tento druh kotle je vhodný pro topné soustavy pracující s nízkou teplotou vody. Kotel se proto hodí do dobře izolovaných novostaveb nejlépe s podlahovým vytápěním.

Cena kondenzačního kotle

Kondenzační kotel není zrovna levnou záležitostí, může stát i dvakrát tolik, než kotel obyčejný, ale kondenzační slibuje následnou návratnost vložených prostředků. Tu můžeme čekat nejdříve po 4 –5 letech.

Klasický teplovodní kotel

Dnes se doporučuje do starších domů, kde by stavební úpravy celého topného zařízení pro dobré fungování kondenzačních kotlů, byly velice náročné a nákladné.

Cena klasického plynového kotle je výrazně nižší, než u kondenzačního, ale spotřeba energie je vyšší.

Stacionární a závěsné kotle

Zda si pořídíte stacionární nebo závěsný kotel, závisí na tom, jestli máte na kotel dostatek místa. Stacionární se hodí všude tam, kde máte samostatnou technickou místnost určenou k tomuto účelu. Výhodou těchto kotlů je větší životnost.

Závěsné kotle jsou oblíbenější v novostavbách, šetří místo, mají menší spotřebu a často velmi hezký desing. Můžete ho umístit kdekoliv, kde je možnost připojení k odvodu spalin.

Cena je důležitá, ale kvalita více!

Výběr plynového kotle nepodceňte a vybírejte podle kvality, hospodárnosti provozu, berte v úvahu celkový systém vaší topné soustavy. Pokud je to jen trochu možné, nevolte podle ceny. Věřte, že v případě plynového kotle se vyplatí investovat!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

Topná sezóna pomalu končí a vy možná přemýšlíte o koupi nového plynového kotle. Plynový kotel není zrovna levnou záležitostí, proto je jeho výběr třeba dobře zvážit. Pojďte se podívat na naše tipy, podle čeho vybírat plynový kotel.

Jak vybrat vhodný sporák?

Jak vybrat vhodný sporák?

Vaše kuchyně má za sebou již několik kulatin a chcete se s ní rozloučit. Stále však nevíte, jaký sporák si vybrat? Máte rádi klasiku nebo jste spíše pro moderní technologie? Pro obě kategorie je na trhu spousta modelů, jak si tedy vybrat ten správný?


Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!