Jak vybrat plynový kotel?
31. srpen 2014Není nad to, když se člověk v zimě vrací za tmy unavený a promrzlý z práce a doma ho čeká příjemně vyhřátý byt. Takový komfort můžeme díky plynovému topení využívat klidně celoročně. Stačí nastavit teplotu a zmáčknout knoflík. Není to krása? Kvalitní topení zaručuje i dobře zvolený plynový kotel. Jak ho tedy správně vybrat?
ReklamaZeptejte se odborníka!
Na trhu je mnoho dobře fungujících plynových kotlů a laik má celkem problém vyznat se, který je ten nejlepší. Existuje několik rozdělení, které vám pomůžou s výběrem, ale nejefektivnější je, zajít přímo za odborníkem a nechat se poučit.
Obzvlášť důležitá je pro prodejce zpětná vazba, a tak vám díky tomu, mohou některý typ doporučit z hlediska životnosti, materiálu a recenzí od uživatelů.
Kondenzační plynové kotle!
V současné době se kondenzační plynové kotle považují za neúspornější plynové zdroje vytápění. A proč tomu tak je?
U klasického plynového kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína, obsahují velké množství par a mají teplotu v rozmezí 130° - 180° C. Kondenzační kotel toto teplo využívá.
Spaliny prochází výměníkem, zde se zkondenzují a potom slouží pro předehřev vody v topném systému. Právě díky této schopnosti – využité tepla ze spalin, je kondenzační kotel úspornější, než klasický.
Kde se doporučuje kondenzační kotel?
Aby docházelo ke kondenzaci ,musí být splněno několik podmínek. Pokud ke kondenzaci nedochází, o velkým úsporám energie nelze hovořit. Tento druh kotle je vhodný pro topné soustavy pracující s nízkou teplotou vody. Kotel se proto hodí do dobře izolovaných novostaveb nejlépe s podlahovým vytápěním.
Cena kondenzačního kotle
Kondenzační kotel není zrovna levnou záležitostí, může stát i dvakrát tolik, než kotel obyčejný, ale kondenzační slibuje následnou návratnost vložených prostředků. Tu můžeme čekat nejdříve po 4 –5 letech.
Klasický teplovodní kotel
Dnes se doporučuje do starších domů, kde by stavební úpravy celého topného zařízení pro dobré fungování kondenzačních kotlů, byly velice náročné a nákladné.
Cena klasického plynového kotle je výrazně nižší, než u kondenzačního, ale spotřeba energie je vyšší.
Stacionární a závěsné kotle
Zda si pořídíte stacionární nebo závěsný kotel, závisí na tom, jestli máte na kotel dostatek místa. Stacionární se hodí všude tam, kde máte samostatnou technickou místnost určenou k tomuto účelu. Výhodou těchto kotlů je větší životnost.
Závěsné kotle jsou oblíbenější v novostavbách, šetří místo, mají menší spotřebu a často velmi hezký desing. Můžete ho umístit kdekoliv, kde je možnost připojení k odvodu spalin.
Cena je důležitá, ale kvalita více!
Výběr plynového kotle nepodceňte a vybírejte podle kvality, hospodárnosti provozu, berte v úvahu celkový systém vaší topné soustavy. Pokud je to jen trochu možné, nevolte podle ceny. Věřte, že v případě plynového kotle se vyplatí investovat!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!