verze pro tisk

Jak vybrat televizi?

28. září 2014

Ve většině domácností má své místo televize. Někdo u ní tráví téměř celý den, jiný ji zapíná jen po večerech nebo o víkendu. Na světě pracuje mnoho společností na tom, aby televize přicházející na trh byly nejlepší, nejvypracovanější, s nejjasnějšími barvami a nejkrásnějším designem. Jak se ale potom vyznat a vybrat tu nejideálnější televizi přímo pro vás?

Reklama

Jakou televizi chci?

Nejprve je třeba zvážit, co od televize vyžadujete, jak by měla být velká, kolik by měla stát, jak často ji budete využívat. Ceny běžných televizí se pohybují od pár tisícovek až po desetitisíce a cena roste úměrně s velikostí. Máte-li našetřeno, nic vám nebrání v koupi kvalitního televizoru.

Úhlopříčka televize

Velikost  obrazovky je nejčastější parametr , podle  kterého televizi vybíráme. Úhlopříčku televize ale zvolte podle velikosti prostoru, ve které bude umístěna. K  tomu, abyste si mohli naplno užít barvy a ostrý obraz, je nutné mít určitou vzdálenost od televize. Doporučená pozorovací vzdálenost by měla být 2x-3x velikost úhlopříčky. Úhlopříčka obrazovky se většinou udává v palcích, kdy 1“ rovná se 2,54cm.

Máte obývací stěnu přímo s vyříznutým otvorem pro televizi?  I to je třeba zohlednit a daný prostor dobře přeměřit.

Plazma, LCD, LED?

Tyto názvy slyšíte na každém kroku, vidíte je v reklamách, čtete o nich v letácích, ale vůbec nevíte, co si pod tím představit?

Plazmové televize

Plazmová obrazovka nebo spíše plazmový displej se používá u televizorů s velkou úhlopříčkou (minimálně 80cm) a je typem plochého zobrazovacího zařízení. Název plazmová je odvozen od použité technologie využívající malé buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu. V současné době jsou rozdíly mezi dobrými plazmovými a LCD televizemi jen minimální.

Plazmové televize mají ale výborné pozorovací úhly, lze na ně dívat téměř z boku a tak jsou velmi vhodné k prezentačním účelům. Plazma displeje ne zrovna nejvyšší kvality mohou mít problémy s kontrastem. Naopak ale dosahují mnohem lepší a přesnější zobrazení barev než LCD. Plazma je vhodnější ke sledování filmů a volit by ji měli i sportovní  fanoušci kvůli lepší odezvě. Pokud ale častěji sledujte televizi přes den, tento typ se nehodí do dobře prosvětlených místností.

Vzhledem k její křehkosti plynoucí z použité technologie je potřeba opatrnosti při manipulaci s ní.

LCD televize

LCD televizory jsou velice oblíbené a vyrábí se jich po světě čím dál více. Pro podsvícení  používají LCD televize studené katodové světlo.  Mezi výhody LCD televizí rozhodně patří tloušťka jen několik centimetrů, hmotnost , či nižší spotřeba  energie.  Barvy  bývají dobře podané, odezvy na velice dobré úrovni.  LCD televize jsou technologicky stejné jako LCD monitory, nebo notebook.

LED televize

Základem je LCD technologie, liší se pouze druhem podsvícení. To je u LED tv zajištěno právě LED diodami. Tyto přístroje mají nejen široké spektrum zobrazovaných barev, které jsou na první  pohled  syté a plné, ale LED televize dosahuje nižší spotřeby, vyrábějí se velice tenké a mají dlouhou životnost.

Co dále při výběru zohlednit?

  • Kontrast – čím vyšší kontrast, tím lépe
  • Jas – čím vyšší hodnota jasu, tím lepší jsou zobrazovací vlastnosti za přímého slunečního světla
  • Rozlišení – obvykle 1366x768. Pro sledování  v nejvyšší kvalitě, tedy  Full HD, vyberte televizi s rozlišením 1920x1080
  • Odezva - čím nižší, tím lépe, co nejlepší odezva se podílí na výsledné kvalitě obrazu.
  • Pozorovací úhly – čím větší úhel, tím lépe je obrazovka pozorovatelná i ze stran, aniž by byl zkreslen obraz.
  • Výkon reproduktorů televize - minimálně by měl dosahovat 2x 10 Wattů
  • Spotřeba televize – spotřeba LED televizorů je mnohem menší než u LCD či plazmových televizí

Přečtěte si návod k obsluze!

Dnešní  televize umí mnohem více, než si myslíte. A tak, až si vyberete televizi, určitě nezapomeňte dobře prostudovat návod k obsluze. Dozvíte se vše potřebné k zapojení, údržbě, ladění, ale také vás návod seznámí se všemi funkcemi.

Tak, ať máte při výběru televize šťastnou ruku!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

lenka

pondělí, 20. říjen 2014
07:44

Dobrý den, vybíráme televizi. Myslíte, že je tento model http://www.hyperzbozi.cz/televizory/lg-42lb561v dobrá volba. Děkuji za rady…


Napsal: lenka [Odpovědět]