verze pro tisk

Jak vybrat vhodnou střední školu?

17. únor 2014

V dětství má každé dítě poměrně brzo jasno. Chce být popelářem, kosmonautem, zpěvačkou, či herečkou, vědcem, tím, čím je jeho tatínek nebo maminka. Postupem času, když člověk prochází základní školou a dozvídá se víc o světě, najednou začíná pochybovat, zda být závodníkem formule 1 je opravdu ta cesta, po které jít.

Reklama

Někdo tuší, v které oblasti by se chtěl pohybovat a pracovat, jiný je ale bezradný a někdy tak podlehne tlaku rodičů a hlásí se na školu, na kterou chtěl jít kdysi právě otec. Je to takhle ale správné? Jakým způsobem vybrat vhodnou střední školu?

Rozhodnout by se mělo především dítě!

V první řadě by si rodiče měli uvědomit, že to je život jejich dítěte, a tak by hlavní slovo, mělo mít právě ono. Pokud nemá jasno v tom, co by ho bavilo a jaké má vlohy, je dobré navštívit pedagogicko – psychologickou poradnu, nebo některou pobočku úřadu práce. Zde díky jednoduchému dotazníku zjistíte, alespoň okrajově, co by mohlo být pro dítě vhodné.

Poté je nutné zvážit ještě další kritéria. Máte ve městě vhodný typ školy, bude muset dítě denně dojíždět nebo bude bydlet na internátě? Některé dospívající tato možnost velice táhne, odejít z rodného místa daleko do velkoměsta, rodiče ale musí myslet na finanční náročnost této možnosti. Jiný žák 9. třídy pro změnu vybere školu, kterou má v místě, jen proto, aby zůstal doma. Vše má svá pro a proti, opravdu poctivě zvažte, co bude pro dítě lepší.

Někdo vybírá školu podle šance na přijetí. Ovšem tady je třeba myslet na to, že většina škol má místa i v druhém kole. Proto nevzdávejte přijetí na vysněnou školu předčasně a pokuste se zvládnout přijímačky! Pokud to nevyjde, jistě se najde škola s podobným zaměřením, kde nebude takové množství uchazečů.

Běžte se podívat na den otevřených dveří!

Ano, není jednoduché tu nejvhodnější školu najít a právě proto se nespoléhejte jen na informace nalezené na internetu, přečtené v prospektech nebo dokonce zjištěné od sousedky. Pokud vás nějaká škola zajímá, vyjeďte nasát její atmosféru. Pravda, během dne otevřených dveří se škola bude chtít ukázat jen v tom nejlepším světle, ale i tak určitě naleznete další, pro vás tolik potřebné informace. Pravděpodobně zde bude pobíhat i několik studentů, tak se nebojte získat nějaké reference od nich.

Je-li vaše dítě aktivní, zeptejte se na možnost kroužků, či jiným volitelných předmětů.

Během návštěvy sledujte i pedagogický sbor, pokud mezi učiteli vládne přátelská nálada, je potom i v celé škole tak nějak více ,,dýchatelno“.

Uplatním se?

To je otázka, na kterou byste si měli odpovědět především. Je možné uplatnění absolventa v daném kraji? Nebude se muset stěhovat za prací? V dnešní době velké nezaměstnanosti není dobré volit obor, ve kterém není velké uplatnění.

Pokud přesto dítě trvá na zvoleném oboru, pokuste se to s ním probrat. Co očekává, že po vystudování vybrané školy bude dělat? Je si vědomo toho, že za tímto cílem bude muset hledat práci mimo region nebo dokonce v zahraničí? S tím vším by vaše dítě mělo být obeznámeno, než si opravdu bude stát za svým.

Špatný výběr? Žádná tragédie!

Pokud nakonec váš syn, či dcera začne studovat střední školu a po nějakém čase zjistí, že to není to pravé ořechové, zachovejte klid! Ano, je to komplikace, ale žádná tragédie. Není snad lepší zauvažovat o přechodu na jinou školu, než dítě nechat, aby se trápilo tam, kde není trvale spokojené? Kdykoliv se dá usilovat o změnu.

 

Na druhou stranu, kde je psáno, že absolvent zdravotnické školy bude opravdu pracovat ve zdravotnictví? Ostatně i člověk, který absolvuje obchodní akademii, může nakonec stát na prknech, které znamenají svět! Vybírejte střední školu pečlivě, ale nezapomínejte, že život pro vás může vymyslet cestu úplně jinou!

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Přípravné kurzy na VŠ – jak vybrat ten nejvhodnější?

Přípravné kurzy na VŠ – jak vybrat ten nejvhodnější?

Na vysoké školy a obzvlášť na některé obory, je doslova tlačenice. Konkurence je veliká, každý by chtěl u přijímaček uspět, ale to se podaří jen těm nejlepším. Možností, jak zvýšit svoje šance u přijímacího řízení je mnoho a mezi ně patří i absolvování přípravného kurzu. Jak ale vybrat ten nejvhodně…

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?


Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.

Jak vybrat běžky?

Jak vybrat běžky?

Jízda na běžkách je ideálním sportem pro ty, kteří rádi sportují v přírodě. Přes zimu, když nemůžete vyrazit na kolo nebo běhat, jsou běžky výbornou volbou. Běžky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a nezáleží ani na vaší kondici. Jízdu si přizpůsobíte vašim schopnostem a potřebám. Pokud běžky …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!