verze pro tisk

Jak vybrat vhodný sporák?

20. únor 2014

Vaše kuchyně má za sebou již několik kulatin a chcete se s ní rozloučit. Stále však nevíte, jaký sporák si vybrat? Máte rádi klasiku nebo jste spíše pro moderní technologie? Pro obě kategorie je na trhu spousta modelů, jak si tedy vybrat ten správný?

Reklama

Plyn či elektrika

To, jaký typ zvolíte, se částečně odvíjí také od toho, zda máte v kuchyni v místě sporáku zavedený plyn či elektrickou zásuvku, protože plynové sporáky logicky potřebují plyn, sklokeramické a indukční desky ve většině případů potřebují třífázové připojení na 380/400 V. Což např. ve starších bytech může být problém.

Plynový sporák

Pokud tedy máte v kuchyni zaveden plyn a chcete plynový sporák, pak je vhodné zaměřit se na materiály, ze kterých je vyroben. Tatam jsou doby, kdy plynové sporáky byly vyráběny z plechu s litinovými hořáky a jejichž čištění bylo opravdu utrpení.

Dnes na trhu nalezneme plynové sporáky ve sklokeramickém i nerezovém provedení, se třemi, čtyřmi nebo pěti hořáky, popřípadě se speciálním hořákem na WOK pánve. Převážná většina plynových sporáků má stále ovládání pomocí knoflíků, které jsou však již z nehořlavých materiálů.

Samozřejmostí u nové plynové desky by měla být bezpečnostní plynová pojistka proti zhasnutí plamene a automatické zapalování.

Sklokeramická a indukční varná deska

Jestliže máte v kuchyni zásuvku s odpovídajícími parametry, můžete se rozhodovat mezi sporákem sklokeramickým či indukčním. Oba typy se v podstatě liší pouze způsobem ohřívání nádobí a mají bezesporu své výhody i nevýhody.

Sklokeramická varná deska funguje stejně jako elektrická plotýnka. Ta se rozehřeje a její sálavé teplo pak ohřívá nádoby na ní položené a díky tomu vaří, dusí či jen ohřívají. Což je také její nevýhoda, protože tím jak je plotýnka horká, může dojít k popálení, např. při čištění. Nespornou výhodou je však to, že na ní můžete dál používat své dosavadní nádobí, třeba i po babičce.

Indukční varná deska nezahřívá plotýnku, ale na ní položenou nádobu. Magnetické cívky pod skleněným povrchem vytvářejí střídavé elektromagnetické pole, které zahřívá pouze nádobu a její obsah.

Indukce vaří velmi rychle a lze ji během vaření účinně regulovat. Nehrozí tedy popálení, protože plotýnky po sejmutí nádoby nejsou zdaleka tak horké, jako plotýnky u sklokeramické desky. Nevýhodou indukčních desek je však to, že na ni musíte mít speciální nádobí s magneticky vodivým dnem. Dnes je ale toto nádobí již dostupné, téměř každý výrobce nádobí nabízí řadu pro indukční desky.

Oba typy, jak sklokeramická deska, tak indukční deska, jsou dnes dostupné v několika variantách.

Můžete si vybrat bílé, béžové nebo černé provedení, ovládání pomocí knoflíků, dotykové nebo slider, se dvěma až osmi varnými zónami, v šířkách od 50 cm do 90 cm. Samozřejmostí by měl být indikátor zbytkového tepla, dětská pojistka, časovač, funkce automatického vypnutí, u indukce funkce power boost.

Malá či velká

Jestliže jste si již předběžně vybrali typ sporáku, plynový či elektrický, dostáváme se k volbě rozměrů.

Před samotným výběrem rozměru sporáku je samozřejmě nutné si budoucí místo pečlivě změřit a také zauvažovat, zda chceme klasické 4 plotýnky či nám budou vyhovovat spíše jen 3 plotýnky s větším pracovním prostorem nebo naopak plotýnek více. Počet plotýnek jde totiž ruku v ruce s rozměry.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Barbora Římalová

Autor: Barbora Římalová

Autorka žije v Mělníku, momentálně na rodičovské dovolené se 2 dětmi. Kromě péče o rodinu ji baví zařizování interiérů, vaření, práce na zahradě a fitness. Kontaktovat ji můžete přes Google+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat vhodný stůl do interiéru

Jak vybrat vhodný stůl do interiéru

Výběr správného stolu nemusí být nijak složitý. Tedy alespoň v případě, že jej budete vybírat podle účelu využití. Jen tak padne konkrétní model do dané místnosti a bude jednak funkční a jednak designově sladěný.

Jak vybrat dětský tábor?

Jak vybrat dětský tábor?

Letní prázdniny jsou pro pracující rodiče noční můrou. Chtějí, aby jejich dítě bylo pod dohledem, ale zároveň se nenudilo, něco zažilo a dva měsíce volna si opravdu užilo. V tom může pomoci letní tábor. Jak ale vybrat ten správný?


Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!